Türgi pikendas armee mandaati missioonideks Iraagis ja Süürias ({{commentsTotal}})

Türgi sõdurid Süüria piiri ääres. Autor: Reuters/Scanpix

Türgi parlament otsustas laupäeval aasta võrra pikendada riigi relvajõududele antud mandaati tegutsemiseks Iraagis ja Süürias.

Uus parlament võttis seaduseelnõu oma avaistungil vastu suure häälteenamusega.

Seadust toetasid valitseva Õigluse ja Arengu Partei (AKP), ilmaliku opositsioonilise Vabariikliku Rahvapartei (CHO) ja Rahvusliku Liikumise Partei (MHP) seadusandjad. Ainsana hääletasid vastu kurdimeelse Demokraatliku Rahvapartei (HDP) saadikud.

Parlament andis relvajõududele mandaadi esmakordselt 2014. aasta oktoobris ja uuendas seda mullu septembris veel aasta võrra.

Mandaat võimaldab Türgi relvajõududel tegutseda kahes lõunapoolses naaberriigis äärmusrühmituse Islamiriik (IS) džihadistide ja teiste rühmituste vastu, mida Ankara peab terroriorganisatsioonideks.

Seni kehtinud mandaati kasutades alustas Türgi 24. augustil Süürias enneolematut sõjalist operatsiooni Eufrati Kilp, et toetada Ankara-meelseid mässulisi, kes võitlevad IS-i ja kurdiüksuste vastu.

Arvatakse, et Ankaral on sõjaväelasi ka Iraagi põhjaosas Mosuli lähistel paiknevas Bashiqa armeebaasis, kus nad osalevad Iraagi võitlejate väljaõpetamisel rünnakuks IS-i käes oleva Mosuli tagasivõtmiseks.

Uudisteagentuuri Anatolia teatel kehtib uus mandaat 2017. aasta 30. oktoobrini.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ütles laupäeval parlamendi avaistungil, et Süüria-operatsiooni esialgne eesmärk oli luua "terroriorganisatsioonidest vaba turvatsoon".

Ta avaldas tunnustust operatsioonile Süüria linnas Jarabluses, märkides, et pärast IS-i džihadistide väljaajamist on elanike arv seal kasvanud 2000-lt 4000-le.

Operatsioon Eufrati Kilp on suunatud ka Süüria kurdide omakaitseüksuste (YPG) vastu, mida Ankara peab terroriorganisatsiooniks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNSTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.