Politico: Türgi ei lase haritud süürlastel edasi liikuda, vaid "jätab nad endale" ({{commentsTotal}})

Põgenikelaager Türgis.
Põgenikelaager Türgis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Rahvusvahelised organisatsioonid süüdistavad Türgi võime selles, et Süüriast pärit põgenike hulgast valib Ankara välja kõige parema hariduse ja kvalifikatsiooniga inimesed, kellel ei lasta enam seejärel teistesse riikidesse edasi liikuda isegi siis, kui neid ollakse nõus seal vastu võtma.

Eelmise aasta detsembris sai üks Türgis viibiv Süüria põgenik Sameer (nimi muudetud - Toim.) telefonikõne, mida nii tema kui ka tema pere olid oodanud rohkem kui kolm aastat - Ameerika Ühendriigid olid kiitnud heaks nende ümberasustamistaotluse. Telefonis lubati, et hiljemalt maikuus on ta oma naise ja kolme lapsega juba Chicagos, kirjutab Politico.

Kuid kui ta läks saama Türgi ametnikelt viimast vajalikku dokumenti ehk riigist lahkumise luba, saadeti ta ilma selgitusi andmata minema.

Seetõttu jäi ta koos oma perega lennukist maha ning ei kuulnud kogu suve jooksul enam ühtegi uudist oma edasise saatuse kohta. Peagi saabus juba neljas järjestikune sügis, mil tema lapsed kooli ei pääsenud.

Sameer langes aga veelgi suuremasse masendusse, kui tema juhtumiga tegelevad organisatsioonid selgitasid, mis on see tõenäoline põhjus, miks tal lahkuda ei lubata. Põhjus on sama, miks USA oli nõus teda vastu võtma - tema perekonna taust on puhas, tema abikaasal on kõrgharidus ning neid peetakse inimesteks, kes võivad ühiskonda positiivse panuse anda. Ehk kokkuvõtlikult - Türgi soovib sellise perekonna hoopis "endale jätta".

Põgenike tegelevate organisatsioonide töötajate sõnul takistab Türgi osadel Süüria kodanikel riigist lahkumist just nimelt haridusliku tausta põhjal ning samal ajal on Ankara alustanud tööd programmiga, millega pakutaks sellistele inimestele hoopis Türgi kodakondsus.

Eelmisel nädalal avalikustatud raporti andmetel on rohkem kui 1000 Süüria kodanikul, kes pidid algselt minema ümberasustamise raames USA-sse või teistesse riikidesse, takistatud Türgist lahkumist. Põhjuseks on see, et neil on kõrgharidus. Juunis kirjutati Saksa meedias, et Türgi ei lasknud samal põhjusel minema 50 süürlast, kelle saabumise oli Berliin juba heaks kiitnud.

ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti (UNHCR) Ankara büroo pressiesindaja Selin Unal tunnistas e-postiga saadetud vastuses, et nad on teadlikud sellest, et "Türgi valitsus on mõnel puhul rakendanud hariduskriteeriumit Süüria kodanikele ümberasustamiseks vajaliku lahkumisloa väljastamisel".

Sarnasest olukorrast ja selle tõttu puhkenud paanikast Süüriast pärit inimeste seas on teatanud ka organisatsioon International Catholic Migration Commission, mis tegeleb USA-d puudutavate ümberasustamisjuhtumitega.

Kõrge Türgi ametnik aga ütles kommentaariks, et juhtumite selline tõlgendamine oleks vale ning Süüria kodanike lahkumist ei takistata. Pigem olevat tegu hoopis UNHCR-i kriteeriumide rakendamisega ehk eelisõigus antakse kõige suuremas ohus olevatele või spetsiifilist meditsiinilist abi vajavatele inimestele.

Türgis viibib ligi 3 miljonit Süüriast pärit põgenikku ning siiani pole nende inimeste integreerimiseks väga suuri samme astutud - näiteks pole neil sellist ligipääsu haridusele ja tööturule nagu Euroopas või Põhja-Ameerikas. 2014. aastani polnud kõigile süürlastele mõeldud avalikku tasuta haridusvõimalusi ning alles käesoleva aasta jaanuaris said nad hakata taotlema töölube. Ehk selle hetkeni tuli neil elada erinevate organisatsioonide annetuste abil või töötada mustal tööturul väga madala tasu eest.

Nüüd on aga Türgi asunud olukorraga tõsisemalt tegelema ning üha rohkem mõeldakse sellele, millist kasu võiksid sobivalt integreeritud süürlased Türgi majandusele ja ühiskonnale anda.

Mis saab aga artikli alguses mainitud Sameerist ja tema perekonnast, kes pole saanud Türgilt veel mingit pakkumist ega ka luba USA-sse minna, on hetkel veel väga ebaselge.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics