Lehed: riigikogulased oleks võinud valida ka senise viie presidendikandidaadi hulgast ({{commentsTotal}})

Presidendikandidaadid
Presidendikandidaadid Autor/allikas: ERR

Eesti suuremad ajalehed leiavad oma juhtkirjades, et riigikogu vanematekogu tööd kompromisskandidaadi leidmisel tuleb tunnustada, kuid sama hästi oleks võinud valida ka senise viie presidendikandidaadi hulgast.

Eesti Päevaleht leiab oma juhtkirjas, et ei ole kindel, kui hästi on ootamatult pakkumise saanud inimene presidendiametiks vaimselt valmis on ning seepärast võib riigikogu vanematekogu praegust teed nimetada loteriipresidendi teeks: võib-olla saame hea presidendi, võib-olla mitte eriti hea.

"Ja mida teha siis, kui Kersti Kaljulaid annab pärast kõigi nende asjaolude kaalumist täna pärastlõunal või õhtul eitava vastuse? Siis on uue kandidaadi leidmiseks jäänud veel vähem aega. Sellisel juhul tuleb riigikogulastel küll leida sobilik kandidaat viie senise kandidaadi seast," märkis leht.

"Valimiskogus kandideerinute seas olid esindatud piisavalt erinevad erialad ja elukogemused. Puudu jäi ainult riigikogu ja valimiskogu tahtest kokku leppida. Paremad läbirääkimised ja suuremad pingutused ühise kandidaadi leidmiseks võiksid anda meile presidendi ka varem konkurentsis kaasalöönud kandidaatide hulgast," arvas leht.

Postimees märkis juhtkirjas, et kevadest saadik presidendi ametikoha täitmise ümber käinud ning eelmisel laupäeval valimiskogus kulmineerunud protsess peegeldab probleeme õigusruumis ja puudujääke riigimehelikkuses.

"Eesti riigi hea käekäik peaks olema esikohal, paraku on erakondade koostöö puudumine ja võimetus (kohati ka soovimatus) olukorrast väljapääsu leida pannud Eesti poliitilise süsteemi ja demokraatia surve alla," nentis juhtkiri.

Samas on leht seisukohal, et eilsed sündmused annavad lootust, et erakondlik egoism on viimaks ometi ületatud. "Tunnelis paistab valgus, ehkki riigikogus leidub kahjuks silmakirjalikke jõude, kes üritavad viimase hetkeni isiklikku poliitilist kasu taga ajada," tõdes leht.

Õhtuleht nentis juuhtkirjas, et kummalgi võimalikul kandidaadil ehk Kersti Kaljulaiul ja Jüri Luigel pole kõigi parlamendierakondade jäägitut toetust, saamaks kokku mitte ainult kandidaadi esitamiseks, vaid pärast ka riigikogus äravalimiseks 68 häält.

"... tuleb vaid imetleda nende vaprust ja valmisolekut hoo pealt presidendivalimiste rongile peale (või hoopis ette?) hüpata. Praeguses olukorras pole mingit garantiid, et sõlmitud kokkulepped peavad valimiskasti juures salajase hääletamise käigus. Just see on teinudki raskeks juba eelvaliku langetamise nende kahe kandidaadi vahel, rääkimata siis valimiskasti juures käitumisest," nentis leht.

Toimetaja: Marek KuulViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema