ERR Nepalis: mullune maavärin on jätnud inimestele tugevaid tervisekahjustusi ({{commentsTotal}})

Kuna maavärin hävitas eelmisel aastal Nepalis ligi 800 000 kodu ja inimesed elavad endiselt ajutistes plekkonnides, kannatab nende füüsiline tervis ekstreemsete elamistingimuste tõttu. Paljud inimesed, eriti lapsed, pole aga siiani toibunud katastroofi põhjustatud psühholoogilisest traumast.

Eelmise aasta maavärinates oli üks enim kannatada saanud regioone Sindhupalchok. Aasta enne maavärinat tabas seda piirkonda ka hävitav maalihe, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Piirkonnas töötas vanasti kool, millel oli igal aastal ette näidata häid õppetulemusi. Maalihe hävitas selle täielikult. Aastaga suudeti koguda piisavalt raha, et ehitada uus koolimaja, kuid siis hävitas maavärin ka selle.

Nüüd õpivadki algklassilapsed taas ajutistes varjualustes ning koolis käimine on muutunud omamoodi katsumuseks. Kuna maalihe mattis kolm küla enda alla, siis ei suudetud sealt inimesi välja tuua ning õpilased peavad kooli kõndima piltlikult öeldes üle haudade.

Samuti on jäänud koolipingid hõredamaks, kuna hukkus 30 last.

"Vahetult peale maavärinat olid lapsed liiga hirmul ja ei tahtnud õppida. Nad ei tulnud kooli ja isegi vanemad ei julgenud neid kooli saata, sest selles piirkonnas võivad suured kivid alla langeda. Nad olid hirmul, mis võib juhtuda," rääkis algklassiõpetaja Deepa Timilsina.

Õpetajate sõnul elavad lapsed veel praegugi traumat pidevalt uuesti läbi, kuid nõustamist nad kuskilt ei saa. Vajadusel arutatakse hirme ja muresid vaid koolitunnis.

"Isegi praegu on lapsed hirmul, kuigi maavärina järeltõuked on lõppenud. Nad kisasid ja karjusid ja kogunesid gruppidesse. Isegi õpilaste arv vähenes. Nad arvasid, et tuleb uus maavärin, mis on suurem, ja nad ei suutnud õpingutele keskenduda," ütles Timilsina.

Paljud nepallased kannatavad ka füüsiliste terviseprobleemide käes, kuna poolteist aastat peale maavärinat elavad nad endiselt ajutiseks peavarjuks mõeldud plekkonnides.

"Külma tõttu kannatavad paljud inimesed kõhulahtisuse, köha ja palaviku käes, eriti lapsed ja vanad inimesed. Isegi praegu mõned lapsed minestavad, kui on tugevad tuuled, tugev vihm ja torm," rääkis ümberpaigutatud küla elanik Mana Thami.

Kuna Nepalile annetatud välisabi seisab siiani suuresti kasutamata, töötavad ka paljud haiglad telkides.

"Aktuaalse kaamera" autori reis Nepali toimus koostöös MTÜ Mondoga osana Euroopa Komisjoni rahastatavast projektist Media4Development.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.