Vihmane suvi tõi mesinikele mullusest oluliselt kehvema saagi ({{commentsTotal}})

Vihmane suvi tõi mesinikele mullusest ligikaudu kolmandiku võrra kehvema saagi, mis omakorda kergitab mee hinda. Kohalikele mesinikele valmistab peavalu ka see, et odavamat importmett kiputakse teinekord müüma Eesti mee pähe.

Pajusalu talus on saja-aastase ajaloo jooksul alati mesilasi peetud. Praeguseks on tarude eest hoolitsemise järg jõudnud Veiko Toominga kätte, kes pühendubki nüüd varasema arhitekti töö asemel mesilastele. Mesinikel ei ole aga sel aastal millegi üle hõisata - mesilaspere kohta on saak mullusega võrreldes umbes 30% väiksem, mõni ütleb lausa, et viimati oli nii kehv seis 1998. aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hea aeg on ikkagi kui mesinik võtab põhipere pealt 100 kg mett, isegi võib olla rohkem see number. Aga tänavu on ta on nii 25-30 kilo on lagi," rääkis Pajusalu talu peremees ning Eesti Mee Ühistu asutaja ja eestvedaja Veiko Toomingas.

Pajusalu talu pole ainus, kus saak väiksem - mure on üle-eestiline. Kutseliste Mesinike Ühingu juht Tago Holsting nentis, et kehva saagi tõttu on kerkinud mee omahind.

"Eks turg kipub ennast ise reguleerima. Kindel on see, et meekilo omahind mesiniku jaoks on tõusnud, sest tööd tuli teha sama palju, aga tulemust sai vähem," nentis Holsting.

Toomingas tunnistas, et kui talvel küsis tema meekilo eest 8 eurot, siis nüüd 10.

Mett korjatakse põhiliselt juulis, kuid Eestis oli siis külm ja niiske. Sealt tulebki kehva saagi põhjust otsida.

"Ilm on meil juba kolmas aasta oma tihedate sadudega ja mitte ainult tibutamisega, vaid just et kui ikka tuleb sekunditega alla väga suur kogus, siis ei lase ta korjata, mesilased saavad hukka ja ka loodus põhimõtteliselt loputatakse läbi. Nektarit sealt väga palju kätte sellisel juhul ei saa," selgitas Toomingas.

Kui kohaliku mee hind tõuseb, siis võib tarbijal tekkida kiusatus osta odavamat importmett. Mesinike sõnul teeb nende elu keerulisemaks veel see, et tuleb ette olukordi, mil välismaalt pärit mett müüakse eestimaise pähe.

"Palju kurvem on see, et kui Eesti tarbija patrioodina eelistab Eesti mett, on nõus selle eest rohkem maksma ja siis keegi pakendaja avastab, et siin on võimalik mõnusalt vahelt lõigata, tuua sisse väljamaist päritolu, mingil põhjusel odavamat mett ja müüa see Eesti mee sildi all vaheltkasuga maha," rääkis Holsting.

Pajusalu talu peremees aga pead longu ei lase ning loodab, et järgmised aastad tulevad tulusamad.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema