Küpros annab tuntud lennukikaaperdaja Egiptusele välja ({{commentsTotal}})

Sotsiaalmeedias laineid löönud "selfie" Egiptuse reisilennuki kaaperdajaga Autor: Ben Innes/Sotsiaalmeedia

Küprose kohus tegi otsuse, mille kohaselt antakse selle aasta märtsis reisilennuki kaaperdanud Egiptuse kodanik tema kodumaa võimudele välja.

59-aastane Seif Eldin Mustafa, kelle libapommivöö abil tekitatud pantvangikriis omal ajal palju tähelepanu pälvis, on väitnud, et Egiptuses ei ootaks teda õiglane kohtuprotsess. Nicosia ringkonnakohus aga mehe väiteid arvesse ei võtnud ning otsustas kaaperdaja Egiptusele välja anda, vahendas Reuters.

Mustafa kaaperdas 29. märtsi hommikul lennufirma EgyptAir lennu MS181, mis oli teel Aleksandriast Kairosse, ning sundis selle maanduma Küprosel Larnaca lennuväljal. Airbus A320 pardal oli kokku 72 inimest. Suurem osa pardal olnutest vabastati varem, kuid pikaks ajaks jäi lennukisse 7 pantvangi. Pärast tunde kestnud läbirääkimisi vastasseis siiski lahenes ning mees andis alla. Pommivöö taoline vest, mida ta kandis, osutus aga võltsinguks ning mingeid lõhkeaineid lennukist ei leitud. Keegi vahejuhtumi käigus viga ei saanud.

See, et tegu oli emotsionaalselt ebastabiilse mehe isikliku probleemiga, millel pole terrorismiga mingit seost, sai Küprose ja Egiptuse võimudele juba üsna kiirelt selgeks. Ometi kulus olukorra rahumeelseks lahendamiseks päris palju aega ning väidetavalt toodi lennuväljale ka Mustafa Küprosel elav endine abikaasa.

Vahejuhtum sai rahvusvahelises meedias humoorika varjundi

Kogu kaaperdamissaaga sai mitmel põhjusel ka halenaljaka varjundi.

Näiteks sai rahvusvahelises meedias palju vastukaja Briti kodanikust pantvangi poolt tehtud selfie, kus ta poseerib koos "pommivööd" kandva kaaperdajaga. Kusjuures foto tegemise hetkel polnud veel selge, kas tegu on päris pommivööga või mitte. 

Mahlakate väljaütlemiste poolest tuntud Kürpose president Nicos Anastasiades aga võttis vahejuhtumi kokku pressikonverentsil öeldud tõdemusega, et tegu pole terrorismiga, vaid "alati on asja taga mõni naine".

Kaaperdaja isiklik elu asjus võttis sõna ka üks Egiptuse ametnik. "Ta ei ole terrorist, ta on idioot. Terroristid on hullud, aga nad pole lollid. See tüüp on," sõnas ta.

Ajaleht The Guardian kirjutab aga ühest egiptlasest reisijast, kes magas kogu kaaperdamisdraama sõna otseses mõttes maha - nimelt tukastas ta lennu ajal ning kui ta koos teiste egiptlasest reisijatega Larnaca lennuväljal kaaperdaja poolt vabaks lasti, oli ta Küprosele saabumise tõttu siiralt üllatunud ning hakkas muretsema, et ta ei jõua seetõttu Kairos toimuvale töökohtumisele.

Toimetaja: Laur ViirandTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.