ERR Nepalis: mullune maavärin on jätnud inimestele tugevaid tervisekahjustusi ({{commentsTotal}})

Kuna maavärin hävitas eelmisel aastal Nepalis ligi 800 000 kodu ja inimesed elavad endiselt ajutistes plekkonnides, kannatab nende füüsiline tervis ekstreemsete elamistingimuste tõttu. Paljud inimesed, eriti lapsed, pole aga siiani toibunud katastroofi põhjustatud psühholoogilisest traumast.

Eelmise aasta maavärinates oli üks enim kannatada saanud regioone Sindhupalchok. Aasta enne maavärinat tabas seda piirkonda ka hävitav maalihe, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Piirkonnas töötas vanasti kool, millel oli igal aastal ette näidata häid õppetulemusi. Maalihe hävitas selle täielikult. Aastaga suudeti koguda piisavalt raha, et ehitada uus koolimaja, kuid siis hävitas maavärin ka selle.

Nüüd õpivadki algklassilapsed taas ajutistes varjualustes ning koolis käimine on muutunud omamoodi katsumuseks. Kuna maalihe mattis kolm küla enda alla, siis ei suudetud sealt inimesi välja tuua ning õpilased peavad kooli kõndima piltlikult öeldes üle haudade.

Samuti on jäänud koolipingid hõredamaks, kuna hukkus 30 last.

"Vahetult peale maavärinat olid lapsed liiga hirmul ja ei tahtnud õppida. Nad ei tulnud kooli ja isegi vanemad ei julgenud neid kooli saata, sest selles piirkonnas võivad suured kivid alla langeda. Nad olid hirmul, mis võib juhtuda," rääkis algklassiõpetaja Deepa Timilsina.

Õpetajate sõnul elavad lapsed veel praegugi traumat pidevalt uuesti läbi, kuid nõustamist nad kuskilt ei saa. Vajadusel arutatakse hirme ja muresid vaid koolitunnis.

"Isegi praegu on lapsed hirmul, kuigi maavärina järeltõuked on lõppenud. Nad kisasid ja karjusid ja kogunesid gruppidesse. Isegi õpilaste arv vähenes. Nad arvasid, et tuleb uus maavärin, mis on suurem, ja nad ei suutnud õpingutele keskenduda," ütles Timilsina.

Paljud nepallased kannatavad ka füüsiliste terviseprobleemide käes, kuna poolteist aastat peale maavärinat elavad nad endiselt ajutiseks peavarjuks mõeldud plekkonnides.

"Külma tõttu kannatavad paljud inimesed kõhulahtisuse, köha ja palaviku käes, eriti lapsed ja vanad inimesed. Isegi praegu mõned lapsed minestavad, kui on tugevad tuuled, tugev vihm ja torm," rääkis ümberpaigutatud küla elanik Mana Thami.

Kuna Nepalile annetatud välisabi seisab siiani suuresti kasutamata, töötavad ka paljud haiglad telkides.

"Aktuaalse kaamera" autori reis Nepali toimus koostöös MTÜ Mondoga osana Euroopa Komisjoni rahastatavast projektist Media4Development.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics