Uudistepäeva kokkuvõte 28. septembril: Kaljulaiul hääled koos, Euroopa Komisjon võitleb leketega ja etnokulbid otsivad tänavusi omanikke ({{commentsTotal}})

Siin on valik uudiseid, mis on tänast päeva kujundanud!

Riigikogus on hääled Kaljulaiu äravalimiseks koos

Eile võimalikuks presidendikandidaadiks nimetatud Kersti Kaljulaid käis täna kohtumas riigikogu fraktsioonidega.

Enamik parlamendifraktsioonidest teatasid, et toetavad konsensuslikult Kaljulaiu kandidatuuri. Seejuures lubasid koalitsioonisaadikud Kaljulaiule anda ka kandidatuuri ülesseadmiseks vajalikud toetusallkirjad. Ülesseadmiseks vajalikke toetusallkirju tuleb üle 68, kinnitasid fraktsioonide juhid.

Keskfraktsiooni esimees Kadri Simson märkis, et kuigi Kaljulaid ei esinda otseselt Keskerakonna maailmavaated, võib Kaljulaid siiski arvestada fraktsiooni 20 poolthäälega. Ka Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel avaldas Kaljulaiule toetust.

Vaid EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ei soovinud veel hääli ära lubada, kuid lisas, et nemad Kaljulaiu kandidatuuri parlamendi vanematekogus vetostama ei hakka.


ETV VARASALV: täismahus intervjuu Kersti Kaljulaiuga

Küsimus "Kes on Kersti Kaljulaid?" on paljude eestlaste huulil nüüd, mil tõenäoliselt on tegemist Eesti järgmise presidendiga. Toome teieni ETV saate "Kahekõne" pooletunnise intervjuu, millest on võimalik aimu saada, mida Kersti Kaljulaid mõtleb ja kuidas neid mõtteid väljendab.

 


Hansson: turg lõpetab ärimudeleid, mis põhinevad odaval tööjõul

Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni sõnul on Eesti majanduses suurenenud tööjõupõhiste tegevusalade osakaal, mida ilmestab ka viimaste aastate palgatõus. See tähendab, et turg sunnib üha jõulisemalt lõpetama ärimudeleid, mis põhinevad odavamal tööjõul.

"Kuna samal ajal kahaneb ka meie tööealine elanikkond, siis koos võetuna tähendab see, et palkade kasvu surve jääb lähiajal püsima. Sellises keskkonnas ei saa pikalt kesta ärimudelid, mis põhinevad odaval tööjõul – need sunnitakse aegamisi turult välja. Juba praegu on näha, et mida madalam on tegevusvaldkonna palk, seda keerulisem on ettevõtetel töötajaid leida,“ rääkis Ardo Hansson kolmapäeval konverentsil Äriplaan 2017.

Hansson lisas, et samal ajal ei saa välistada võimalust, et ettevõtted on turu survel ja liiga optimistlike ootuste põhjal tõstnud töötasud tasemele, mis võib ühel hetkel anda tagasilöögi.

Eksportivate ettevõtete hinnangud oma konkurentsivõimele on viimastel aastatel ühes tööjõukulude kasvuga halvenenud, kuid sel aastal on näha olnud väikest paranemist.

Esimesel poolaastal suurenes ka ettevõtete investeerimisaktiivsus, mis annab lootust, et majanduskasv võiks elavneda.

 

Kõigi ebamugavustega: praamikassad alustavad soojakutest

1. oktoober ehk saartevahelise praamiliikluse lepingu ülevõtmine Saaremaa Laevakompaniilt paneb nii klientide kui TS Laevade närvid proovile. Üleminek on seda keerulisem, et TS Laevad peab esimesed kaks nädalat korraldama kassade tööd soojakutest, enne kui püsiruumid sisustatud saavad.

Soojakudki tuleb püstitada loetud tundide jooksul - pärast viimast südaöist "Leedo praami" ja enne esimest varahommikust "Padari praami".

Ajutine töökorraldus tähendab seda, et tõkkepuud sadamates veel ei tööta, autode vahel ringi kõndivad sadamatöötajad kontrollivad pileteid käsitsi, abiks pihuarvuti, ning suunavad sõidukeid õigetele radadele. Et olukord sujuvam oleks, on TS Laevad võtnud appi hulga ajutisi abilisi, ent siiski tuleks esimestel nädalatel varuda sadamaprotseduurideks tavapärasest kauem aega.

 

Euroopa Komisjoni lekitamisevastane strateegia lekkis meediasse

Väljaanne EurActiv teatas, et Euroopa Komisjon algatab reedel andmelekete vastase strateegia, mille eesmärk on ennetada oluliste poliitiliste dokumentide enneaegset meediasse lekkimist.

Lekitamine on olnud Jean-Claude Junckeri juhitud Euroopa Komisjoni üks tähtsamaid probleeme, mille tõttu on mitmeid olulisi protsesse tabanud suured tagasilöögid.

Samas on Euroopa Liidu ametnikke esindavad ametiühingud komisjoni plaane juba kritiseerinud ja väitnud, et uus strateegia mõjutaks negatiivselt tööõhkkonda ning tooks kaasa „moraalse ahistamise“.


Hollandi juhitud uurimisrühm: Malaisia reisilennukit tulistanud raketisüsteem toodi kohale Venemaalt

Hollandi poolt juhitud rahvusvaheline kriminaaljuurdluse uurimisrühm (JIT) tutvustas täna esialgset raportit 2014. aasta juulis aset leidnud MH17 juhtumi kohta.

Peamised järeldused, milleni uurimisrühm jõudis, on järgmised:

Malaisia reisilennuki alla tulistanud raketisüsteem Buk toodi Ida-Ukrainasse Venemaa territooriumilt.

9M83 seeria BUK õhutõrjerakett tulistati välja Kremli-meelsete jõudude käes olnud Pervomaiske külast Donetski oblastis.

Pärast ühe raketi tulistamist viidi nimetatud raketisüsteem Venemaale tagasi.

Varasemast ohutusameti raportist erineb tänane raport selle poolest, et selle materjale saab vajadusel kasutada ka kohtus.

 

Algas Eesti etnomuusika auhindade hääletus

Eesti pärimusmuusika keskus jagab ka tänavu koostöös Raadio 2-e ja ETV2-ga Viljandis etnomuusika auhindu.

Etnokulbiks ristitud auhindu antakse välja seitsmes kategoorias. Võitjad selguvad folk.ee kodulehel toimuva avaliku hääletuse teel, mis kestab kuni 5. oktoobrini.

Etnokulbid antakse üle Pärimusmuusika Lõikuspeol 7. oktoobril pärimusmuusika aida suures saalis.


Pood annab Mart Kadastiku elulooraamatuga kaasa kogumiku Jaak Kalju tekstidega

Apollo raamatupoed annavad ajakirjaniku ja seltskonnaaktivisti Juku-Kalle Raidi eestvedamisel trükitud Mart Kadastiku 1980. aastatel Jaak Kalju nime all kirjutatud tekstidest koosnevat teost "Paradokside puntras" tasuta kaasa Kadastiku värskelt ilmunud elulooraamatule.

"Kõik Apollost Kadastiku raamatu ostvad inimesed saavad selle. Ning kui Kadastiku enda raamat peaks väga hästi müüma, siis eks ma trükin oma raamatut jälle juurde, et kõigile jaguks," ütles Raid ERR-ile.

Äsja müügile tulnud Postimehe kunagine peatoimetaja ja AS Eesti Meedia endine juht Kadastik kirjeldab raamatus "Nüüd ma siis kirjutan" Eesti suurima meediaorganisatsiooni ülesehitamist, kuid Raid on teatanud, et kuna Kadastik ei pööra Kadastik raamatus "Nüüd ma siis kirjutan" piisavalt tähelepanu oma tegevusele 1980. aastatel, annab ta artiklikogumiku välja ajaloolise tõe huvides.

Raid rääkid, et idee "Paradokside puntras" väljaandmiseks tuli temalt ning raha küsis ta selleks Eesti Meedia omanikult Margus Linnamäelt. Postimees on Eesti Meedia kontserni osa. Linnamäe firmal UP Invest OÜ on osalus ka raamatuäriga tegelevas Apollo Holding OÜ-s.

Toimetaja: Allan RajaveeKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics