5 uudist, mida täna hommikul teada ({{commentsTotal}})

Viis uudist 3. oktoobril Autor: ERR

Siin on valik uudiseid tänasest hommikust!

Riigikogu hakkab taas presidenti valima

Riigikogu koguneb täiendavale istungile taas presidenti valima, sest esimesel katsel jäi riigikogus ja seejärel ka valimiskogus Eestile president valimata.

Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt hääletab Riigikogu koos-seisu kahe-kolmandikuline enamus ehk vähemalt 68 riigikogu liiget. Reedel esitasid 90 riigikogu liiget presidendi kandidaadiks Kersti Kaljulaidi.

Teda toetab kogu Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide, IRL-i ning Vabaerakonna fraktsioon. Samuti andsid Kaljulaidi ülesseadmiseks allkirja 23 Keskerakonna fraktsiooni liiget.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) aga Kaljulaidi kanditatuuri ei toetanud. Kui riigikogu liikmed täna siiski loobuvad Kaljulaidi toetamisest, jätkuvad presidendivalimised homme.


Illegaalsed piirületused on saadud kontrolli alla

Kui 2014. aastal avastas Eesti piirivalve maismaapiiril 64 ebaseaduslikku piiriületust ja eelmisel aastal oli sarnaseid juhtumeid 63, siis tänavu kaheksa kuuga avastas piirivalve maismaapiiril vaid 30 ebaseaduslikku piiriületust.

Postimees kirjutab, et suurenenud risk saada tabatud on sundinud inimkaubitsejaid otsima turvalisemaid marsruute Venemaalt Läände kui teekond üle Eesti kagupiiri.

Lõuna prefektuuri organiseeritud ja raskete kuritegude talituse juhi Rain Vosmani sõnul tuleb eristada omal käel liikuvaid õnneotsijaid ja inimkaubitsejate poolt Eestisse toodavaid inimesi.

"Oleme pidanud 2014. aasta lõpust Lõuna-Eestis kinni kuus inimkaubitsejate grupeeringut. Hiljem on selgunud, et need grupid on tegutsenud vähemalt 15 korral ja ohvrite hulk võib olla kokku 200 inimese ringis," ütles ta.

Viimane tõeline inimkaubandusjuhtum oli 12. aprillil, kui piirivalvurid said Põlvamaa piiriäärsel alal kätte 11 Vietnami kodanikku ja üksiti ka üheksa inimkaubitsejat.


Ungari referendum pagulaskvootide üle kukkus läbi

Ungari rahvahääletusel hääletasid peaaegu kõik osalenud Euroopa Liidu pagulaskvootide vastu. Osavõtt oli aga liiga väike ja referendumi tulemus ei loe.

Hääletamas käis vähem kui 44 protsenti valijatest, aga vaja oleks olnud vähemalt 50-protsendist osavõttu. 98 protsenti osalenutest hääletas siiski kvootide vastu ja president Victor Orbani sõnul on tulemus suurepärane. Ta rõhutas, et seda peab arvestama ka Euroopa Liit ja lubas algatada põhiseaduse muudatuse.

"Brüssel peab tegema tähtsa otsuse, nüüd on nende kord otsust langetada. Euroopa Liit on demokraatlik ühendus. Täna teatas ühes liikmesriigis 92% hääletanutest, et ei ole Brüsseli kavatsustega nõus," rääkis Orban.


Colombia elanikud lükkasid rahu FARC-iga tagasi

Colombias lükati rahvahääletusel napilt tagasi valitsuse ja mässuliste-rühmituse FARC sõlmitud rahulepe. 50,2% hääletas referendumil lepingu vastu.

Colombias on kodusõda kestnud üle 50 aasta. Rahulepingu sõlmimiseks peeti neli aastat läbirääkimisi. Leppe vastased leiavad, et kokkulepe on FARCi liikmete suhtes liiga leebe: neid ei panda vangi, vaid lastakse ühiskonda naasta ja moodustada kasvõi oma partei.

FARC'i liider kinnitas, et on endiselt rahust huvitatud.

 

Pärnu kohvikud pakuvad veganitele nii soolast kui ka magusat

Laupäeval algas Pärnus teine kohvikute nädal, mille jooksul saab tutvutada 20 kohviku erimenüüga. Eelmisel aastal esmakordselt peetud kohvikute nädalal osutus menukaks, külastajaid oli toona 6000.

Tänavu algas üritus tuuriga ajalooliste kohvikute asupaikadesse. Kohvikute nädala jaoks on 20 toidukohta välja mõelnud menüüsse uue soolase ja magusa roa. Ürituse projektijuht Kadi Elmeste loodab, et tänu uudsele menüüle avastavad külastajad ka uusi kohvikuid.

Sel aastal väärtustavad kohvikud taimseid toite enam kui eelmisel. "Üllatus oli suur, kui me saime siis kõikide kohvikute nädalal osalejate menüüd, kus on neljal viiel erineval kohvikul tehtud spetsiaalselt veganitele pakkumine, taimetoitlastele pakkumine," rääkis Elmeste.

Kohvikute nädal kestab pühapäevani.

Ilmateade

Täna tuleb vahelduva pilvisusega olulise sajuta ilm.Ennelõunal püsib paljudes kohtades udu. Puhub kirde- ja põhjatuul 5-10, rannikul iiliti kuni 14 m/s. Õhutemperatuur on 10..14°C.

 

Toimetaja: Allan RajaveeMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.