Politico: Türgi ei lase haritud süürlastel edasi liikuda, vaid "jätab nad endale" ({{commentsTotal}})

Põgenikelaager Türgis. Autor: SIPA/Scanpix

Rahvusvahelised organisatsioonid süüdistavad Türgi võime selles, et Süüriast pärit põgenike hulgast valib Ankara välja kõige parema hariduse ja kvalifikatsiooniga inimesed, kellel ei lasta enam seejärel teistesse riikidesse edasi liikuda isegi siis, kui neid ollakse nõus seal vastu võtma.

Eelmise aasta detsembris sai üks Türgis viibiv Süüria põgenik Sameer (nimi muudetud - Toim.) telefonikõne, mida nii tema kui ka tema pere olid oodanud rohkem kui kolm aastat - Ameerika Ühendriigid olid kiitnud heaks nende ümberasustamistaotluse. Telefonis lubati, et hiljemalt maikuus on ta oma naise ja kolme lapsega juba Chicagos, kirjutab Politico.

Kuid kui ta läks saama Türgi ametnikelt viimast vajalikku dokumenti ehk riigist lahkumise luba, saadeti ta ilma selgitusi andmata minema.

Seetõttu jäi ta koos oma perega lennukist maha ning ei kuulnud kogu suve jooksul enam ühtegi uudist oma edasise saatuse kohta. Peagi saabus juba neljas järjestikune sügis, mil tema lapsed kooli ei pääsenud.

Sameer langes aga veelgi suuremasse masendusse, kui tema juhtumiga tegelevad organisatsioonid selgitasid, mis on see tõenäoline põhjus, miks tal lahkuda ei lubata. Põhjus on sama, miks USA oli nõus teda vastu võtma - tema perekonna taust on puhas, tema abikaasal on kõrgharidus ning neid peetakse inimesteks, kes võivad ühiskonda positiivse panuse anda. Ehk kokkuvõtlikult - Türgi soovib sellise perekonna hoopis "endale jätta".

Põgenike tegelevate organisatsioonide töötajate sõnul takistab Türgi osadel Süüria kodanikel riigist lahkumist just nimelt haridusliku tausta põhjal ning samal ajal on Ankara alustanud tööd programmiga, millega pakutaks sellistele inimestele hoopis Türgi kodakondsus.

Eelmisel nädalal avalikustatud raporti andmetel on rohkem kui 1000 Süüria kodanikul, kes pidid algselt minema ümberasustamise raames USA-sse või teistesse riikidesse, takistatud Türgist lahkumist. Põhjuseks on see, et neil on kõrgharidus. Juunis kirjutati Saksa meedias, et Türgi ei lasknud samal põhjusel minema 50 süürlast, kelle saabumise oli Berliin juba heaks kiitnud.

ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti (UNHCR) Ankara büroo pressiesindaja Selin Unal tunnistas e-postiga saadetud vastuses, et nad on teadlikud sellest, et "Türgi valitsus on mõnel puhul rakendanud hariduskriteeriumit Süüria kodanikele ümberasustamiseks vajaliku lahkumisloa väljastamisel".

Sarnasest olukorrast ja selle tõttu puhkenud paanikast Süüriast pärit inimeste seas on teatanud ka organisatsioon International Catholic Migration Commission, mis tegeleb USA-d puudutavate ümberasustamisjuhtumitega.

Kõrge Türgi ametnik aga ütles kommentaariks, et juhtumite selline tõlgendamine oleks vale ning Süüria kodanike lahkumist ei takistata. Pigem olevat tegu hoopis UNHCR-i kriteeriumide rakendamisega ehk eelisõigus antakse kõige suuremas ohus olevatele või spetsiifilist meditsiinilist abi vajavatele inimestele.

Türgis viibib ligi 3 miljonit Süüriast pärit põgenikku ning siiani pole nende inimeste integreerimiseks väga suuri samme astutud - näiteks pole neil sellist ligipääsu haridusele ja tööturule nagu Euroopas või Põhja-Ameerikas. 2014. aastani polnud kõigile süürlastele mõeldud avalikku tasuta haridusvõimalusi ning alles käesoleva aasta jaanuaris said nad hakata taotlema töölube. Ehk selle hetkeni tuli neil elada erinevate organisatsioonide annetuste abil või töötada mustal tööturul väga madala tasu eest.

Nüüd on aga Türgi asunud olukorraga tõsisemalt tegelema ning üha rohkem mõeldakse sellele, millist kasu võiksid sobivalt integreeritud süürlased Türgi majandusele ja ühiskonnale anda.

Mis saab aga artikli alguses mainitud Sameerist ja tema perekonnast, kes pole saanud Türgilt veel mingit pakkumist ega ka luba USA-sse minna, on hetkel veel väga ebaselge.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.