OPEC leppis kokku naftatootmise vähendamises ({{commentsTotal}})

Nafta puurtorn.
Nafta puurtorn. Autor/allikas: Reuters/Scanpix
{{1475115884000 | amCalendar}}

Naftakartell OPEC leppis kolmapäeval kokku naftatoodangu vähendamises 32,5-33 miljoni barrelini päevas, teatas rahvusvaheline energiaagentuur (IEA).

Augustis oli OPEC-i 14 liikmesriigi päevane tootmiskvoot 33,47 miljonit barrelit.

OPEC teatas tootmiskvoodi vähendamisest Alžiiris kuus tundi kestnud kõneluste järel. Kohtumisel osales ka tähtis OPEC-i väline naftatootja Venemaa.

Kokkuleppes tehakse erand Iraanile, kes võib jätkata naftatootmise taastamist sanktsioonide-eelsele tasemele.

Tootmiskvoodi vähendamise üksikasjad lepitakse kokku OPEC-i järgmisel kohtumisel 30. novembril.

"OPEC langetas täna ajaloolise otsuse," ütles Alžeeria energeetikaminister Noureddine Boutarfa, lisades, et kokkulepe sündis üksmeelselt.

Analüütikud polnud naftatootmise külmutamise otsuse suhtes kuigi optimistlikud, arvestades viimase kahe aasta nafta ülepakkumist ja OPEC-i suutmatust naftatootmise langetamises kokkuleppele jõuda. Näiteks eelmisel nädalal peetud Saudi Araabia ja Iraani kõnelused tulemusi ei andnud, sest kumbki ei olnud tootmise külmutamisest huvitatud.

Esmaspäeval jälle lootused kasvasid, kui Bouterfa kinnitas, et kõik variandid on veel laual.

"Me ei jää tühjade kätega," oli Bouterfa veendunud.

Saudi Araabia oli pakkunud kompromissiks, et on valmis naftatootmist vähendama, kui Iraan jätab oma tootmise senisele tasemele.

Maailma naftahinnad on langenud alates 2014. aasta keskpaigast tasemelt 100 USA dollarit barreli eest poole võrra. Täanvu jaanuaris kukkusid naftahinnad viimase 13 aasta madalaimale tasemele, jäädes allapoole 30 dollari piiri.

OPEC-i otsus kergitas Aasia börse ja energiafirmade aktsiaid

Pärast naftakartelli OPEC kolmapäeval tehtud ootamatut naftatoodangu vähendamise otsust läksid neljapäeval avanenud Aasia börsidel tõusule energiafirmade aktsiad.

OPEC tegi pärast kuus tundi kestnud kõnelusi ajaloolise otsuse ja teatas oma naftatoodangu vähendamisest 750 000 barreli võrra. See otsus tuli turgudele üllatuseks, kuna üldiselt ei usutud kokkuleppe saavutamisse, ja see on ka üks põhjus, miks börsid sellele nii tormiliselt reageerisid.

Tootmise vähendamise otsusega ei liitunud üksnes Iraan, mis tahab endiselt taastada sanktsioonide-eelset tootmistaset.

Kohe OPEC-i otsuse järel kallines USA WTI nafta barrelihind 5 protsenti ja brendi barrel ligi 6 protsenti.

Hongkongis kallines Hiina CNOOC-i aktsia ligi 5 protsenti ja PetroChina aktsia üle 3 protsendi. Sydneys kerkis Woodside Petroleumi aktsia üle 6 protsendi ja BHP Billitoni aktsia 4 protsenti.

Tokyo börsil liikus Inpexi aktsia üles 7,5 protsenti ja JX Holdingsi aktsia 3,5 protsenti.

Energiafirmad aitasid tõusule ka Aasia börside indeksid. Tokyos tõusis see 1,4 protsenti ning Hongkongis ja Shanghais 0,4 protsenti, Sydneys 0,9 protsenti Soulis 0,8 ja Taipeis üle 1 protsendi.

Allikas: BNSKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics