Maksuameti juht Marek Helm lahkub ametist ({{commentsTotal}})

{{1475477519000 | amCalendar}}

Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektor Marek Helm lahkub tuleva aasta jaanuari keskpaigas MTA-st ja asub tarkvara- ja ärikonsultatsioonide ettevõttes Nortal juhtima valdkonda, mis nõustab erinevatel eksportturgudel avaliku sektori kliente muutuste juhtimise ja riigirahanduse vallas.

Marek Helmi sõnul on ta töötanud avalikus sektoris üle 20 aasta ning tunneb, et on aeg panna end proovile ka eraettevõtluses.

"Maksu- ja tolliameti juhtimisstruktuur on paigas ja tõestanud suutlikkust häid tulemusi saavutada. Pean praeguseid osakonnajuhatajaid oma valdkonna tippjuhtideks, kelle eestvedamisel on tehtud põhjalik eeltöö uue nelja-aastase strateegiaperioodi eesmärkide seadmisel, et arendada EMTA ettevõtetele kvaliteetset tuge pakkuvaks riigiasutuseks. Minu ametiaeg aga lõpeks täpselt siis, kui strateegia on alles poolel teel. Arvan, et vastutustundlik on anda juhtimine uuele inimesele, kes veab nii strateegia kui uue e-maksuameti/e-tolli valmimise lõpuni," ütles Helm.

Marek Helm on olnud maksu- ja tolliameti peadirektori ametis alates 2011. aasta detsembrist.

Aastatel 2009 – 2011 oli Helm rahandusministeeriumi halduspoliitika asekantsler, aastatel 2007–2009 siseministeeriumi sisejulgeoleku ühendasutuse loomise juht, 2006–2007 ministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler ning 2006. aastal ministeeriumi sisejulgeolekupoliitika osakonna juhataja.

Aastatel 2004 –2006 oli Marek Helm MTA peadirektori asetäitja ning 2003–2004 MTA peadirektori asetäitja tollijärelevalve ja kohtueelse uurimise valdkonnas.

Nortal on rahvusvaheline tarkvara- ning ärikonsultatsioonide ettevõte, mis keskendub ärivaldkodadele nagu e-valitsemine, tervishoid, telekommunikatsioon, tootmine ja logistika.

Ettevõtte käive oli eelmisel aastal 45 miljonit eurot.

Helm ja Sester huvide konflikti ei näe

Eelmise aasta alguses esitas Helm lahkumisavalduse seoses pahameelega, mis tekkis maksuameti intensiivse ametiautode liikumise kontrollimisega, kuid võttis selle siis rahandusministri palvel tagasi. Nüüd on tema sõnul otsus lõplik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nortal on teinud mulle sellise pakkumise, et liituda nendega, et tegeleda nende organisatsioonidega, kuhu nad oma tooteid müüvad, infosüsteemide näol. Eeskätt siis finants- või maksusüsteemide näol. Tegeleda organisatsioonide struktuuridega, juhtimisega, muutuste juhtimisega," selgitas Helm.

Maksu- ja tolliameti teatel ei ole Nortal viimasel paaril aastal ametile olulisi IT-hankeid teinud. Praegu on maksuametiga seotud arendustes Nortal lepingupartner ühe arenduse puhul, mille maksumus on nelja aasta peale 450 000 eurot, koos teiste arendajatega kahes arenduses.

Lähiaastatel on maksuametil plaanis mitmeid kalleid IT-hankeid, mis seotud uue e-maksuameti arendamisega. Ka neil võib Nortal osaleda. Nortali juhi Priit Alamäe sõnul neist juba ennetavalt ennast ei taandata.

"Maksu- ja tolliameti juhina võib näha seda konflikti igal pool, et ükskõik, millisesse erasektori asutusse ma lähen, siis ma põhimõtteliselt ei saakski minna, sest see erasektor on mingil hetkel maksumaksja. Eesti riik peaks mõtlema, kuidas oma häid toimivaid lahendusi, mida Eesti riik kasutab, müüa väljaspoole Eestit. Veelkord, seda ei saa teha ilma inimesteta, kes ise on neid IT-lahendusi juhtimises ja organisatsioonide arendamises kasutanud," rääkis Helm.

Rahandusminister Sven Sester otsest konflikti ei näe.

"Minu andmetel küll üheski sellises konflikti kohas, kus võiks olla tema huvide konflikti, et ei ole ta ka olnud otsene käsu andja. Erinevad IT-lahendused tulevad siiski rahandusministeeriumi konkreetsest infotehnoloogia allüksusest ja maksu-ja tolliametil ei peaks seal küll olema võimalust kaasa rääkida. Ma usun, et erinevad tundlikud andmed, mis on erinevate ametite juhtidel tahes tahtmata oma töö käigus, et nende osas on tal ju olemas teatavad kohustused vaikimise kontekstis," sõnas minister.

Toimetaja: Marek Kuul, Liisu Lass, Laur ViirandTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema