Müller: Euroopa on kriiside suhtes vastupidavam ({{commentsTotal}})

USA-st kopsaka trahvinõude saanud Deutsche Banki aktsia kukkus täna alla kriitilise 10 euro piiri, aga taastus päeva teisel poolel. Deutsche Bankist rääkides küsivad paljud, kas tegu võiks olla uue Lehman Brothersiga. Eesti Panga hinnangul pole Euroopa panganduse seis küll roosiline, kuid kriiside suhtes ollakse siiski varasemast vastupidavamad.

Euroopa turgudel tõi kauplemispäeva algus kaasa külma duši - alles eile oli Deutsche Banki aktsia langenud 7% ning täna kukkus alustuseks rohkem kui 8%, allapoole 10 euro piiri. Päeva teisel poolel ronis hind tagasi üle kümne euro. Turuanalüütik Jeremy Batstone-Carr ütles Reutersile antud intervjuus, et aktsiahinna alla 10 kukkumine on hetk, mis vajaks juba tõsiste meetmete kasutuselevõttu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Praegu ei tea keegi täpselt, milliseks olukord kujuneb, aga mõned spekultandid soovitavad,
et kui aktsiahind kukub alla 10 euro,siis see oleks hetk, mis tooks kaasa tõsisemate meetmete kasutuselevõtu," kommenteeris sõltumatu rahvusvaheline turuanalüütik Jeremy Batstone-Carr.

Kuigi täna ei tea keegi, kui ohtlikuks seis Deutsche Bankiga kujuneb, on Eesti keskpanga kinnitusel Euroopa pangad kriisideks varasemast paremini ette valmistatud.

"Näiteks kui te küsite Deutsche Banki kohta, siis see on pank, mis kuulub kolmekümne üle maailma kõige süsteemselt olulisema pangagrupi hulka, mis tähendab, et neile kehtivad veel täiendavad kapitalinõuded ja veel rangem regulatsioon kui teistele," ütles Eesti Panga asepresident Madis Müller.

Asjatundjate sõnul on Euroopa pankade aktsiate languse taga peale Deutsche Banki probleemide ka pankade madal kasumlikkus.
Austria rahandusminister Hans Jörg Schelling ütles, et finantskriisi järel pangandusega seotud
küsimusi ei ole päriselt ära lahendanud.

"Ma olen aga veendunud selles, et meil ei ole panganduskriis, meil on pankade kasumlikkuse kriis," leidis ta.

"Kuigi järelevalved on nõudnud järjest tugevamaid ja vastupidavamaid bilansse, siis puhtalt äri ja kasumlikkuse mõttes ei ole täna kõige paremad päevad tõesti panganduses," kommenteeris Madis Müller veel.

USA võimud nõuavad Saksamaa pangalt 14 miljardi dollari suurust trahvi, mis võib pangale üle jõu käia.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.