Eesti transiidifirmad ostsid endale Kasahstani aastaks välisesindaja ({{commentsTotal}})

Autor: Postimees/Scanpix

Erasektori ja riigifirmad panid raha kokku ja ostsid endale aastaks Kasahstani Eesti saatkonda välisesindaja, kuna majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) selleks raha ei leidnud.

Eesti Päevaleht kirjutab, et lisaks Alexela, Vopaki ja Sillamäe Sadama kannavad esindaja kulusid riigifirmad Eesti Raudtee, EVR Cargo ja Tallinna Sadam ning aastasele lähetusele kuluv summa, mida EAS ja majandusministeerium leida ei suutnud, oli 110 000 eurot.

Alexela omanik Heiti Hääl ütles, et projektile liiga suuri või konkreetseid ootusi ei panda, kuid proovima peab. "Iga siia tulev tonn aitab jagada seda koormust, mida me tasudena maksma peame. Kui Soome ja Läti näevad vaeva, et niinimetatud siiditee rajale jääda, siis Eesti peaks ka kuidagi panustama," leidis ta ning kinnitas, t kui vaja, siis maksavad firmad välisesindaja kulud ka teisel aastal.

Transiidiettevõtjad üritasid eelmisel aastal korduvalt majandusministeeriumi veenda, et riik saadaks Kasahstani majandusvaldkonna välisesindaja, kuna Kesk-Aasia riik on osa niinimetatud uue siiditee koridorist, mille kaudu jõuab praegu Euroopasse iga kuu ligi sada kaubarongi ja kogused pidevalt suurenevad.

Sellest osa läbib juba ammu nii Lätit kui ka Soomet, kes on üliaktiivselt ja nii poliitilisel kui ka majanduslikul tasemel kaubamahtude nimel tööd teinud.

Transiidiinimeste arvates võiks ka Eesti sellest tüki saada, näiteks saaks Hiinast tulevat konteinerkaupa siinsetest sadamatest laevadega Euroopasse saata või Kasahstani enda vedellasti, teravilja või metalli liigutada. Selliste tehingute saamiseks on aga esindaja kohalolek ja pikaajaliste kontaktide loomine möödapääsmatu ja kohustuslik kultuuriruumi osa.

Kuna riik ja EAS raha ei leidnud, siis panidki MTÜ Logistika ja Transiidi Assotsiatsioon liikmed raha kokku ning saatsid logistikafirma Alekon endise juhi Erkki Veismanni oma kulu ja kirjadega Kesk-Aasiasse Eestit esindama.

Ametlikult on Veismanni lähetanud majandusministeerium erialadiplomaadina, kellele välisministeerium andis kaasa diplomaatilise passi ja tööruumi Astana Eesti saatkonnas, EAS vastutas administratiivse korralduse eest.

Nii EAS kui ka ettevõtjad ütlevad, et Veismann on kaheksa kuuga teinud head tööd, kohati parematki kui mõnes muus riigis olevad välisesindajad, ent järgmise aasta eelarvest raha leidmist sihtasutus endiselt ei luba.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.