Tallinna südalinnast leiti 700-aastane veekanal ({{commentsTotal}})

Tallinnas Pärnu maantee ja Süda tänava ristmiku lähedal täna lõppenud areholoogiliste väljakaevamiste käigus leiti pea 700 aastat vana veekanal. Tegemist on Põhjamaade kõige pikema hästi säilinud keskaegse kanaliga, mis varustas tallinlasi Ülemiste järvest pärit joogi-veega pea pooltuhat aastat.

Selle paekiviga vooderdatud pealt kaetud veekanali asukoht on märgitud veel 19. sajandi kaartidele ja ta on nime andnud Veerenni tänavale. Ülemiste järvelt Harju väravateni ulatunud kanali ehitamise käsu andis 1345. aastal Taani kuningas, sest tolleaegse majandusbuumi ajal kasvas Tallinna elanikkond sedavõrd kiiresti, et olemasolevatest salvkaevudest ei piisanud. 

"Kirjalikest allikatest on teada, et kogu trassi alal, mis oli neli kilomeetrit pikk, oli 21 sellist kaevu, kust elanikud said vett võtta ja see on üks hea näide ja siin on veel puittoru kanaliga ühendatud ja siit ümberkaudsed elanikud said vett," rääkis Arheoxi arheoloog, väljakaevamistööde juht Rivo Bernotas.

Veekanal toimis kuni 19. sajandi keskpaigani, mil ehitati kaasaegsem veevärk. Kuna sellele Pärnu maantee krundile plaanitakse büroohoone ehitamist, toimusid väljakaevamised kogu territoorumil ehk pea 3000 ruutmeetri suurusel alal.

Mõnede arholoogide hinnangul pidanuks siin olema jälgi Taani 1219. aasta vallutuseeelsest asustusest, aga neid siit ei leitud. Varajasest rauaajast pärit esemed kinnitavad, et inimesed on siin küll toimetanud, ent mingist püsivast külast rääkida ei saa.

"Oleme leidnud jälgi varase rauaja asustusest, oleme leidnud põllu jälgi, mis tõenäoliselt kuuluvad samasse perioodi, ehk siis 500.aastat e.Kr.- 50.a. peale Kr. ja oleme leidnud erinevaid lohkusid maa seest, mida on kasutatud nii tuleasemetena kui miks mitte ka millegi säilitamiseks ja viimastel andmetel väike võimalus on ka, et üks nendest lohkudest osutub suisa kiviaegseks," märkis Bernotas.

Leiud on puhastamisel ja järgmisel aastal korraldab Linnamuuseum siinsetest väljakaevamistest näituse.

Toimetaja: Aleksander KrjukovFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.