Kaljulaid sooviks presidendina olla eelkõige eestvedaja - VIDEO ({{commentsTotal}})

{{1475233721000 | amCalendar}}

90 riigikogu liikme poolt presidendikandidaadiks esitatud Kersti Kaljulaid ütles Vikerraadio "Valimisstuudio" saates, et sooviks presidendina olla eelkõige eestvedaja.

Poliitika kui selline on eestvedamise kunst, ütles Kaljulaid. "Aga ka ühendamine on väga tähtis."

"Julgen seista keset platsi, kui miski vajab ärategemist ja öelda: hakkame nüüd tegema," märkis ta.

Vastuseks küsimusele, kus on piir, kust alates Euroopa Liidu muutumise heakskiitmiseks tuleks Eestis uuesti korraldada referendum, ütles Kaljulaid, et see jookseb kohast, kus Euroopa Liit ei oleks enam rahvusriikide liit.

"Arvan, et lahenduseks ei ole föderatiivsem Euroopa," ütles Kaljulaid saatejuhi küsimusele vastates. "Mulle tundub, et aeg on ausse tõsta subsidiaarsuse põhimõte ehk see, kui Euroopa tasandil lahendatakse vaid neid probleeme, mida liikmesriigid ise lahendada ei oska."

Saatejuht meenutas presidendikandidaat Mailis Repsi pakutud initsiatiivi korraldada Eestis USA ja Venemaa tippkohtumine. "Minu välispoliitiline initsiatiiv võiks olla igas olukorras välja selgitada, kes mõtlevad meiega ühtemoodi ja koondada seejärel need riigijuhid üheskoos tegutsema," ütles Kaljulaid.

"Mis oleks teie sõnum presidendina rahvastiku vähenemise probleemiga tegelemiseks?" küsis saatejuht. Kas lahendus on sisserändes? Kaljulaiu hinnangul toob Eesti elatustaseme paranemine siia parema hariduse ja ettevalmistusega immigrante. Eesti peaks tegema kõik, et siin õppivad välisüliõpilased saaksid ja tahaksid siia päriseks jääda, märkis Kaljulaid.

Erakondade rahastamise suhtes ütles Kaljulaid, et on kuulnud ka kohtumistel riigikogus, et on olemas võimalusi seda parandada. Ta lubas selles küsimuses eraldi erakondade juhtidega suhelda. "Kõik mõttevoolud, mil on ühiskonnas arvestatav toetus, võiksid olla positsioonis, et nende sõnum pääseks mõjule," ütles ta.

Kaljulaid lubas presidendina vastata väga avatult küsimustele, mis puudutavad tema rahakotti ja vara. Otseselt ta küsimusele suhtumisest Reformierakonna rahastamisskandaali ei vastanud.

"Kui mulle lihtsalt ei meeldi mõni seadus, siis ma ei hakka põhiseadusest otsima seda nüanssi, nagi, kuhu oma eriarvamus riputada," märkis Kaljulaid seaduste väljakuulutamisest rääkides.

"Inimesele seadusega antud vabadusi ei tohi temalt ära võtta," ütles Kaljulaid kooseluseaduse teemal kõneldes.

Oma tulevasest meekonnast rääkides ütles Kaljulaid, et unikaalne olukord, kus nii paljud erinevad vaated toetavad presidendikandidaati vajab ka unikaalset reaktsiooni ja seetõttu oleks tema kantseleis koht kõigile maailmavaadetele. Täpsemalt ei ole ta kantselei komplekteerimise peale jõudnud mõelda.

Kaljulaid tõdes, et pidi kandideerimisotsuse tegema tundidega. Ta ütles, et tema pere saab aru, et nende privaatne ruum tema presidendiks saades kahaneb. "Jäime hiljaks [abikaasa] Rene elukäigu selgitamisega," tõdes ta vabandust paludes.

President on avaliku elu tegelane, kelle vaateid on inimestel õigus teada, ütles Kaljulaid. Avaliku elu tegelane on tema sõnul ka presidendi abikaasa, kuid temal ja perel on kindlasti suurem valikuvõimalus nende piiride määratlemisel.

Kaljulaid ütles, et tema lapsed käivad tavakoolis.

Kaljulaid ütles, et tal on mõtteid, kuidas vabariigi aastapäeva vastuvõtu traditsiooni täiendada, kuid ta pidas selgelt liiga varajaseks neist praegu rääkida.

Viimati loetud ja talle mõju avaldanud raamatuna nimetas Kaljulaid Charles de Gaulle'i elulugu.

Toimetaja: Anvar SamostFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.