Gruusia valimiste ajal on teemaks ka Euroopa lubaduste usaldusväärsus ({{commentsTotal}})

Gruusias järgmisel nädalal toimuvad parlamendivalimised panevad muuhulgas proovile poliitikute närvikava. Vaatlejad loodavad, et võimu üleandmine läheb seekord rahulikult ja valimiskünnise ületab rohkem parteisid kui nelja aasta eest.

Grusiinide pürgimusi lääne suunal varjutavad vaidlused viisavabaduse üle Euroopa Liiduga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üks äsja aset leidnud teledebatt kahe parlamenti pürgiva partei vahel näitas taas, et Gruusia poliitikud teevad oma tööd suure kirega - käiku läksid nii käed kui ka joogiklaasid.

Samal ajal kui otse-eetris hoope vahetati, alustasid julgeolekuorganid ekspresident Mihhail Saakašvili suhtes aga uurimist riigipöörde plaanimise kahtluse alusel. Päevavalgele tulnud telefonisalvestuses kavandavat endine riigipea massirahutusi, et valimised nurjata. Saakašvili nimetab lindistust võltsinguks ja näitab näpuga oma kauaaegse poliitilise rivaali Bidzina Ivanišvili peale.

Pingeid Thbilisis ei aita leevendada ka Brüssel, kus ei suudeta kokku leppida viisavabaduse andmises Gruusiale.

"On väga kahju, et viisavabaduse küsimus on muutunud omamoodi pantvangiks. Ma loodan, et Euroopa Parlament avaldab survet, et leida kiire lahendus, sest nagu me teame, on Gruusia täitnud kõik viisavabaduse kriteeriumid," rääkis soomlasest saadik Euroopa Parlamendis Heidi Hautala.

Euroopa Komisjon andis tõepoolest Gruusiale juba möödunud sügisel rohelise tule viisavabaduse sõlmimiseks Euroopa Liiduga. Otsuse elluviimist takistab Saksamaa, kes tahab enne kokku leppida viisavabaduse peatamise mehhanismis.

Berliinis peale tõmmatud käsipidur võib aga Thbilisis kaasa tuua pettumuse Lääne suhtes, hoiatavad analüütikud.

"Kui selgub, et Lääs ei pea oma lubadusi, mitte tingimata pahatahtlikkuse, vaid oma sisemiste probleemide tõttu, siis luuakse olukord, kus Gruusia tunneb end Venemaa poolt ohustatuna ja Euroopa poolt maha jäetuna. Ja on seetõttu vaakumis," lausus Chatham House'i Venemaa ja Euraasia programmi juht James Nixey.

Gruusia valitsus püüab ebamugavas olukorras säilitada positiivset suhtumist.

"Meil ei ole aega ega luksust olla pettunud. Me ootame protseduure, mis väga lihtsalt ja loodetavasti õigeaegselt viisavabaduse täide viivad," märkis Gruusia euroatlantilise integratsiooni minister David Bakradze.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.