Jerusalem Post: Peres takistas Netanyahul Iraani rünnata ({{commentsTotal}})

Netanyahu ja Peres 2009. aastal.
Netanyahu ja Peres 2009. aastal. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Ajaleht Jerusalem Post kirjutas täna kahe aasta eest peetud konfidentsiaalsest vestlusest ekspresident Shimon Peresiga, kes tunnistas, et vaid tema sekkumine hoidis ära peaminister Benjamin Netanyahu kavatsuse Iraani rünnata.

"Kohtumisel Peresi rahukeskuses 2014. aasta 24. augustil tegi kuu aega varem pensionile läinud Peres mulle ja Jerusalem Posti tegevtoimetajale David Brinnile teatavaks ootamatu informatsiooni," kirjutas Jerusalem Posti endine peatoimetaja Steve Linde.

"Ma olen pikka aega ja pingsalt mõelnud selle peale, kas seda avaldada, ning olen nüüd jõudnud järeldusele, et ta oleks meile öelnud, kui ta seda tõepoolest poleks tahtnud," lisas endine peatoimetaja.

Teemast hakati rääkima pärast seda, kui Brinn küsis Peresilt, mida ta peab oma äsja lõppenud ametiaja kõige suuremaks saavutuseks. Peres vastas, et tal tuli isiklikult sekkuda, et peatada peaminister Netanyahut, kes tahtis anda käsu teha ennetav rünnak Iraani tuumaobjektide vastu.

"Ma ei taha minna detailidesse, kuid ma võin teile öelda, et ta oli valmis rünnakut alustama ja mina peatasin ta. Ma ütlesin talle, et selle tagajärjed oleksid katastroofilised," rääkis Peres.

"Kas me tohime sellest kirjutada?" küsis Linde seepeale.

"Kui ma olen surnud," olevat Peres muiates vastanud.

Iisraeli meedias on ka varem spekuleeritud, et peaminister Netanyahu ja kaitseminister Ehud Barak soovisid aastatel 2009-2011 Iraani vastu ennetavat rünnakut korraldada, kuid relvajõudude ja luureasutuste juhid - näiteks IDF-i juht, kindralleitnant Gabi Ashkenazi ja Mossadi peadirektor Meir Dagan - olid selle plaani vastu. Äsja avaldatud väite kohaselt kujunes otsustavaks just "Iisraeli tuumaprogrammi isaks" nimetatud Peresi tegevus, kes sõjaväelastele ja ametnikele toeks tuli.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema