Avinurme kitsarööpmelisele raudteele rajati ülesõidukoht ({{commentsTotal}})

Avinurmes tehti täna maailma lühimale tegutsevale kitsarööpmelisele raudteele ülesõidukoht. Avinurmes on Eesti üks neljast allesjäänud kitsarööpmelisest raudteest, millest kasutuses on lisaks Avinurmele veel Lavassaare muuseumraudtee.

Avinurme kitsarööpmelise raudtee taastamisel oli ülesõidukoha rajamine kolmas etapp ja see oli eelkõige vajalik kahe raudtee äärde jääva maja pärast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestis jagunevad raudtee ülesõidukohad kolme kategooriasse. Avinurme raudtee oma rajati madalaima kategooriana, mida ööpäevas võiks ületada kuni 30 000 liiklusvahendit.

"Tegelikkus on veidi teine. Seda ristmikku ületab ööpäevas üks auto kaks korda, aga eeskiri on eeskiri," selgitas Avinurme raudtee taastamise eestvedaja Enno Strauss.

90 aastat tagasi avatud 63 kilomeetri pikkusest Sonda-Mustvee kitsarööpmelisest raudteest on praegu kasutusel 178 meetrit. Raudtee taastamisele aitas kaasa autoklubi Põrnikas.

"Meie auto, ütleme Põrnikas, eks ta ka väikestviisi konstantse kiirusega armastab liikuda, eks see ole omane ka raudteele, eks seal neid äkilisi kiirendusi ja äkilisi mahatõmbeid ei saa olla. Meile ta igatahes sobib," rääkis klubi Põrnikas asutaja Annes Sild.

Enne muuseumraudteena taastamist käis viimati rong Avinurme 1972. aastal. Tolleaegse vanemkonduktori Kenno Merivaldi meenutuste põhjal oli raudteel kord karm, kuid mitte alati.

"Kui revident tuli meid kontrollima, siis tuli ta Sondast peale ja sõitis terve päeva kaasa, siis andsime viled ja kõik nagu nõutud. Aga kui teda peal ei olnud, siis olime ikka omaette," meenutas Merivald.

Kohapealsete entusiastide ja autoklubi Põrnikas eestvedamisel tahetakse Avinurme kitsarööpmeline raudtee pikendada paari aasta jooksul enam kui kilomeetri pikkuseks.

Raudtee annab turistide jaoks kohalike puutöö traditsioonidega tutvumisele lisaväärtuse, sest seda kasutati algselt just metsaveoraudteena.

Toimetaja: Merili NaelJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema