Vaidlused presidendivalimiste korra üle tõotavad tulla tulised ({{commentsTotal}})

Presidendivalimiste läbikukkumine valimiskogus on pannud küsima, kas ja kuidas peaks muutma seadusi, et selline asi ei korduks. Vaidlused tõotavad aga tulla tulised, sest riigikogus on poliitikuid, kelle hinnangul võiks presidendi institutsiooni üldse ära kaotada.

Valimiskogu liikmete nägudelt peegeldus presidendi valimise luhtumise järel pettumus. Vabaerakond esitas teisipäeval ettepaneku presidendi valimise seaduse muutmiseks nii, et president valitaks ära igal juhul hiljemalt valimiskogus ehk siis tühjad ja rikutud sedelid valimiskastis ei läheks arvesse, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Põhiseaduse üks loojatest, Vabaerakonna fraktsiooni liige Jüri Adams ütles, et nii läheks presidendi valimine põhiseaduse mõttega kokku - et igal valimisel on kindel algus, mis kindlasti lõpeb tulemusega.

"Kui meie muudatus läbi läheks, siis põhimõtteliselt presidendi valimise mehhanism ja filosoofia ühtlustatakse põhiseaduse filosoofiaga nagu ta meil on. Ehk siis on valimise algus ja on valimise lõpp. Arvatavasti telefirmadele see hirmasti meeldiks ehk oleks täpselt teada, mis hetkel see tulemus kukub, nii pool tundi võib-olla siia-sinna. Aga seda vaidlust, kas peaks olema teistsugune süsteem, võiks ka pidada," arutles Adams.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees, reformierakondlane Kalle Laanet piltlikustas, et Vabaerakonna ettepanek on kui lekkiva toru lappimine - mure saab korraks lahendatud, kuid keegi ei küsi, miks toru lekib, kas peaks äkki toru välja vahetama või kas seda toru enam üldse on vaja.

"Ettepanekuid on kõlanud poliitikute ja riigikogu liikmete suust ju mitmeid: kui me alustame ühest äärmusest, siis kas meil üldse presidendi institutsiooni täna vaja on, või muuta presidendi valimiste süsteemi selliselt, et riigikogus poleks vaja valimiseks 68 poolthäält, vaid künnis on madalam, läbi on käinud ka selline mõte, et hoopis valimiskogu valib presidendi," rääkis Laanet.

"Mina seda rolli ja vajaduse küsimust üldse ei tõstataks. Minu arvates on sellel teemal piisavalt palju räägitud ja ka 1992. aastal oli päris selge see, et kõiki eestlasi nendes küsimustes ühe mütsi alla ei saa," kommenteeris Adams.

Kalle Laanet lubab, et kõik presidendivalimiste ja presidendi ametikohaga seotud mõtted võetakse pärast uue presidendi valimist kindlasti tõsise arutelu alla.

Toimetaja: Merili Naelproovisproovis
Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics