Politico: London üritab saada oma ametnikke Malta ja Eesti eesistumist toetama ({{commentsTotal}})

Suurbritannia lipp Euroopa Komisjoni hoone ees Brüsselis
Suurbritannia lipp Euroopa Komisjoni hoone ees Brüsselis Autor/allikas: Francois Lenoir/Reuters/Scanpix

Väljaande Politico kinnitusel on Suurbritannia alustanud diplomaatilisi samme, et Brexiti menetlemise ajal Euroopa Liidu poliitikat mõjutada ning üritab praegu pakkuda oma ametnikke appi Malta ja Eesti eesistumist korraldama.

Algsete plaanide kohaselt pidi Suurbritannia olema Euroopa Liidu eesistujaks 2017. aasta teises pooles, kuid pärast juunikuist referendumit jõuti järeldusele, et asjaolusid arvestades ei peaks britid enam seda ülesannet täitma. Pärast läbirääkimisi jõuti lahenduseni, et eesistumisi nihutati varasemale ajale, mis tähendas, et 2017. aasta esimeses pooleks on eesistujaks Malta ja teises pooles Eesti.

Juba suvel asuti aga Londonis tegutsema, et saada oma ametnikke kahe väikeriigi eesistumismeeskondadesse. Nii Malta kui ka Eesti ametnikud on Politicole tunnistanud, et Ühendkuningriigi diplomaadid on käinud neile intensiivselt personali leidmiseks abi pakkumas.

Sel nädalal aga olevat Malta otsustanud, et hoolimata ajaloolistest sidemetest Briti eksperte appi ei võeta.

Olukord, kus teised liikmesriigid aitavad eesistujariiki ametnike ja ekspertidega, pole iseenesest haruldane. Eriti sageli esineb seda, et suuremate riikide ametnikud aitavad eesistumise korraldamisel väiksemaid liikmesriike. Praeguses olukorras, kus ootavad ees keerukad Breixiti läbirääkimised, on aga paljud diplomaadid muutunud murelikuks ja kardavad, et Suurbritannia üritab oma ametnike saatmisega protsessi mõjutada.

Näiteks saatis Suurbritannia enne referendumit Slovakkiale appi vaid ühe ametniku ning kahte eelmisesse eesistujariiki - Luksemburgi ja Hollandisse - ei saadetud kedagi. Eestit ja Maltat toetama loodetakse aga saata mitmeid ametnikke - täpsed arvud on siiski hetkel veel kinnitamata.

Hetkel pole Suurbritannia veel EL-ist lahkumise protsessi veel ametlikult alustanud ehk pole käivitatud Euroopa Liidu lepingu 50. artiklit. Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk on aga avaldanud veendumust, et London teeb selle sammu järgmise aasta jaanuaris või veebruaris ehk Malta eesistumise ajal. Läbirääkimised jätkuvad kindlasti ka Eesti eesistumise ajal ning suure tõenäosusega ka pärast seda.

Varasem eesistumine on Eesti jaoks tõsine väljakutse ning selle ülesande täitmiseks tuleb värvata umbes 1300 inimest. Suurbritannia asus kohe abi pakkuma ning septembris arutati seda küsimust Eesti ja Suurbritannia esindajate vahel juba Brüsselis. Briti ametnikke pakutakse appi nii Brüsselisse, Eesti esindusse, kui ka Tallinnasse.

"Nad on palunud Eestil käia välja need valdkonnad, kus abi on vaja, mis on kaval samm, sest siis saab Suurbritannia öelda, et liikmesriik ise palus abi, mitte vastupidi," ütles üks läbirääkimistega kursis olev allikas.

Ühe Eesti ametniku sõnul pole Eestis veel tehtud ka põhimõttelist otsust, millistele dokumentidele Briti päritolu ametnikud ligi pääseksid.

Eesti Brüsseli esinduse pressiesindaja Marika Post selgitas Politicole, et läbirääkimised Briti ametnike palkamiseks alles kestavad, kuid Eesti valitsus hakkab kasutama umbes 10 teistest riikidest pärit eksperti.

"Välismaised eksperdid hakkavad töötama valdkondades, kus meil on vähem kogemusi," kirjutas Post e-kirjas ja lisas, et abi kasutatakse üksnes toetavates funktsioonides.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema