Reiljan: tühjad sedelid viskasid ilmselt 50 riigikogulast ja kümmekond valijameest ({{commentsTotal}})

Villu Reiljan Postimees/Scanpix

Ekspoliitiku Villu Reiljani arvates kukutasid presidendivalimised valimiskogus läbi 50 riigikogulast ja kümmekond inimest valimiskogust.

"Ma oletan, et neid, kes tühje sedeleid viskasid, oli riigikogust viiskümmend ja kümmekond valijameestelt. Maainimene tuleb sinna valima, mitte mängima. Tema on tõsine inimene, ta tahab selle asja ära lõpetada, kuna temale on vastutus pandud. Mingitest mängudest ta osa ei võta," ütles Reiljan usutluses Maalehele.

Reiljani sõnul tõmbasid 81 häälega teise vooru jõudnud Siim Kallase võimalusele võita kriipsu vastuolud oma erakonnas, tülid Keskerakonnas, sotside solvumised ja EKRE frustratsioon eriti viletsa tulemuse pärast. "Arvan, et need neli tegurit tekitasid lõviosa tühjadest sedelitest," ütles ta.

"Nendel valimistel teatud mõttes protestiti ka Reformierakonna ülemvõimu vastu, selle poliitika vastu. Keegi ei kahtle, et Kallasel on nii rahvusvahelist mõjukust kui visiooni. Oli ka neid omavalitsusi, kus hakati presidendikandiaate arutama – kõigepealt Reformierakond välistati ja siis hakati mõtlema, et kellele hääl anda," arutles Reiljan.

Reiljani sõnul oli presidendivalimistel väga õnnetu tähtede seis selles mõttes, et kahes suurparteis on tõsised lahkhelid – nii Reformierakonnas kui Keskerakonnas ning see vajutas kogu protsessile väga tuntava pitseri.

"Reformierakonnas vastandas üks seltskond end otseselt pealiinile ja läks avalikult teise kandidaadi taha. See oli Pentus-Rosimannuse ja Krossi liin, mida võimendas ka suur osa ajakirjandusest. Huvitav on, et avaliku arvamuse küsitlused näitasid, et Marina Kaljurand juhib. Aga ilmselt ta siiski ei juhtinud, käis vaid tõsine mainekujundamine," tõdes Reiljan.

Reiljani arvates tulenes Keskerakonna lõhe suuresti sellest, et Mailis Repsil oli valimiskogus suur võimalus teise vooru pääseda, kuid kümmekond häält oli valimiskogu esimeses voorus kadunud ning kahtlustamised ja vastastikused süüdistused võtsid hoogu ning garantiikirjadele lisandus veel üks tüli põhjus.

Reiljani sõnul olid senistest kandidaatidest tema eelistused selgelt Kallas ja Allar Jõks. "Ka Reps esines ääretult tugevalt. Kallas oli vaieldamatult kõige suurema kogemusega, kõige suurem visionäär, ka majandusringkonnad toetasid teda. Kahjuks ei saanud Siim Kallas võita veel seetõttu, et tal puudus tegelikult oma partei täielik toetus. Mõlemad suuremad parteid läksid selles küsimuses lõhki. Allar Jõks on olnud seitse aastat õiguskantsler ja jagab riigi toimimist," selgitas ta.

Toimetaja: Marek KuulFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.