Kõigi ebamugavustega: praamikassad alustavad soojakutest ({{commentsTotal}})

1. oktoober ehk saartevahelise praamiliikluse lepingu ülevõtmine Saaremaa Laevakompaniilt paneb nii klientide kui TS Laevade närvid proovile. Üleminek on seda keerulisem, et TS Laevad peab esimesed kaks nädalat korraldama kassade tööd soojakutest, enne kui püsiruumid sisustatud saavad. Soojakudki tuleb püstitada loetud tundide jooksul - pärast viimast südaöist "Leedo praami" ja enne esimest varahommikust "Padari praami".

TS Laevade meeskond on ajutisteks "kõigiks ebamugavusteks" hästi ette valmistunud: Tallinna Sadama peahoones ootavad sihtsadamatesse kolimist kastid tasside-taldrikute, kauasäiliva kohvipiima, potiharjade ja hiiremattidega, igaühel küljes värviline post-it märkmepaber, mis tähistab värvikoodi alusel, millisesse sadamasse see suundub, et segadust ei tekiks.

Kogu sadamate ülevõtmine ongi oma olemuselt üks suur logistikaprojekt tugeva inimfaktoriga. Kuna sadamahoonete sisustamine uue tehnikaga võtab kaks nädalat, tuleb seni ajutise elukorraldusega hakkama saada, ent allahindlust seejuures endale teha ei saa, sest kliendil pole vahet, kes teda teenindab, tema tahab ikka sujuvalt ja sama ajakuluga punktist A punkti B saada, ilma ebameeldivate ootamatusteta.

Tuletõrjuja valmidus

Ümberkolimine ja ülesseadmine peab aset leidma loetud tundidega, sest kuniks Saaremaa Laevakompanii Virtsu-Kuivastu ja Rohuküla-Heltermaa liine teenindab, TS Laevad sissekolimist alustada ei saa. See tähendab reaalsuses seda, et 15 minutit pärast südaööd tuleb sisse viimane "Leedo praam", seejärel alustab TS Laevad kassasoojakute ülespanekut, ning kell viis hommikul peab juba välja minema esimene nende korraldatud reis "Padari praamiga".

Tallinna Sadamas on tuletõrjuja-vääriliseks reageerimiseks juba tükk aega "kuiva trenni" tehtud ehk korduvalt soojaku ülespanekut ja tehnikaga varustamist läbi tehtud. Nüüd kulub selleks pisut üle tunni, seega juhul, kui kõik süsteemid koheselt käivituvad, on nad varahommikuseks esimeseks sõiduks tipp-topp valmis.

Ajutine soojakukassa saab sama sisustuse, mis päris kassagi: puutetundliku ekraaniga arvuti, kassa, printer, telefon, wifi-seadeldis, mobiilandmeside seadmed. Et kassiirid ära ei külmuks, ka küte.

TS Laevade müügi- ja teenindusjuht Ele Reiljan tahab ERR.ee uudisteportaalile näidata, kuidas uus kassaprogramm töötab, ent nagu kiuste on kotermann endale soojakusse pesa teinud ega lase programmi käivitada. Loodetavasti 1. oktoobril ettevõtte kassiire sellised ebameeldivused ei taba.

Laevale pääsemise aeg pikeneb

Ajutine töökorraldus tähendab seda, et tõkkepuud sadamates veel ei tööta, autode vahel ringi kõndivad sadamatöötajad kontrollivad pileteid käsitsi, abiks pihuarvuti, ning suunavad sõidukeid õigetele radadele. Et olukord sujuvam oleks, on TS Laevad võtnud appi hulga ajutisi abilisi, ent siiski tuleks esimestel nädalatel varuda sadamaprotseduurideks tavapärasest kauem aega.

"Kohale peaks tulema tavapärasest 15 minutit varem, kohapeal tuleks arvestada 30-35 minutiga," rõhutab Reiljan, kes viimastel nädalatel magab igal ööl neli-viis tundi, et kõik vajalik tehtud saaks. Tema on sissekolimise projektijuht ning usub vankumatult, et kõik vajalik saab 1. oktoobriks tehtud ning peamiseks riskiks ongi peale- ja mahalaadimiseks kuluv aeg, kuivõrd see on ainus, mida ette läbi mängida ei saa.

Iga uus asi tahab sissetöötamist, nii ka kassaprogramm. Kuivõrd enamik kassiire tegi seda tööd varem Saaremaa Laevakompaniile, on töö neile tuttav, kuid programm uus, mistõttu on nad käinud seda oma vabast ajast nädalavahetuselgi harjutamas. Saamatust andeks ei anta: kui laev kohmitsemise tõttu minema sõidab, on klient vihane.

Pärast kahenädalast üleminekuaega ehk oktoobri keskpaigaks saab TS Laevad end aga sadamahoonetesse sisse seatud ning siis lähevad lihtsamaks ja kiiremaks nii piletimüük kui -kontroll: hakkab tööle automaatne numbrituvastus, registreeritud mobiililt helistades avaneb tõkkepuu, toimib QR-kood ning ka kassiirid on uue kassasüsteemiga juba harjunud ja selles vilunud, ruumidki õiged, mitte enam soojakud.

Ärikliendilepingud automaatselt üle ei lähe

Ka TS Laevade juhataja Kaido Padar on klientide pärast murelik: paljud ärkavad viimasel hetkel, oma reise ei planeerita ette, paljud avastavad alles viimasel hetkel, et operaator vahetub, kui vanalt tuttavalt veebilehelt korraga enam omale reisi broneerida ei saa.

Iseäranis närvis on ärikliendid, kes on teinud Leedo firmaga pikaajalise püsikliendilepingu ega saa nüüd korraga omale enam pileteid broneerida. Paraku ei näe kahe laevaoperaatori omavaheline leping kliendilepingute automaatset üleminekut ette, samuti pole Saaremaa Laevakompanii TS Laevadele äriklientuuri üle andnud, seega pole uuel operaatoril aimugi, kellega Saaremaa Laevakompaniil püsilepingud ja nendega kaasnev ettemaks olid. Seega peavad senised kliendid oma ettemaksu vanalt operaatorilt tagasi küsima.

"Meil eelisjärjekorra kaarte ei tule, mis annavad õiguse järjekorrast mööda sõita. Kõigile kehtivad ühesugused tingimused, ka meie oma töötajatele. Näiteks kui Kaido Padar tahab praamiga üle sõita, peab ka tema järjekorras ootama," toob Reiljan näiteks.

Järjekorrast saavad ette vaid operatiivsõidukid, matuseautod, invaliidide sõidukid ning ühistransport, mis peab graafikus püsima, teised eeliseid ei saa.

Torm ja ralli

Padar on selgelt murelik. "Ma olen pidanud igasuguseid asju tegema ja inimesi päästma, aga see on väga huvitav projekt," alustab ta mõtlikult. "Et just 1. oktoobriks see torm ka peab tulema..." vangutab ta pead.

Ta ei jõua oma töötajaid ära kiita: kuidas töötunde lugemata ja une arvelt käiakse ka haigena tööl, sest leping kohustab 1. oktoobriks valmis olema. Ta ise pole juba kuus kuud tilkagi alkoholi võtnud, et olla kogu aeg maksimaalses töövormis.

Esimesest nädalast enamgi valmistab talle muret järgmine, Saaremaa ralli nädalavahetus. "Rallirahvas on spontaanne rahvas, teevad otsused viimasel minutil. Näis, kui paljud neist otsustavad tuleku kasuks ikkagi neljapäeval - reedesed eelbroneeringud on meil kõik juba välja müüdud," selgitab Padar.

Samuti loodab ta, et rallilt sõidetakse minema kas kohe laupäeva õhtul või jäädakse veel pühapäeva hilisõhtuni Kuressaare kohvikutele käivet tegema - keset päeva tagasi saada on keeruline.

Liinilepingu alguse tõttu on kogu aur praegu olemasolevate laevadega töö käivitamisele suunatud. Türgi laevatehases Leigri valmimist ootavad spetsialistid on samuti ajutiselt ära toodud, et Eestis sujuv algus oleks. Järgmisel nädalal võib jätkata jälle uute laevade valmimise pärast muretsemist, et need ikka novembri alguseks praeguste vanakeste kohad üle võtaksid. Siis algab kogu logistikaprojekt otsast peale, sest iga uus laev on jälle uus algus.Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema