Kadastik läks Juku-Kalle Raidi raamatu vastu kohtusse ({{commentsTotal}})

{{1475482915000 | amCalendar}}

Postimehe kunagine peatoimetaja ja AS Eesti Meedia endine juht Mart Kadastik pole rahul ajakirjaniku ja seltskonnaaktivisti Juku-Kalle Raidi koostatud raamatuga "Paradokside puntras", mis sisaldab Kadastiku 1980. aastatel varjunime all kirjutatud tekste ning esitas kohtusse hagi Raidi ja raamatut levitava raamatupoe Apollo vastu.

Kadastik ütles ERR.ee-le, et teda esindav advokaadibüroo esitas esmaspäeval kohtusse hagi OÜ Ema & Isa, mille ainus juhatuse liige on Juku-Kalle Raid ning Apollo Holding OÜ vastu.

"Juku-Kalle Raid andis eelmisel nädalal välja brośüüri, kuhu on kogutud mitmed minu 80. aastatel kirjutatud artiklid, aga ka Indrek Tarandi, Mihhail Lotmani ja teiste autorite meedias ilmunud tekstid. Neid materjale seob dissidentide teema, mida käsitlen ka oma elutööraamatus "Nüüd ma siis kirjutan". Mõistan Juku-Kalle Raidi, kes tahab oma vaatenurka esitada, aga ma ei mõista, miks ta peab KGB lahtisest uksest pettuse abil sisse hiilima," märkis Kadastik.

Kadastiku hinnangul on probleem selles, et iga müügile tulev raamat tuleb kanda ISBN registrisse, kuid Juku-Kalle Raid on ISBN koodi taotledes esitanud valeandmeid, märkides oma raamatu autoriks Kadastiku nime.

"Sellega rikkus ta minu isiku- ja autoriõigusi. Minu artikleid - sõltumata sellest, kas need meeldivad või mitte – ei ole kellelgi õigust ilma minu nõusolekuta oma raamatus avaldada. Õigusvastane on ka selle raamatu kujundamine ja esitamine viisil, mis loob mulje, nagu oleksin mina kõnealuse brošüüri koostanud," ütles Kadastik.

Kadastiku sõnul tekitab hämmeldust ka brošüüri levitava Apollo käitumine. "Autorit isiklikult ründava trükise pakkumine (algul tasuta, pärast kirjastuse Varrak protesti ühe euro eest) koos autori teosega on pretsendenditu juhtum Eesti raamatumüügi praktikas. Seejuures oli Apollo juht Mauri Dorbek teadlik ISBNi andmete võltsimisest Juku-Kalle Raidi poolt ja ka sellest, et Juku-Kalle Raidi raamatu pakkumine minu autorinime all eksitab ostjaid," nentis Kadastik.

Kadastik viitas eelmisel neljapäeval ilmunud ERR-i uudisele, milles Juku-Kalle Raid kinnitas, et raamatu väljaandmist finantseeris Eesti Meedia ja Postimehe omanik Margus Linnamäe, kes on ka Apollo raamatuketi omanikke.

"Kurb, väga kurb, et Postimehe tänane omanik on asunud võitlusse minu raamatuga, mille keskmes on Postimehe viimaste aastakümnete edulugu. Linnamäe seotus selle vääritu, Eesti Meedia ja Postimehe mainet kahjustava aktsiooniga on ka kohtuhagis välja toodud. Ähvardused, millest oma raamatus kirjutasin, on realiseerunud," ütles ta.

Kadastiku sõnul sõltub tema kahjunõude määr sellest, millist valmidust ilmutavad asjaosalised õigusrikkumise lõpetamisel ja tehtu heastamisel.

Juku-Kalle Raid kirjutas Kadastiku hagile reageerides sotsiaalmeedias: "Kadastik väidab praegu põhimõtteliselt, et ta pole Kadastik".

"Einoh, aitäh, seltsimees Kadastik! Punaajaloole tähelepanu juhtimine on väärt ettevõtmine! Toredalt skisoidne kohtuasi tuleb, Kadastik väidab praegu põhimõtteliselt, et ta pole Kadastik," kirjutas Raid. Ta lubas et "teeme uuema, paksema ja põhjalikuma Kadastiku".

Raid selgitas, et pole Kadastikku pannud raamatu autoriks vaid pealkirjaks. "Kadastik ajab ka putru suust välja, tšekaku ISBN-i, ma pole pand teda raamatu autoriks, vaid hoopis pealkirjaks," sõnas ta.

Raid ütles eelmisel nädalal ERR-ile, et kuna Kadastik ei pööra oma raamatus "Nüüd ma siis kirjutan" piisavalt tähelepanu oma tegevusele 1980. aastatel, annab ta artiklikogumiku välja ajaloolise tõe huvides.

"Teatavasti kirjutas Kadastik Jaak Kalju nime all vabu inimesi (Lagle Parek, Heiki Ahonen, Solženitsõn, Enn Tarto jpt) vaenavaid artikleid - nii ajalehes Edasi, kui ka Kodumaa. Et Kadastiku-taat avaldas just oma elulooraamatu ja ei pööra seal piisavalt tähelepanu oma kommunistlikele kangelastegudele, annan ajaloolise tõe huvides välja raamatu Jaak Kalju tekstidega. Et just Kadastik oli Jaak Kalju, imbus välja 1991. aastal Tartu KGB kontorist," märkis Raid.

Raid rääkis, et idee "Paradokside puntras" väljaandmiseks tuli temalt ning raha küsis ta selleks Eesti Meedia omanikult Margus Linnamäelt.

"Kõik on avalik ja teada, siin pole midagi häbeneda," lausus Raid.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.