Maksuameti juht Marek Helm lahkub ametist ({{commentsTotal}})

{{1475477519000 | amCalendar}}

Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektor Marek Helm lahkub tuleva aasta jaanuari keskpaigas MTA-st ja asub tarkvara- ja ärikonsultatsioonide ettevõttes Nortal juhtima valdkonda, mis nõustab erinevatel eksportturgudel avaliku sektori kliente muutuste juhtimise ja riigirahanduse vallas.

Marek Helmi sõnul on ta töötanud avalikus sektoris üle 20 aasta ning tunneb, et on aeg panna end proovile ka eraettevõtluses.

"Maksu- ja tolliameti juhtimisstruktuur on paigas ja tõestanud suutlikkust häid tulemusi saavutada. Pean praeguseid osakonnajuhatajaid oma valdkonna tippjuhtideks, kelle eestvedamisel on tehtud põhjalik eeltöö uue nelja-aastase strateegiaperioodi eesmärkide seadmisel, et arendada EMTA ettevõtetele kvaliteetset tuge pakkuvaks riigiasutuseks. Minu ametiaeg aga lõpeks täpselt siis, kui strateegia on alles poolel teel. Arvan, et vastutustundlik on anda juhtimine uuele inimesele, kes veab nii strateegia kui uue e-maksuameti/e-tolli valmimise lõpuni," ütles Helm.

Marek Helm on olnud maksu- ja tolliameti peadirektori ametis alates 2011. aasta detsembrist.

Aastatel 2009 – 2011 oli Helm rahandusministeeriumi halduspoliitika asekantsler, aastatel 2007–2009 siseministeeriumi sisejulgeoleku ühendasutuse loomise juht, 2006–2007 ministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler ning 2006. aastal ministeeriumi sisejulgeolekupoliitika osakonna juhataja.

Aastatel 2004 –2006 oli Marek Helm MTA peadirektori asetäitja ning 2003–2004 MTA peadirektori asetäitja tollijärelevalve ja kohtueelse uurimise valdkonnas.

Nortal on rahvusvaheline tarkvara- ning ärikonsultatsioonide ettevõte, mis keskendub ärivaldkodadele nagu e-valitsemine, tervishoid, telekommunikatsioon, tootmine ja logistika.

Ettevõtte käive oli eelmisel aastal 45 miljonit eurot.

Helm ja Sester huvide konflikti ei näe

Eelmise aasta alguses esitas Helm lahkumisavalduse seoses pahameelega, mis tekkis maksuameti intensiivse ametiautode liikumise kontrollimisega, kuid võttis selle siis rahandusministri palvel tagasi. Nüüd on tema sõnul otsus lõplik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nortal on teinud mulle sellise pakkumise, et liituda nendega, et tegeleda nende organisatsioonidega, kuhu nad oma tooteid müüvad, infosüsteemide näol. Eeskätt siis finants- või maksusüsteemide näol. Tegeleda organisatsioonide struktuuridega, juhtimisega, muutuste juhtimisega," selgitas Helm.

Maksu- ja tolliameti teatel ei ole Nortal viimasel paaril aastal ametile olulisi IT-hankeid teinud. Praegu on maksuametiga seotud arendustes Nortal lepingupartner ühe arenduse puhul, mille maksumus on nelja aasta peale 450 000 eurot, koos teiste arendajatega kahes arenduses.

Lähiaastatel on maksuametil plaanis mitmeid kalleid IT-hankeid, mis seotud uue e-maksuameti arendamisega. Ka neil võib Nortal osaleda. Nortali juhi Priit Alamäe sõnul neist juba ennetavalt ennast ei taandata.

"Maksu- ja tolliameti juhina võib näha seda konflikti igal pool, et ükskõik, millisesse erasektori asutusse ma lähen, siis ma põhimõtteliselt ei saakski minna, sest see erasektor on mingil hetkel maksumaksja. Eesti riik peaks mõtlema, kuidas oma häid toimivaid lahendusi, mida Eesti riik kasutab, müüa väljaspoole Eestit. Veelkord, seda ei saa teha ilma inimesteta, kes ise on neid IT-lahendusi juhtimises ja organisatsioonide arendamises kasutanud," rääkis Helm.

Rahandusminister Sven Sester otsest konflikti ei näe.

"Minu andmetel küll üheski sellises konflikti kohas, kus võiks olla tema huvide konflikti, et ei ole ta ka olnud otsene käsu andja. Erinevad IT-lahendused tulevad siiski rahandusministeeriumi konkreetsest infotehnoloogia allüksusest ja maksu-ja tolliametil ei peaks seal küll olema võimalust kaasa rääkida. Ma usun, et erinevad tundlikud andmed, mis on erinevate ametite juhtidel tahes tahtmata oma töö käigus, et nende osas on tal ju olemas teatavad kohustused vaikimise kontekstis," sõnas minister.

Toimetaja: Marek Kuul, Liisu Lass, Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.