OPEC leppis kokku naftatootmise vähendamises ({{commentsTotal}})

Nafta puurtorn. Autor: Reuters/Scanpix
{{1475115884000 | amCalendar}}

Naftakartell OPEC leppis kolmapäeval kokku naftatoodangu vähendamises 32,5-33 miljoni barrelini päevas, teatas rahvusvaheline energiaagentuur (IEA).

Augustis oli OPEC-i 14 liikmesriigi päevane tootmiskvoot 33,47 miljonit barrelit.

OPEC teatas tootmiskvoodi vähendamisest Alžiiris kuus tundi kestnud kõneluste järel. Kohtumisel osales ka tähtis OPEC-i väline naftatootja Venemaa.

Kokkuleppes tehakse erand Iraanile, kes võib jätkata naftatootmise taastamist sanktsioonide-eelsele tasemele.

Tootmiskvoodi vähendamise üksikasjad lepitakse kokku OPEC-i järgmisel kohtumisel 30. novembril.

"OPEC langetas täna ajaloolise otsuse," ütles Alžeeria energeetikaminister Noureddine Boutarfa, lisades, et kokkulepe sündis üksmeelselt.

Analüütikud polnud naftatootmise külmutamise otsuse suhtes kuigi optimistlikud, arvestades viimase kahe aasta nafta ülepakkumist ja OPEC-i suutmatust naftatootmise langetamises kokkuleppele jõuda. Näiteks eelmisel nädalal peetud Saudi Araabia ja Iraani kõnelused tulemusi ei andnud, sest kumbki ei olnud tootmise külmutamisest huvitatud.

Esmaspäeval jälle lootused kasvasid, kui Bouterfa kinnitas, et kõik variandid on veel laual.

"Me ei jää tühjade kätega," oli Bouterfa veendunud.

Saudi Araabia oli pakkunud kompromissiks, et on valmis naftatootmist vähendama, kui Iraan jätab oma tootmise senisele tasemele.

Maailma naftahinnad on langenud alates 2014. aasta keskpaigast tasemelt 100 USA dollarit barreli eest poole võrra. Täanvu jaanuaris kukkusid naftahinnad viimase 13 aasta madalaimale tasemele, jäädes allapoole 30 dollari piiri.

OPEC-i otsus kergitas Aasia börse ja energiafirmade aktsiaid

Pärast naftakartelli OPEC kolmapäeval tehtud ootamatut naftatoodangu vähendamise otsust läksid neljapäeval avanenud Aasia börsidel tõusule energiafirmade aktsiad.

OPEC tegi pärast kuus tundi kestnud kõnelusi ajaloolise otsuse ja teatas oma naftatoodangu vähendamisest 750 000 barreli võrra. See otsus tuli turgudele üllatuseks, kuna üldiselt ei usutud kokkuleppe saavutamisse, ja see on ka üks põhjus, miks börsid sellele nii tormiliselt reageerisid.

Tootmise vähendamise otsusega ei liitunud üksnes Iraan, mis tahab endiselt taastada sanktsioonide-eelset tootmistaset.

Kohe OPEC-i otsuse järel kallines USA WTI nafta barrelihind 5 protsenti ja brendi barrel ligi 6 protsenti.

Hongkongis kallines Hiina CNOOC-i aktsia ligi 5 protsenti ja PetroChina aktsia üle 3 protsendi. Sydneys kerkis Woodside Petroleumi aktsia üle 6 protsendi ja BHP Billitoni aktsia 4 protsenti.

Tokyo börsil liikus Inpexi aktsia üles 7,5 protsenti ja JX Holdingsi aktsia 3,5 protsenti.

Energiafirmad aitasid tõusule ka Aasia börside indeksid. Tokyos tõusis see 1,4 protsenti ning Hongkongis ja Shanghais 0,4 protsenti, Sydneys 0,9 protsenti Soulis 0,8 ja Taipeis üle 1 protsendi.

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.