Lehed: riigikogulased oleks võinud valida ka senise viie presidendikandidaadi hulgast ({{commentsTotal}})

Presidendikandidaadid Autor: ERR

Eesti suuremad ajalehed leiavad oma juhtkirjades, et riigikogu vanematekogu tööd kompromisskandidaadi leidmisel tuleb tunnustada, kuid sama hästi oleks võinud valida ka senise viie presidendikandidaadi hulgast.

Eesti Päevaleht leiab oma juhtkirjas, et ei ole kindel, kui hästi on ootamatult pakkumise saanud inimene presidendiametiks vaimselt valmis on ning seepärast võib riigikogu vanematekogu praegust teed nimetada loteriipresidendi teeks: võib-olla saame hea presidendi, võib-olla mitte eriti hea.

"Ja mida teha siis, kui Kersti Kaljulaid annab pärast kõigi nende asjaolude kaalumist täna pärastlõunal või õhtul eitava vastuse? Siis on uue kandidaadi leidmiseks jäänud veel vähem aega. Sellisel juhul tuleb riigikogulastel küll leida sobilik kandidaat viie senise kandidaadi seast," märkis leht.

"Valimiskogus kandideerinute seas olid esindatud piisavalt erinevad erialad ja elukogemused. Puudu jäi ainult riigikogu ja valimiskogu tahtest kokku leppida. Paremad läbirääkimised ja suuremad pingutused ühise kandidaadi leidmiseks võiksid anda meile presidendi ka varem konkurentsis kaasalöönud kandidaatide hulgast," arvas leht.

Postimees märkis juhtkirjas, et kevadest saadik presidendi ametikoha täitmise ümber käinud ning eelmisel laupäeval valimiskogus kulmineerunud protsess peegeldab probleeme õigusruumis ja puudujääke riigimehelikkuses.

"Eesti riigi hea käekäik peaks olema esikohal, paraku on erakondade koostöö puudumine ja võimetus (kohati ka soovimatus) olukorrast väljapääsu leida pannud Eesti poliitilise süsteemi ja demokraatia surve alla," nentis juhtkiri.

Samas on leht seisukohal, et eilsed sündmused annavad lootust, et erakondlik egoism on viimaks ometi ületatud. "Tunnelis paistab valgus, ehkki riigikogus leidub kahjuks silmakirjalikke jõude, kes üritavad viimase hetkeni isiklikku poliitilist kasu taga ajada," tõdes leht.

Õhtuleht nentis juuhtkirjas, et kummalgi võimalikul kandidaadil ehk Kersti Kaljulaiul ja Jüri Luigel pole kõigi parlamendierakondade jäägitut toetust, saamaks kokku mitte ainult kandidaadi esitamiseks, vaid pärast ka riigikogus äravalimiseks 68 häält.

"... tuleb vaid imetleda nende vaprust ja valmisolekut hoo pealt presidendivalimiste rongile peale (või hoopis ette?) hüpata. Praeguses olukorras pole mingit garantiid, et sõlmitud kokkulepped peavad valimiskasti juures salajase hääletamise käigus. Just see on teinudki raskeks juba eelvaliku langetamise nende kahe kandidaadi vahel, rääkimata siis valimiskasti juures käitumisest," nentis leht.

Toimetaja: Marek KuulFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.