ERM-i Neitsi Maarja eksponaati tauninud Viilma: ma ei alustanud nõiajahti ({{commentsTotal}})

EELK peapiiskop Urmas Viilma. Autor: Postimees/Scanpix

Facebookis Eesti Rahva Muuseumis (ERM) interaktiivset Neitsi Maarja eksponaati kritiseerinud Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma kinnitas, et tema sõnumist ei tohiks välja lugeda pahatahtlikkust muuseumi vastu.

"Ärge palun arvake, et alanud on "nõiajaht" ja keegi kavandab teile mistahes rünnakut või kurja. Me armastame kõik oma maad, rahvast ja meie kultuuripärandit, millest suur osa on pisitillukeste kildudena talletatud ja esindatud ka ERM-is," teatas Viilma oma esimesele kriitilisele postitusele tehtud selgituses.

Ta viitas oma ERM-i avamisel peetud õnnistamiskõnele, kus ta ütles, et muuseumis on kild-killu haaval kokku pandud eestlaseks olemise saladus.

"Mul on hea meel sellest, kuidas teie seda saladust hoiate, selle eest hoolt kannate ja seda ka kõigile tutvustate. Ma väga tänan teid kõiki ja hindan kõrgelt seda mida teete! Püüame aga üheskoos ületada raskused ja vastuolud nõnda, et keegi ei saaks haiget ega tunneks ennast või oma väärtusmaailma purunemas," ütles Viilma sotsiaalmeedi vahendusel ERM-i töötajatele tehtud pöördumises.

Viilma lisas, et talle jättis ERM suurepärase mulje ja soovitas kõigil sinna minna. "Kõne all ei ole ju ERM kui selline, vaid hetkel üks konkreetne eksponaat, mis minu, ja tundub, et veel üsna mitme inimese arvates on ebaõnnestunud lahendusega. See üks eksponaat ei tee tühiseks paljude inimeste suurepärast tööd ja panust kogu rahvast puudutava muuseumi sisustamisel," rääkis peapiiskop.

Varasemas Facebooki postituses teatas Viilma, et tuli ERM-i avamispeolt kahetiste tunnetega, kuigi hoone sai kiriklikult õnnistatud.

Jalalöögiga illusoorse Neitsi Maarja purustamine

"Siiski häiris mind üks eksponaat. Tegemist on suure, peaaegu inimese kõrgusega läbipaistva ekraaniga, millel on kuvatud valgusjoontega Neitsi Maarja figuur. See figuur on seal püsivalt, kuni keegi lööb jalaga ettenähtud ja vastavalt märgistatud kohta ekraani all servas. Löögi tagajärjel lendab figuur kildudeks. Ja see ongi selle eksponaadi mõte – lasta purustada jalalöögiga Neitsi Maarja kujutis. Selle ekraani juures ei märganud ma eile muud infot kui üks selgitav sõna “Reformatsioon”. Võimalik, et ma ei olnud piisavalt tähelepanelik," kirjutas Viilma.

"Kui eksponaadi autorid näevad selles figuuris lihtsalt üht kuju, mida lõhkudes meenutatakse pildirüüstet, siis usklike inimeste jaoks, keda on Eestis jätkuvalt ka 500 aastat pärast neid sündmuseid, on selle figuuri puhul tegemist endiselt Neitsi Maarjat kujutava pildiga, mille lõhkumine jalalöögiga on vastuvõetamatu ja riivab usulisi tundeid ning mõjub pilkena. Maarja isik on Eesti rahva jaoks mitmetähenduslikum kui ehk paljude teiste rahvaste jaoks. Neitsi Maarja kujutise jalaga purustamine tähendab ka meie maarjamaisele rahvuskultuurilisele identiteedile, mis seni on olnud Maarjat austav ja tunnustav, negatiivse hinnangu andmisena. Maarjamaalastelt oodatakse ju Maarjale jalaga virutamist!," oli peapiiskop pahane.

Viilma teatas, et temal on tõsiseid kahtluseid selle eksponaadi sobivuses ERM-i püsiekspositsiooni, olgugi et see võib olla tehniliselt huvitav või tänapäevane viis ajaloosündmuste kujutamisel. "Kuna ERM avatakse rahvale homme, soovitaksin mina hetkel muuseumi juhtkonnal selle eksponaadi eksponeerimine peatada kuniks on lõpuni läbikaalutud selle reaalne tähendus ja mõju mitte ainult ajaloolises võtmes, vaid ka mitmetest muudest aspektidest, mida kirjeldasin, lähtuvalt," ütles Viilma päev enne muuseumi avamist.

Viilma seisukohavõtt leidid sotsiaalmeedias laialdast vastukaja.

http://g3.nh.ee/images/pix/98bfd57ee8b6b12aa2-75778851.jpg

Marko Reikop Viilma pahemeele pälvinud eksponaadi juures.

Toimetaja: Indrek Kuus"Suud puhtaks": kuidas kaotada lähisuhtevägivald?

Lähisuhtevägivald. See on kõige varjatum vägivallavorm ja ühtlasi on see Eestis kõige levinum vägivallaliik. Miks on nii, et väga paljude jaoks meie seast on kodu kõige ohtlikum paik, küsis sellenädalane saade "Suud puhtaks".

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.