Ligi: Soome-USA kaitsekoostöö pole meile probleem ({{commentsTotal}})

Jürgen Ligi ja Timo Soini. Autor: Soome välisministeerium/Twitter
{{1475244527000 | amCalendar}}

Välisminister Jürgen Ligi oli reedel tutvumisvisiidil Soomes. Välisministri päevakavas olid kohtumised Soome presidendi Sauli Niinistö, Eduskunta spiikri Maria Lohela ja välisminister Timo Soiniga. Ligi rõhutas kohtumisel Soome kolleegiga riikide väga häid omavahelisi suhteid ning ühist arusaama regiooni julgeolekust. 

Ligi kinnitas reedel Helsingis, et Eestil ei ole kavas takistada Soome ja Ameerika Ühendriikide sõjalise koostöö süvenemist, nagu väideti kuu algul ajalehes Helsingin Sanomat.

"Meil ei ole mingeid probleeme selle koostööga seoses," ütles Eesti välisminister, lisades, et ei mõista ta, kust need teated pärinevad.

Välisminister Ligi rõhutas kohtumisel Soome kolleegiga riikide väga häid omavahelisi suhteid ning ühist arusaama regiooni julgeolekust. "Meil on hea meel, et Soome panustab julgeolekusse Läänemere piirkonnas ning on NATOle lähedane partner," sõnas Ligi välisministeeriumi teatel.

Ligi suhtub rahulikult ka USA vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi juttudesse NATO teemal. Trump on öelnud, et Ühendriigid ei pruugi tingimata Balti riikidele appi tulla, kui Venemaa neid ründab.

Ligi sõnul mõistab ta poliitikuna, et poliitiline väitlus võib olla tegelikkusest radikaalsem. Ligi meenutas, et sarnast sõnumit on varemgi NATO-liitlastele edastatud.

"Kõik peaksid Euroopas kulutama rohkem raha ja võtma rohkem vastutust kaitse eest," märkis ta riikide kaitsekuludest rääkides.

Soome ja Eesti välisminister arutasid muu hulgas julgeolekuolukorda Läänemerel ja aktuaalseid Euroopa Liidu küsimusi. Nii Ligi kui Soome välisminister Timo Soini on kiitnud Soome ja Eesti suhteid.

"Mitte kõik läbirääkimised ei kulge sama ladusalt, nagu läbirääkimised Soome ja Eesti vahel," lausus Soini.

Kohtumisel arutasid välisministrid ka Eesti eelseisvat Euroopa Liidu eesistumist. Välisminister Ligi tõi välja, et eesistumise põhiteemadeks on julgeolek, digitaalne turg ning tähelepanu tuleb pöörata ka Euroopa Liidu naabruspoliitikale, iseäranis idapartnerite lähenemisele Euroopa Liiduga.

Visiidil kohtus Ligi veel Soome presidendi Sauli Niinistöga, kellega arutati regiooni julgeolekut, ELi ja NATO koostööd ning suhteid Venemaaga. Peale selle kohtus välisminister Ligi ka Soome parlamendi spiikri Maria Lohelaga.

Välisminister Timo Soini teatas õhtul Twitteris, et "kõik kohtumised ei ole nii meeldivad nagu tänane kohtumine minu Eesti kolleegiga."

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.