Avinurme kitsarööpmelisele raudteele rajati ülesõidukoht ({{commentsTotal}})

Avinurmes tehti täna maailma lühimale tegutsevale kitsarööpmelisele raudteele ülesõidukoht. Avinurmes on Eesti üks neljast allesjäänud kitsarööpmelisest raudteest, millest kasutuses on lisaks Avinurmele veel Lavassaare muuseumraudtee.

Avinurme kitsarööpmelise raudtee taastamisel oli ülesõidukoha rajamine kolmas etapp ja see oli eelkõige vajalik kahe raudtee äärde jääva maja pärast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestis jagunevad raudtee ülesõidukohad kolme kategooriasse. Avinurme raudtee oma rajati madalaima kategooriana, mida ööpäevas võiks ületada kuni 30 000 liiklusvahendit.

"Tegelikkus on veidi teine. Seda ristmikku ületab ööpäevas üks auto kaks korda, aga eeskiri on eeskiri," selgitas Avinurme raudtee taastamise eestvedaja Enno Strauss.

90 aastat tagasi avatud 63 kilomeetri pikkusest Sonda-Mustvee kitsarööpmelisest raudteest on praegu kasutusel 178 meetrit. Raudtee taastamisele aitas kaasa autoklubi Põrnikas.

"Meie auto, ütleme Põrnikas, eks ta ka väikestviisi konstantse kiirusega armastab liikuda, eks see ole omane ka raudteele, eks seal neid äkilisi kiirendusi ja äkilisi mahatõmbeid ei saa olla. Meile ta igatahes sobib," rääkis klubi Põrnikas asutaja Annes Sild.

Enne muuseumraudteena taastamist käis viimati rong Avinurme 1972. aastal. Tolleaegse vanemkonduktori Kenno Merivaldi meenutuste põhjal oli raudteel kord karm, kuid mitte alati.

"Kui revident tuli meid kontrollima, siis tuli ta Sondast peale ja sõitis terve päeva kaasa, siis andsime viled ja kõik nagu nõutud. Aga kui teda peal ei olnud, siis olime ikka omaette," meenutas Merivald.

Kohapealsete entusiastide ja autoklubi Põrnikas eestvedamisel tahetakse Avinurme kitsarööpmeline raudtee pikendada paari aasta jooksul enam kui kilomeetri pikkuseks.

Raudtee annab turistide jaoks kohalike puutöö traditsioonidega tutvumisele lisaväärtuse, sest seda kasutati algselt just metsaveoraudteena.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.