Tallinna südalinnast leiti 700-aastane veekanal ({{commentsTotal}})

Tallinnas Pärnu maantee ja Süda tänava ristmiku lähedal täna lõppenud areholoogiliste väljakaevamiste käigus leiti pea 700 aastat vana veekanal. Tegemist on Põhjamaade kõige pikema hästi säilinud keskaegse kanaliga, mis varustas tallinlasi Ülemiste järvest pärit joogi-veega pea pooltuhat aastat.

Selle paekiviga vooderdatud pealt kaetud veekanali asukoht on märgitud veel 19. sajandi kaartidele ja ta on nime andnud Veerenni tänavale. Ülemiste järvelt Harju väravateni ulatunud kanali ehitamise käsu andis 1345. aastal Taani kuningas, sest tolleaegse majandusbuumi ajal kasvas Tallinna elanikkond sedavõrd kiiresti, et olemasolevatest salvkaevudest ei piisanud. 

"Kirjalikest allikatest on teada, et kogu trassi alal, mis oli neli kilomeetrit pikk, oli 21 sellist kaevu, kust elanikud said vett võtta ja see on üks hea näide ja siin on veel puittoru kanaliga ühendatud ja siit ümberkaudsed elanikud said vett," rääkis Arheoxi arheoloog, väljakaevamistööde juht Rivo Bernotas.

Veekanal toimis kuni 19. sajandi keskpaigani, mil ehitati kaasaegsem veevärk. Kuna sellele Pärnu maantee krundile plaanitakse büroohoone ehitamist, toimusid väljakaevamised kogu territoorumil ehk pea 3000 ruutmeetri suurusel alal.

Mõnede arholoogide hinnangul pidanuks siin olema jälgi Taani 1219. aasta vallutuseeelsest asustusest, aga neid siit ei leitud. Varajasest rauaajast pärit esemed kinnitavad, et inimesed on siin küll toimetanud, ent mingist püsivast külast rääkida ei saa.

"Oleme leidnud jälgi varase rauaja asustusest, oleme leidnud põllu jälgi, mis tõenäoliselt kuuluvad samasse perioodi, ehk siis 500.aastat e.Kr.- 50.a. peale Kr. ja oleme leidnud erinevaid lohkusid maa seest, mida on kasutatud nii tuleasemetena kui miks mitte ka millegi säilitamiseks ja viimastel andmetel väike võimalus on ka, et üks nendest lohkudest osutub suisa kiviaegseks," märkis Bernotas.

Leiud on puhastamisel ja järgmisel aastal korraldab Linnamuuseum siinsetest väljakaevamistest näituse.

Toimetaja: Aleksander KrjukovERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema