Uudistepäeva kokkuvõte 30. septembril ({{commentsTotal}})

Siin on valik uudiseid, mis tänast päeva on mõjutanud!

TS Laevad ülevõtmise eelõhtul: inimesed saavad veetud, laevad sõidavad

Juba homme varahommikul alustab senise Saaremaa Laevakompanii asemel saarte vahel liiklemist TS Laevad. Tallinna Sadama tütarettevõtte kommunikatsioonijuht Sirle Arro ütles, et laevafirma nimesed on väga tegusad ja ärevil ning teevad viimaseid ettevalmistusi.

Kuigi uusi praame veel ei tule, lubab ettevõte, et asenduslaevad on õigel ajal sadamates ja inimesed saavad veetud. Arro sõnul Kuivastu sadamast kell viis hommikul väljuvale esimesele reisile suurt tungi ei ole, sest kaks päeva tagasi oli ostetud vaid üks pilet, kuid see on antud reisi puhul ootuspärane.


Ühistranspordi dotatsioonide eelarve kosub pisut

Riik doteerib nii riigisisest rongi-, laeva-, bussi- kui ka lennuühendust. Järgmise aasta eelarvesse on planeeritud selleks 70 miljonit eurot.

Ainsa märkimisväärse dotatsioonihüppe teeb Elron, kes saab juurde 2,75 miljonit eurot, mis teeb 12 protsenti tänavusest enam. Lisaks sellele plaanib Elron tõsta järgmisel aastal oma piletihindu keskmiselt kolm protsenti.

Saarte praamiühenduse dotatsioonid isegi pisut langevad. 1. oktoobrist kahe põhiliini opereerimise üle võttev TS Laevad ei plaani ka piletihinnatõusu.

Kerge tõusu teevad läbi ka bussidotatsioonid, mis kerkivad poole miljoni euro võrra ehk kaks protsenti.

Regionaalsete lennuühenduste ja Ruhnu laevaühenduste dotatsioonid jäävad samaväärseks tänavuse aasta eelarvega.


Ministrid hakkavad koostama erastamiskõlbulike ettevõtete nimekirja

Valitsus toetas majandusministeeriumi ettepanekut lõpetada Eesti Teede senised teedehoolduse siselepingud ja teha ettevalmistusi Eesti Teede erastamiseks. Ettevõte moodustati, et konkurentsi elavdada, nüüd on aga maanteede hooldeturg vabas konkurentsis välja kujunenud ja riigil pole vajadust ettevõtet omanikuna hallata, põhjendas ministeerium erastamist.

"Jutuks oli ka see, et paneme koos rahandusminister Sven Sesteriga mõlema valdkonna poolt kokku nimekirja ettevõtetest, mida võiks erastada vähem- või enamusosalusega või viia börsile. See peaks lähikuudel tulema valitsusse arutelule," ütles Michal ERRi portaalile.

Ta lisas, et majandusministeerium on teinud ettepanekuid mitme ettevõtte erastamiseks ja arvatavasti lükatakse asja rahandusministriga samas suunas.


ERM-i võõrkeelsete kodulehtede avamiseni läheb vähemalt kuu

ERR.ee kirjutas, et ka välismaalastest külastajaid ootav suurejooneline ERM annab oma kodulehel infot ainult eesti keeles. ERM-i avalike suhete juht Kaarel Tarand lubab, et kodulehe võõrkeelsed versioonid valmivad esimesel võimalusel, aga mitte vähem kui kuu jooksul.

"Esmalt teeme ingliskeelse, siis vaatame, mis järjekorras edasi (soome, vene jne). Kindlasti ei tule need sama mahukad kui eestikeelne, sest osa infot on välismaalaste jaoks tarbetu," selgitas Tarand.

Muuseumi avalike suhete juht ei näe välismaiste kodulehtede koheses puudumises ka probleemi, sest prioriteet on kohalik publik.

"Otse põhiseaduse preambulis sõnastatud ülesannete täitjana on ERM esmajoones ja ennekõike siiski Eesti rahva teenimisele, harimisele ja valgustamisele suunatud asutus, mistõttu me senine prioriteet on olnud saada tegevus eestlaste jaoks korda ja seejärel kohe asuda ka muu ilmaga tegelema. Selle plaani järgi tegutsemegi, ühtlasi hoolega jälgides, mis reaalsuses lähinädalail juhtuma hakkab ja kuidas külastajate vooga toime tuleme," kinnitas Tarand.

 

Soome on valmis teatud tingimusel Rail Balticu projektiga ühinema

Soome on valmis Rail Balticu projektiga ühinema ja hakkama RB Raili aktsionäriks juhul, kui Balti riigid suudavad projektiga edasi minna, ütles RB Raili tegevjuht Baiba Rubesa Läti parlamendi Euroopa asjade komitees.

Samas nentis Baiba Rubesa, et Soome liitumine pole lähikuude küsimus. Tema sõnul kaaluvad Eesti põhjanaabrid raudteeühenduse loomist Rootsiga, mis võimaldaks ühendada Balti riikide ja Põhjamaade raudteed.

Lisaks on kaubaveo võimaluste kohta huvi tuntud peale Soome ja Poolast, kuid reisijate võimalikku hulka on veel vara hinnata, kuna võrdlus puudub.

 

Itaalia politsei leidis üles kaks Van Goghi maali

Itaalia politsei leidis Napolist üles kaks Hollandi kunstniku Vincent van Goghi maali, mis olid olnud kadunud juba ligi 15 aastat.

Maalid “Merevaade Scheveningenis” ja “Koguduse liikmed lahkuvad Nueneni reformikirikust” varastati Amsterdamis asuvast Van Goghi muuseumist 2002. aastal, vahendas Reuters.

Kunstniku varasemast loomeperioodist pärinevad teosed olid raamidest välja lõigatud, kuid politsei kinnitusel mingit muud kahju polnud neile tekkinud.

Hetkel pole veel selge, millal maalid muuseumisse tagasi jõuavad.

Muuseum teatas, et maalid õnnestus tabada tänu ulatuslikule operatsioonile, milles osalesid Itaalia prokuratuur ja erinevad organiseeritud kuritegevusega võitlevad ametkonnad.


Saaremaa rallile registreerus 137 võistluspaari

Järgmisel nädalavahetusel, 7.-8. oktoobril sõidetakse Lääne- ja Kesk-Saaremaa teedel Eesti autoralli meistrivõistluste viimane ja FIA Balti ralli karikavõistluste neljas etappm Silveston Saaremaa ralli.

Järjekorras 49. Saaremaa ralli toob starti hooaja suurimat võistlejate arvu tähistava 137. võistluspaari.


Eesti Laulu akadeemias sündis 16 uut laulu

Sel nädalal toimus Eesti Laulu akadeemia raames juba teine laulukirjutajate laager, mille käigus loodi 16 uut laulu.

Music Estonia ja Eesti Laulu korraldatud sündmus tõi kokku 27 artisti ja laulukirjutajat Eestist, Rootsist ja Suurbritanniast.

Teistkordselt laagris osalenud Ewert Sundja sõnul on laager miski, mis on Eestist seni puudu olnud. Sundja lisas, et Eesti muusikud on hakanud päriselt nägema seost koostöö ja tulemuse vahel ning avaldas lootust, et palju häid laule jõuab loodetavasti varsti kuulajateni.

 

Ilmateade

Homme tuleb pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma. Pärastlõunal pilvisus hõreneb ja saju võimalus väheneb. Puhub edela- ja läänetuul 4-10, puhanguti kuni 14, saartel ja rannikul 9-14, puhanguti kuni 20 m/s, pärastlõunal nõrgeneb järk-järgult. Õhutemperatuur on 13..15°C.

Toimetaja: Allan RajaveeFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.