Video: USA presidendidebati kohta küsiti muljeid päev enne toimumist ({{commentsTotal}})

Humoorikas tänavaküsitlus Los Angeleses.
Humoorikas tänavaküsitlus Los Angeleses. Autor/allikas: Jimmy Kimmel Live/YouTube

USA koomiku Jimmy Kimmeli ABC telekanali saates tehti kelmikas eksperiment. Nimelt küsiti Los Angelese tänavatel inimestelt muljeid Hillary Clintoni ja Donald Trumpi esimese teledebati kohta päev enne selle toimumist.

Kui paljud inimesed sellist küsimust enne debatti imelikuks pidasid, siis leidus ka neid valimisõigusega kodanikke, kes trikist aru ei saanud ning kes andsid debatist ja oma muljetest vägagi põhjaliku "ülevaate". Vastanud inimesed rääkisid pikalt, kuidas "Trumpil õnnestus enesele kindlaks jääda" või "Clinton suutis oma poliitilisi seisukohti paremini esile tuua".

Telesaate "Jimmy Kimmel Live" rubriik “Lie Witness News" on ka varem sarnaste tänavaküsitlustega silma paistnud. Sageli küsitakse täiesti absurdseid või libauudistele viitavaid küsimusi ning alati leidub neid, kes jätavad silmagi pilgutamata mulje, et on sellest teemast igati teadlikud ja vastavad seetõttu ka küsimusele tõsiselt ning argumenteeritult.

Väljaanne Psychology Today juhib tähelepanu, et selline nähtus pole üldsegi niivõrd kummaline kui esialgu paistab, sest sellise triki puhul läheb käiku mitu psühholoogilist asjaolu.

Arizona ülikooli psühholoogia ja marketingi professor Robert Cialdini toob selgituseks välja kolm peamist põhjust.

Esiteks on inimestel kalduvus usaldada autoriteeti ja võimu - see tuli esile näiteks 1960. aastatel läbi viidud Milgrami eksperimendis, millega tõestati, et inimene kipub kuuletuma autoriteetsele isikule isegi siis, kui viimase poolt antud korraldus on tema südametunnistusega vastuolus. Kimmeli saates esindab autoriteeti küsiv ajakirjanik. Ehk isegi siis, kui küsitletu pole teemaga üldse kursis, on küsimus esitatud sellisel viisil, et inimene tunnetab vajadust sellele vastata.

Teiseks põhjuseks on sotsiaalne surve. Cialdini viitab siin eksperimendile, kus grupp inimesi vaatab korraga taevasse ja mööduvad inimesed jäävad samuti vaatama, kuigi taevas pole ilmselgelt midagi ebatavalist näha. Inimene, kes arvab, et ta on parajasti uudistes ning tõsine reporter küsib temalt arvamust, üritab leida ka tõsist vastust ning ei pööra samal ajal piisavalt tähelepanu küsimuse absurdsusele.

Kolmandana tulevad mängu pühendumus ja järjekindlus. Kui inimesed on mingi mõtte omaks võtnud, siis on ka tõenäolisem, et nad püsivad selle juures ka edasi, et hoiduda oma minapildi õõnestamisest. Ehk inimestele ei meeldi taganeda. Täpsustavale küsimusele "Kas te olete sellest kuulnud?" vastatakse seega tõenäoliselt vastusega "Muidugi olen! Kõik ju on?" 

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema