Eesti transiidifirmad ostsid endale Kasahstani aastaks välisesindaja ({{commentsTotal}})

Naftatooteid vedav rong.
Naftatooteid vedav rong. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Erasektori ja riigifirmad panid raha kokku ja ostsid endale aastaks Kasahstani Eesti saatkonda välisesindaja, kuna majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) selleks raha ei leidnud.

Eesti Päevaleht kirjutab, et lisaks Alexela, Vopaki ja Sillamäe Sadama kannavad esindaja kulusid riigifirmad Eesti Raudtee, EVR Cargo ja Tallinna Sadam ning aastasele lähetusele kuluv summa, mida EAS ja majandusministeerium leida ei suutnud, oli 110 000 eurot.

Alexela omanik Heiti Hääl ütles, et projektile liiga suuri või konkreetseid ootusi ei panda, kuid proovima peab. "Iga siia tulev tonn aitab jagada seda koormust, mida me tasudena maksma peame. Kui Soome ja Läti näevad vaeva, et niinimetatud siiditee rajale jääda, siis Eesti peaks ka kuidagi panustama," leidis ta ning kinnitas, t kui vaja, siis maksavad firmad välisesindaja kulud ka teisel aastal.

Transiidiettevõtjad üritasid eelmisel aastal korduvalt majandusministeeriumi veenda, et riik saadaks Kasahstani majandusvaldkonna välisesindaja, kuna Kesk-Aasia riik on osa niinimetatud uue siiditee koridorist, mille kaudu jõuab praegu Euroopasse iga kuu ligi sada kaubarongi ja kogused pidevalt suurenevad.

Sellest osa läbib juba ammu nii Lätit kui ka Soomet, kes on üliaktiivselt ja nii poliitilisel kui ka majanduslikul tasemel kaubamahtude nimel tööd teinud.

Transiidiinimeste arvates võiks ka Eesti sellest tüki saada, näiteks saaks Hiinast tulevat konteinerkaupa siinsetest sadamatest laevadega Euroopasse saata või Kasahstani enda vedellasti, teravilja või metalli liigutada. Selliste tehingute saamiseks on aga esindaja kohalolek ja pikaajaliste kontaktide loomine möödapääsmatu ja kohustuslik kultuuriruumi osa.

Kuna riik ja EAS raha ei leidnud, siis panidki MTÜ Logistika ja Transiidi Assotsiatsioon liikmed raha kokku ning saatsid logistikafirma Alekon endise juhi Erkki Veismanni oma kulu ja kirjadega Kesk-Aasiasse Eestit esindama.

Ametlikult on Veismanni lähetanud majandusministeerium erialadiplomaadina, kellele välisministeerium andis kaasa diplomaatilise passi ja tööruumi Astana Eesti saatkonnas, EAS vastutas administratiivse korralduse eest.

Nii EAS kui ka ettevõtjad ütlevad, et Veismann on kaheksa kuuga teinud head tööd, kohati parematki kui mõnes muus riigis olevad välisesindajad, ent järgmise aasta eelarvest raha leidmist sihtasutus endiselt ei luba.

Toimetaja: Marek KuulKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics