Vihmane suvi tõi mesinikele mullusest oluliselt kehvema saagi ({{commentsTotal}})

Vihmane suvi tõi mesinikele mullusest ligikaudu kolmandiku võrra kehvema saagi, mis omakorda kergitab mee hinda. Kohalikele mesinikele valmistab peavalu ka see, et odavamat importmett kiputakse teinekord müüma Eesti mee pähe.

Pajusalu talus on saja-aastase ajaloo jooksul alati mesilasi peetud. Praeguseks on tarude eest hoolitsemise järg jõudnud Veiko Toominga kätte, kes pühendubki nüüd varasema arhitekti töö asemel mesilastele. Mesinikel ei ole aga sel aastal millegi üle hõisata - mesilaspere kohta on saak mullusega võrreldes umbes 30% väiksem, mõni ütleb lausa, et viimati oli nii kehv seis 1998. aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hea aeg on ikkagi kui mesinik võtab põhipere pealt 100 kg mett, isegi võib olla rohkem see number. Aga tänavu on ta on nii 25-30 kilo on lagi," rääkis Pajusalu talu peremees ning Eesti Mee Ühistu asutaja ja eestvedaja Veiko Toomingas.

Pajusalu talu pole ainus, kus saak väiksem - mure on üle-eestiline. Kutseliste Mesinike Ühingu juht Tago Holsting nentis, et kehva saagi tõttu on kerkinud mee omahind.

"Eks turg kipub ennast ise reguleerima. Kindel on see, et meekilo omahind mesiniku jaoks on tõusnud, sest tööd tuli teha sama palju, aga tulemust sai vähem," nentis Holsting.

Toomingas tunnistas, et kui talvel küsis tema meekilo eest 8 eurot, siis nüüd 10.

Mett korjatakse põhiliselt juulis, kuid Eestis oli siis külm ja niiske. Sealt tulebki kehva saagi põhjust otsida.

"Ilm on meil juba kolmas aasta oma tihedate sadudega ja mitte ainult tibutamisega, vaid just et kui ikka tuleb sekunditega alla väga suur kogus, siis ei lase ta korjata, mesilased saavad hukka ja ka loodus põhimõtteliselt loputatakse läbi. Nektarit sealt väga palju kätte sellisel juhul ei saa," selgitas Toomingas.

Kui kohaliku mee hind tõuseb, siis võib tarbijal tekkida kiusatus osta odavamat importmett. Mesinike sõnul teeb nende elu keerulisemaks veel see, et tuleb ette olukordi, mil välismaalt pärit mett müüakse eestimaise pähe.

"Palju kurvem on see, et kui Eesti tarbija patrioodina eelistab Eesti mett, on nõus selle eest rohkem maksma ja siis keegi pakendaja avastab, et siin on võimalik mõnusalt vahelt lõigata, tuua sisse väljamaist päritolu, mingil põhjusel odavamat mett ja müüa see Eesti mee sildi all vaheltkasuga maha," rääkis Holsting.

Pajusalu talu peremees aga pead longu ei lase ning loodab, et järgmised aastad tulevad tulusamad.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.