Orban kutsus ungarlasi EL-i põgenikekvoote tagasi lükkama ({{commentsTotal}})

Migrandid Serbia-Ungari piiri lähistel. Autor: Andrej Isakovic/AFP/Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orban kutsus valijaid aktiivselt osalema pühapäevasel rahvahääletusel Euroopa Liidu kohustuslike põgenikekvootide plaani üle ning selle kindlalt tagasi lükkama.

Ta hoiatas laupäeval, et migrandid ohustavad "Euroopa turvalist eluviisi".

Kuigi "ei"-leeri kindlas võidus keegi ei kahtle, võib hääletus kujuneda Orbani jaoks piinlikuks, kui osalusprotsent jääb alla 50, mis tooks kaasa rahvahääletuse kuulutamise mittetoimuks.

Orban ütles laupäeval meedias avaldatud arvamusloos, et ungarlastel on "kohustus" aidata valitsusel võidelda "Brüsseli eliidi" ebaõnnestunud "liberaalsete meetodite" vastu.

"Massiline migratsioon ilma kontrollita tähendab reaalset ohtu. See seab ohtu rahumeelse ja turvalise Euroopa eluviisi," kirjutas peaminister ajalehes Magyar Idok.

"Referendumiga saame saata sõnumi igale eurooplasele, öelda neile, et see sõltub meist, Euroopa kodanikest, et tuua EL ühise jõupingutusega tagasi mõistuse juurde või lasta tal laguneda," sõnas Orban.

EL-i eesmärk on leevendada migrantidevoolust tekkinud survet Kreekale ja Itaaliale, jagades saabujad ühenduse liikmesriikide vahel. Ida- ja Kesk-Euroopa riigid on aga kategooriliselt vastu kohustuslikele kvootidele.

Ungari ei ole selle skeemi alusel võtnud vastu ainsatki inimest ning ühines hoopis Slovakkiaga, esitades plaanile õigusliku väljakutse.

Opositsioonierakonnad ja inimõiglased korraldasid rahvahääletuse eel Budapestis väikseid meeleavaldusi.

Laupäeval avaldatud küsitlustulemuste kohaselt lubas ainult 460 inimest 1000-st küsitletust, et nad osalevad hääletusel. Eelmisel kuul oli neid 54 protsenti.

Orban on rõhutanud, et osalusprotsendil ei ole "poliitilist tähtsust".

"Kui on rohkem "ei" kui "jah" hääli, siis see tähendab, et ungarlased ei nõustu reeglitega, mida EL-i bürokraadid tahavad meile kehtestada," ütles ta reedel.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.