Kersti Kaljulaid sai 81 häälega uueks Eesti presidendiks ({{commentsTotal}})

{{1475494112000 | amCalendar}}

Kersti Kaljulaid sai 81 häälega Eesti uueks presidendiks. 46-aastane Kaljulaid on esimene Eesti naispresident.

Tühje sedeleid oli 17. Valimistest võttis osa 98 riigikogu liiget.

"Aitäh, ma tänan riigikogu selle usalduse eest, tänan mulle antud allkirjade ja mulle antud häälte eest," ütles Kaljulaid riigikogu kõnetoolist. "Meie koostöö tuleb sõbralik ja hea, olen selles veendunud."

Oma esimesel pressikonverentsil valitud presidendina ütles Kaljulaid, et tänab riigikogu veelkord usalduse eest. "Meil tuleb üksteisega rohkem rääkida. Ma asun tööle, et luua oma suhtlusvõrgustik, mis aitab mul alati olla seal, kus on raske," lisas ta.

"Täna võitis kogu Eesti, sest me nägime, et kui riigikogu liikmed on lubanud, siis nad teevad seda, mida nad on lubanud," ütles Kaljulaid.

Kaljulaid ütles, osaliselt soome ja osaliselt inglise keeles, et tema esimesed visiidid tulevad naabrite juurde - põhjas ja lõunas.

Kaljulaid ütles, et kavatseb olla erakordselt nõudlik Eesti probleemide tõstatamisel, samas delikaatne nende käsitlemisel.

Suhete kohta Balti riikidega ütles Kaljulaid, et ta usub, et need on väga hea ja nii loodetavasti ka jätkub.

"Ma tahan rääkida Eesti rahvaga. See on minu jaoks kõige tähtsam," ütles Kaljulaid presidendi esimeste ülesannete kohta.

Ilves soovis õnne

President Toomas Hendrik Ilves õnnitles Kersti Kaljulaidu. "Annan 10. oktoobril rahuliku südamega ja kindlal meelel Vabariigi Presidendi ameti üle Kersti Kaljulaiule"“ ütles alates 2006. aasta sügisest riigipea ametit pidanud Toomas Hendrik Ilves presidendi kantselei teatel.

"Kersti Kaljulaiul on tundlik ja tark pilk nii Eesti sisse kui ka Euroopasse ja julgeoleku teemadesse," sõnas Ilves. "Kutsun kõiki kaasmaalasi teda toetama uue riigipeana."

Rõivas: koalitsiooni hääled pidasid

Peaminister Taavi Rõivas ütles ETV-le, et Eesti sai hea presidendi. "Koalitsiooni hääled olid kindlasti olemas. Minu arvestuse järgi tuli Keskerakonnast 18 häält."

Rõivas ütles, et tal pole hirmu, et uus president on valitsuse suhtes liiga iseseisev. "Olen kindel, et Kersti Kaljulaid ei otsi vastandumist ei valitsuse ei parlamendiga."

Kaljulaid on vastavalt seadusele nüüd ametis viis aastat. Tegemist on Eesti esimese naispresidendiga.

Uue presidendi elu: palju vastutusrikkaid töökohti

46-aastane Kersti Kaljulaid on ülikooli lõpetamisest alates töötanud vastutusrikastel ametikohtadel ja pälvinud mitmeid tunnustusi.

Kaljulaid on sündinud 1969. aastal Tartus. Ta lõpetas 1987. aastal Tallinna 44. Keskkooli ja aastal 1992 Tartu Ülikooli bioloogina. 2001. aastal omandas ta ärijuhtimise erialal samas ülikoolis kutsemagistri kraadi.

Aastatel 1998–1999 töötas Kaljulaid Hansapank Marketsis investeerimispanganduse osakonnas projektijuhina. 1999. aastal asus Kaljulaid tööle toonase peaministri Mart Laari majandusnõunikuna.

2002. aasta veebruaris asus Kaljulaid tööle Eesti Energia AS-i Iru elektrijaama juhtimisarvestuse osakonna juhataja ametikohal, sama aasta septembris nimetati ta sama ettevõtte direktoriks.

Alates 2004. aasta maist töötas Kaljulaid Euroopa Kontrollikojas. Kaljulaid vastutas aastatel 2010-2014 kontrollikoja aastaaruande metoodika ja koostamise eest. Viimasel aastal on ta kontrollikojas juhtinud põllumajandusauditi koostamist ja koja struktuurireformi.

Ka on Kaljulaid olnud Eesti Geenivaramu nõukogu liige ja Tartu Ülikooli (TÜ) kuratooriumi liige. Alates 2012. aastast on ta olnud TÜ nõukogu juht. Aastatel 2001-2004 kuulus Kaljulaid erakonda Isamaaliit.

Toimetaja: Anvar SamostKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics