ERM-i Neitsi Maarja eksponaati tauninud Viilma: ma ei alustanud nõiajahti ({{commentsTotal}})

EELK peapiiskop Urmas Viilma.
EELK peapiiskop Urmas Viilma. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Facebookis Eesti Rahva Muuseumis (ERM) interaktiivset Neitsi Maarja eksponaati kritiseerinud Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma kinnitas, et tema sõnumist ei tohiks välja lugeda pahatahtlikkust muuseumi vastu.

"Ärge palun arvake, et alanud on "nõiajaht" ja keegi kavandab teile mistahes rünnakut või kurja. Me armastame kõik oma maad, rahvast ja meie kultuuripärandit, millest suur osa on pisitillukeste kildudena talletatud ja esindatud ka ERM-is," teatas Viilma oma esimesele kriitilisele postitusele tehtud selgituses.

Ta viitas oma ERM-i avamisel peetud õnnistamiskõnele, kus ta ütles, et muuseumis on kild-killu haaval kokku pandud eestlaseks olemise saladus.

"Mul on hea meel sellest, kuidas teie seda saladust hoiate, selle eest hoolt kannate ja seda ka kõigile tutvustate. Ma väga tänan teid kõiki ja hindan kõrgelt seda mida teete! Püüame aga üheskoos ületada raskused ja vastuolud nõnda, et keegi ei saaks haiget ega tunneks ennast või oma väärtusmaailma purunemas," ütles Viilma sotsiaalmeedi vahendusel ERM-i töötajatele tehtud pöördumises.

Viilma lisas, et talle jättis ERM suurepärase mulje ja soovitas kõigil sinna minna. "Kõne all ei ole ju ERM kui selline, vaid hetkel üks konkreetne eksponaat, mis minu, ja tundub, et veel üsna mitme inimese arvates on ebaõnnestunud lahendusega. See üks eksponaat ei tee tühiseks paljude inimeste suurepärast tööd ja panust kogu rahvast puudutava muuseumi sisustamisel," rääkis peapiiskop.

Varasemas Facebooki postituses teatas Viilma, et tuli ERM-i avamispeolt kahetiste tunnetega, kuigi hoone sai kiriklikult õnnistatud.

Jalalöögiga illusoorse Neitsi Maarja purustamine

"Siiski häiris mind üks eksponaat. Tegemist on suure, peaaegu inimese kõrgusega läbipaistva ekraaniga, millel on kuvatud valgusjoontega Neitsi Maarja figuur. See figuur on seal püsivalt, kuni keegi lööb jalaga ettenähtud ja vastavalt märgistatud kohta ekraani all servas. Löögi tagajärjel lendab figuur kildudeks. Ja see ongi selle eksponaadi mõte – lasta purustada jalalöögiga Neitsi Maarja kujutis. Selle ekraani juures ei märganud ma eile muud infot kui üks selgitav sõna “Reformatsioon”. Võimalik, et ma ei olnud piisavalt tähelepanelik," kirjutas Viilma.

"Kui eksponaadi autorid näevad selles figuuris lihtsalt üht kuju, mida lõhkudes meenutatakse pildirüüstet, siis usklike inimeste jaoks, keda on Eestis jätkuvalt ka 500 aastat pärast neid sündmuseid, on selle figuuri puhul tegemist endiselt Neitsi Maarjat kujutava pildiga, mille lõhkumine jalalöögiga on vastuvõetamatu ja riivab usulisi tundeid ning mõjub pilkena. Maarja isik on Eesti rahva jaoks mitmetähenduslikum kui ehk paljude teiste rahvaste jaoks. Neitsi Maarja kujutise jalaga purustamine tähendab ka meie maarjamaisele rahvuskultuurilisele identiteedile, mis seni on olnud Maarjat austav ja tunnustav, negatiivse hinnangu andmisena. Maarjamaalastelt oodatakse ju Maarjale jalaga virutamist!," oli peapiiskop pahane.

Viilma teatas, et temal on tõsiseid kahtluseid selle eksponaadi sobivuses ERM-i püsiekspositsiooni, olgugi et see võib olla tehniliselt huvitav või tänapäevane viis ajaloosündmuste kujutamisel. "Kuna ERM avatakse rahvale homme, soovitaksin mina hetkel muuseumi juhtkonnal selle eksponaadi eksponeerimine peatada kuniks on lõpuni läbikaalutud selle reaalne tähendus ja mõju mitte ainult ajaloolises võtmes, vaid ka mitmetest muudest aspektidest, mida kirjeldasin, lähtuvalt," ütles Viilma päev enne muuseumi avamist.

Viilma seisukohavõtt leidid sotsiaalmeedias laialdast vastukaja.

http://g3.nh.ee/images/pix/98bfd57ee8b6b12aa2-75778851.jpg

Marko Reikop Viilma pahemeele pälvinud eksponaadi juures.

Toimetaja: Indrek KuusVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema