Nemtsovi mõrvaprotsessi kohtualused end süüdi ei tunnistanud ({{commentsTotal}})

Moskva ringkonna sõjaväekohus asus esmaspäeval vandemeeste osalusel arutama 2015. aasta veebruaris mõrvatud opositsioonipoliitiku Boriss Nemtsovi tapmist, kohtu all on viis isikut. Viis kohtualust end süüdi ei tunnistanud.

"Prokuratuuri esitatud tõendid ei kinnita meie kaitsealuste süüd," ütles Zaur Dadajevi kaitsja Šamsudin Tsakajev kohtusaalis.

Ennist valiti teisel katsel 84 kutse peale ilmunud inimese seast tosin põhi- ja 10 varuvandemeest, s.o 22 inimest. Alguses kavatses kohus valida vaid kuus varuvandemeest.

Eelistungil rahuldas kohus kaitse taotluse arutada asja vandekohtus.

Peaprokuratuuri ülesandel esitas süüdistuse Moskva prokuröride rühm, sh Maria Semenenko ja Aleksei Lvovitš. Semenenko oli süüdistaja ka ajakirjanik Anna Politkovskaja tapmise kohtuasjas.

Kohtupingis on viis inimest - Zaur Dadajev, Šadid ja Anzor Gubašev, Bemirlan Eskerhanov ja Hamzat Bahhajev. Sõltuvalt rollist süüdistatakse neid muu hulgas palgamõrvarühma loomises ja ebaseaduslikus rühmaviisilises relva käitluses.

Asja kuulab sõjaväekohus, sest kuriteo ajal teenis Dadajev sisevägede pataljonis Sever.

Juurdluse eri järkudes võtsid kohtualused süü omaks - Dadajev kohe pärast kinnipidamist, A. Gubašev juurdluse alguses, Š. Gubašev tunnistas üles 2015. aasta lõpus, et saavutada venna vabastamine. Hiljem võtsid nad tunnistused tagasi, öeldes, et andsid need surve all. Praegu eitavad kõik oma osalust poliitiku tapmises.

Prokuratuuri väitel soostusid kohtualused umbes 2014. aasta septembri lõpus vähemalt 15 miljoni rubla suuruse tasu eest Ruslan Muhhudinovi ja seni tuvastamata isikute ettepanekuga tappa Nemtsov.

Prokuratuuri hinnangul valmistati tapmine hoolikalt ette, uuriti poliitiku eluviisi, teda jälgiti, valiti tapmise koht ja viis, relv, transport, sidevahendid ning määrati
põgenemistee ja -viis.

Uurijate väitel jälgis Dadajev koos Beslan Šavanovi ja A. Gubaševiga poliitikut. Kui Nemtsov lahkus koos oma tuttava naisterahvaga GUM-i (kaubamaja) hoonest ja siirdus kodu poole, andsid kaasosalised Dadajevile märku olude sobivusest tapmiseks. Umbes kell 23.31 tulistas Dadajev Suurel Moskvoretski sillal Nemtsovi pihta vähemalt kuus lasku, mis tõi kaasa ohvri surma.

A. Gubašev ja Šavanov jälgisid samal ajal tapmispiga lähikonda, et teavitada mõrtsukat õigeaegselt ohust. Tapmise järel Dadajev, Šavanov ja A. Gubašev põgenesid kuriteopaigast autoga. Edaspidi aitasid R. Muhudinov, Š. Gubašev, T. Eskerhanov ja Bahhajev ning muud isikud neil Moskva piirkonnast lahkuda.

Šavanovi tagaotsimine lõpetati seoses tema surmaga, kui ta end kinnipidamisel õhku lasi. Tapmise korraldajaks peetav Muhudinov ja teised tuvastamata isikud tunnistati rahvusvaheliselt tagaotsitavaks ja nende osas uurimine jätkub.

Nemtsovi perekonna esindajad palusid kuulata üle ka Tšetšeenia juht Ramzan Kadõrov ja teised selle vabariigi kõrged ametikandjad, kuid ei saanud selleks nõusolekut.

Meedias on selle kohtuasjaga seoses mitu korda mainitud pataljoni Sever endist komandöri Ruslan Geremejevit, kuid ta on siiani vaid tunnistaja. Advokaat V. Prohhorovi andmetel otsivad uurijad teda ülekuulamise eesmärgil taga.

USA: Venemaa võtku vastutusele Nemtsovi mõrva tellijad

Boris Nemtsovi mõrva protsessi algusega seoses kutsus Washington Vene võime üles uurima kuritegu objektiivselt ja õiglaselt ning karistama süüdlasi, seisab USA saatkonna esmaspäevases teadaandes.

"Kutsume Venemaa võime üles uurima kuritegu objektiivselt ja õiglaselt ning saavutama, et süüdlased, eriti need, kes kuriteo tellisid, võetaks vastutusele," edastas saatkond.

"Maailmaüldsus jälgib Venemaa tegevust juhtiva opositsioonipoliitiku samahästi kui Kremli müüri ääres tapmise uurimisel," lisas saatkond.

Teadaandes rõhutatakse, et USA toetab Nemtsovi tütre Žanna pöördumist Vene võimude poole, et jätkataks uurimist teiste isikute suhtes, keda kahtlustatakse tema isa tapmise korraldamises.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema