Opositsioon: see on näivusele rajatud ummikusse jooksmise eelarve ({{commentsTotal}})

Kadri Simson.
Kadri Simson. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR
{{1475072740000 | amCalendar}}

Nii nagu koalitsioon armastab eelarvet kõlavate nimedega ristida, nii ei jäta ka opositsioon oma tööd tegemata ja eelarvele oma epiteete lisamast.

Kui veel kell 14 sai valges saalis olla tunnistajaks riigikogu haruldasele laulva revolutsiooni aegsele üksmeelele, mil ühise laua taga olid Kersti Kaljulaiule toetust avaldamas kõikide fraktsioonide juhid, nii opositsioon kui koalitsioon, siis paarkümmend minutit hiljem riigikogu suures saalis oli igasugune koosmeel kõrvale jäetud, ning koalitsioon võttis jälle oma rolli, opositsioon oma. Riigieelarvet kaitsnud peaminister sai opositsioonierakondadelt ootuspärast kriitikat.

Keskfraktsiooni juht Kadri Simson teatas, et erinevalt peaministrist, kes nimetab esitletut kasvueelarveks, peab tema seda ummikusse jooksmise eelarveks, kus tupikumärgi alt loodetakse oma Audi A8-ga sisse sõites, et see tupikusse jõudes jalgrattaks moondub, mis aitaks märgist edasi sõita.

Simson selgitas, et kui õpetajate palgatõusuks on kavandatud 4,6 protsenti, mis peaks aitama lähemale eesmärgile, kus õpetajate palk moodustab 120 protsenti riigi keskmisest palgast, siis olukorras, kus palgad keskmiselt tõusevad üle viie protsendi aastas, õpetajate palk sootuks kaugeneb eesmärgist. "Õpetajate palku tuleks tõsta 11-12 protsenti, et saavutada eesmärk," heitis Simson ette.

Lisaks tõi ta esile diiselkütuse aktsiisitõusu, mis käristab aktsiisivahe Lätiga praeguselt kolmandikult 44 protsendini.

Lisaks kritiseeris Simson Eesti jätkusuutmatut põllumajanduspoliitikat ning pakkus, et kui põllumeestelt küsida, saadaksid nad maaeluministri küllap varumeeste pingile.

Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees Andres Ammas ristis esitletu näivuse imiteerimise eelarveks. Ammas ütles, et ettevõtjad ei ole valitsuse suundadega juba tükk aega rahul ning põhjust rahulolematuse kasvuks annab järgmise aasta riigieelarve veelgi. Ta heitis valitsusele ette peamiselt ohtraid aktsiisitõuse ning majutusteenuste käibemaksu tõstmist üheksalt protsendilt 14-le.

"Eelarvest ei paista mitte valitsuse prioriteedid, vaid soov võimalikult paljudele meeldida," teatas Ammas.

Ta juhtis tähelepanu, et peaminister rääkis küll, mida kõike riigieelarves on, aga vaikis sellest, mida ei ole. "Ei ole lahendust tervishoiu puuduliku rahastuse probleemile. Teadusrahastuse kasvu nägemiseks peab aga lausa luubiga vaatama," kommenteeris Ammas. "Ammu oleks aeg rääkida julgeolekust tervikuna, mitte uhkustada kaitsekulutuste suurusega," viitas ta pääste ja politsei valdkondade alarahastusele ning nende ametkondade pidevale trimmitõmbamisele.

Ettevõtjatele liiga tgemist heitis ette ka EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme. "Majandusest pigistatakse viimane välja," oli tema seisukoht.

Helme leidis, et sellises keskkonnas ei saagi majandus kasvama hakata.

Remo Holsmer: riigieelarve toetab majanduskasvu

Reformierakonna fraktsioon teatas oma pressiteates, et järgmise aasta eelarve vähendab tööjõumakse, tõstab lastetoetusi, investeerib olulistesse infrastruktuuriobjektidesse ja toetab olulisi pikaajalisi reforme nagu haldusreform, töövõimereform ja bürokraatia vähendamine. 

Rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer tõi välja, et 2017. aasta riigieelarvet kokku pannes on valitsus paljuski mõjutatud välisteguritest. 

"Euroopas on jätkuvalt rändekriis, Suurbritannia on Euroopa Liidust lahkumas, meie lähinaabrite ja ekspordipartnerite majanduskasv on 1% ümber. Eelarvesse tõlgituna ei kõla aga 6,3% suurune ja ligi 500 miljoni eurone eelarve tulude kasv sugugi halva tulemusena," lausus Holsmer. 

Reformierakondlasest riigikogu liikme kinnitusel lähtub maksupoliitika jätkuvalt põhimõttest nihutada maksukoormust tööjõumaksudelt rohkem tarbimisele. 

"Maksuvaba tulu tõuseb 180 euroni kuus, sotsiaalmaksu määr langeb 2018. aastaks 32 protsendile. Sotsiaalmaksu langetamine ei vähenda Haigekassa eelarvet, puuduolev osa kaetakse muude eelarveliste tulude arvelt. Reaalsuseks saab ka 300-eurone lasterikka pere toetus," selgitas ta. 

Holsmer märkis, et prognoositud 1,3% suurust majanduskasvu aitab ergutada riigi investeeringute kasv: olulisima sammuna jätkatakse järgmisel aastal Tallinna-Tartu maantee neljarealiseks ehitamist. Rahastatakse Haabersti ja Russalka ristmiku ehitust Tallinnas. 

"Lisaks on valitsus otsustanud majanduse elavdamiseks kiirendada Euroopa Liidu struktuurifondide raha kasutamist. Järgmisel aastal on välistoetuste osakaaluks riigieelarves 961 miljonit eurot, moodustades ligi kümnendiku riigieelarve kuludest," rääkis reformierakondlane riigikogu ees kõneldes.

Toimetaja: Laur ViirandTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema