Jerusalem Post: Peres takistas Netanyahul Iraani rünnata ({{commentsTotal}})

Netanyahu ja Peres 2009. aastal. Autor: SIPA/Scanpix

Ajaleht Jerusalem Post kirjutas täna kahe aasta eest peetud konfidentsiaalsest vestlusest ekspresident Shimon Peresiga, kes tunnistas, et vaid tema sekkumine hoidis ära peaminister Benjamin Netanyahu kavatsuse Iraani rünnata.

"Kohtumisel Peresi rahukeskuses 2014. aasta 24. augustil tegi kuu aega varem pensionile läinud Peres mulle ja Jerusalem Posti tegevtoimetajale David Brinnile teatavaks ootamatu informatsiooni," kirjutas Jerusalem Posti endine peatoimetaja Steve Linde.

"Ma olen pikka aega ja pingsalt mõelnud selle peale, kas seda avaldada, ning olen nüüd jõudnud järeldusele, et ta oleks meile öelnud, kui ta seda tõepoolest poleks tahtnud," lisas endine peatoimetaja.

Teemast hakati rääkima pärast seda, kui Brinn küsis Peresilt, mida ta peab oma äsja lõppenud ametiaja kõige suuremaks saavutuseks. Peres vastas, et tal tuli isiklikult sekkuda, et peatada peaminister Netanyahut, kes tahtis anda käsu teha ennetav rünnak Iraani tuumaobjektide vastu.

"Ma ei taha minna detailidesse, kuid ma võin teile öelda, et ta oli valmis rünnakut alustama ja mina peatasin ta. Ma ütlesin talle, et selle tagajärjed oleksid katastroofilised," rääkis Peres.

"Kas me tohime sellest kirjutada?" küsis Linde seepeale.

"Kui ma olen surnud," olevat Peres muiates vastanud.

Iisraeli meedias on ka varem spekuleeritud, et peaminister Netanyahu ja kaitseminister Ehud Barak soovisid aastatel 2009-2011 Iraani vastu ennetavat rünnakut korraldada, kuid relvajõudude ja luureasutuste juhid - näiteks IDF-i juht, kindralleitnant Gabi Ashkenazi ja Mossadi peadirektor Meir Dagan - olid selle plaani vastu. Äsja avaldatud väite kohaselt kujunes otsustavaks just "Iisraeli tuumaprogrammi isaks" nimetatud Peresi tegevus, kes sõjaväelastele ja ametnikele toeks tuli.

Toimetaja: Laur ViirandKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.