Kaljulaid sooviks presidendina olla eelkõige eestvedaja - VIDEO ({{commentsTotal}})

{{1475233721000 | amCalendar}}

90 riigikogu liikme poolt presidendikandidaadiks esitatud Kersti Kaljulaid ütles Vikerraadio "Valimisstuudio" saates, et sooviks presidendina olla eelkõige eestvedaja.

Poliitika kui selline on eestvedamise kunst, ütles Kaljulaid. "Aga ka ühendamine on väga tähtis."

"Julgen seista keset platsi, kui miski vajab ärategemist ja öelda: hakkame nüüd tegema," märkis ta.

Vastuseks küsimusele, kus on piir, kust alates Euroopa Liidu muutumise heakskiitmiseks tuleks Eestis uuesti korraldada referendum, ütles Kaljulaid, et see jookseb kohast, kus Euroopa Liit ei oleks enam rahvusriikide liit.

"Arvan, et lahenduseks ei ole föderatiivsem Euroopa," ütles Kaljulaid saatejuhi küsimusele vastates. "Mulle tundub, et aeg on ausse tõsta subsidiaarsuse põhimõte ehk see, kui Euroopa tasandil lahendatakse vaid neid probleeme, mida liikmesriigid ise lahendada ei oska."

Saatejuht meenutas presidendikandidaat Mailis Repsi pakutud initsiatiivi korraldada Eestis USA ja Venemaa tippkohtumine. "Minu välispoliitiline initsiatiiv võiks olla igas olukorras välja selgitada, kes mõtlevad meiega ühtemoodi ja koondada seejärel need riigijuhid üheskoos tegutsema," ütles Kaljulaid.

"Mis oleks teie sõnum presidendina rahvastiku vähenemise probleemiga tegelemiseks?" küsis saatejuht. Kas lahendus on sisserändes? Kaljulaiu hinnangul toob Eesti elatustaseme paranemine siia parema hariduse ja ettevalmistusega immigrante. Eesti peaks tegema kõik, et siin õppivad välisüliõpilased saaksid ja tahaksid siia päriseks jääda, märkis Kaljulaid.

Erakondade rahastamise suhtes ütles Kaljulaid, et on kuulnud ka kohtumistel riigikogus, et on olemas võimalusi seda parandada. Ta lubas selles küsimuses eraldi erakondade juhtidega suhelda. "Kõik mõttevoolud, mil on ühiskonnas arvestatav toetus, võiksid olla positsioonis, et nende sõnum pääseks mõjule," ütles ta.

Kaljulaid lubas presidendina vastata väga avatult küsimustele, mis puudutavad tema rahakotti ja vara. Otseselt ta küsimusele suhtumisest Reformierakonna rahastamisskandaali ei vastanud.

"Kui mulle lihtsalt ei meeldi mõni seadus, siis ma ei hakka põhiseadusest otsima seda nüanssi, nagi, kuhu oma eriarvamus riputada," märkis Kaljulaid seaduste väljakuulutamisest rääkides.

"Inimesele seadusega antud vabadusi ei tohi temalt ära võtta," ütles Kaljulaid kooseluseaduse teemal kõneldes.

Oma tulevasest meekonnast rääkides ütles Kaljulaid, et unikaalne olukord, kus nii paljud erinevad vaated toetavad presidendikandidaati vajab ka unikaalset reaktsiooni ja seetõttu oleks tema kantseleis koht kõigile maailmavaadetele. Täpsemalt ei ole ta kantselei komplekteerimise peale jõudnud mõelda.

Kaljulaid tõdes, et pidi kandideerimisotsuse tegema tundidega. Ta ütles, et tema pere saab aru, et nende privaatne ruum tema presidendiks saades kahaneb. "Jäime hiljaks [abikaasa] Rene elukäigu selgitamisega," tõdes ta vabandust paludes.

President on avaliku elu tegelane, kelle vaateid on inimestel õigus teada, ütles Kaljulaid. Avaliku elu tegelane on tema sõnul ka presidendi abikaasa, kuid temal ja perel on kindlasti suurem valikuvõimalus nende piiride määratlemisel.

Kaljulaid ütles, et tema lapsed käivad tavakoolis.

Kaljulaid ütles, et tal on mõtteid, kuidas vabariigi aastapäeva vastuvõtu traditsiooni täiendada, kuid ta pidas selgelt liiga varajaseks neist praegu rääkida.

Viimati loetud ja talle mõju avaldanud raamatuna nimetas Kaljulaid Charles de Gaulle'i elulugu.

Toimetaja: Anvar SamostViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema