Reiljan: tühjad sedelid viskasid ilmselt 50 riigikogulast ja kümmekond valijameest ({{commentsTotal}})

Villu Reiljan Postimees/Scanpix
Villu Reiljan Postimees/Scanpix

Ekspoliitiku Villu Reiljani arvates kukutasid presidendivalimised valimiskogus läbi 50 riigikogulast ja kümmekond inimest valimiskogust.

"Ma oletan, et neid, kes tühje sedeleid viskasid, oli riigikogust viiskümmend ja kümmekond valijameestelt. Maainimene tuleb sinna valima, mitte mängima. Tema on tõsine inimene, ta tahab selle asja ära lõpetada, kuna temale on vastutus pandud. Mingitest mängudest ta osa ei võta," ütles Reiljan usutluses Maalehele.

Reiljani sõnul tõmbasid 81 häälega teise vooru jõudnud Siim Kallase võimalusele võita kriipsu vastuolud oma erakonnas, tülid Keskerakonnas, sotside solvumised ja EKRE frustratsioon eriti viletsa tulemuse pärast. "Arvan, et need neli tegurit tekitasid lõviosa tühjadest sedelitest," ütles ta.

"Nendel valimistel teatud mõttes protestiti ka Reformierakonna ülemvõimu vastu, selle poliitika vastu. Keegi ei kahtle, et Kallasel on nii rahvusvahelist mõjukust kui visiooni. Oli ka neid omavalitsusi, kus hakati presidendikandiaate arutama – kõigepealt Reformierakond välistati ja siis hakati mõtlema, et kellele hääl anda," arutles Reiljan.

Reiljani sõnul oli presidendivalimistel väga õnnetu tähtede seis selles mõttes, et kahes suurparteis on tõsised lahkhelid – nii Reformierakonnas kui Keskerakonnas ning see vajutas kogu protsessile väga tuntava pitseri.

"Reformierakonnas vastandas üks seltskond end otseselt pealiinile ja läks avalikult teise kandidaadi taha. See oli Pentus-Rosimannuse ja Krossi liin, mida võimendas ka suur osa ajakirjandusest. Huvitav on, et avaliku arvamuse küsitlused näitasid, et Marina Kaljurand juhib. Aga ilmselt ta siiski ei juhtinud, käis vaid tõsine mainekujundamine," tõdes Reiljan.

Reiljani arvates tulenes Keskerakonna lõhe suuresti sellest, et Mailis Repsil oli valimiskogus suur võimalus teise vooru pääseda, kuid kümmekond häält oli valimiskogu esimeses voorus kadunud ning kahtlustamised ja vastastikused süüdistused võtsid hoogu ning garantiikirjadele lisandus veel üks tüli põhjus.

Reiljani sõnul olid senistest kandidaatidest tema eelistused selgelt Kallas ja Allar Jõks. "Ka Reps esines ääretult tugevalt. Kallas oli vaieldamatult kõige suurema kogemusega, kõige suurem visionäär, ka majandusringkonnad toetasid teda. Kahjuks ei saanud Siim Kallas võita veel seetõttu, et tal puudus tegelikult oma partei täielik toetus. Mõlemad suuremad parteid läksid selles küsimuses lõhki. Allar Jõks on olnud seitse aastat õiguskantsler ja jagab riigi toimimist," selgitas ta.

Toimetaja: Marek KuulViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema