Reformierakond: hääled pidasid, EKRE: jätsime sedelid tühjaks ({{commentsTotal}})

{{1475499234000 | amCalendar}}

30-liikmeline Reformierakonna fraktsioon andis kõik hääled presidendivalimstel Kersti Kaljulaiule, ütles Reformierakonna kauaaegne liige Väino Linde. Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) jättis Mart Helme sõnul sedelid tühjaks nagu nad ka lubasid.

Kaljulaiu seadsid üles 90 riigikogu liiget, poolthääli sai ta 81. Tühje sedeleid oli 17. Kaljulaiu ülesseadnute seast läks kaduma üheksa häält.

"Olime raudselt kokku leppinud, et toetame Kaljulaidu ja nii me ka tegime," ütles esmaspäeval Toompeal olnud endine riigikogu liige Linde ERR-ile. "Me teadsime, et kui hääled peaks ära kukkuma, siis esimesena näidatakse näpuga meie peale."

Varem Marina Kaljuranda toetanud Keit Pentus-Rosimannus avaldas arvamust, et kaduma võisid minna Keskerakonna Edgar Savisaare toetajate tiiva hääled.

"Reformierakonna fraktsioon veel hommikul sel teemal mõtteid vahetas ja ma julgen öelda päris veendunult, et 30 parlamendi liiget Reformierakonnast andsid oma toetushääle Kersti Kaljulaiule," kinnitas Pentus-Rosimannus.

Vabaerakonna saadik Andres Ammas ütles, et tema fraktsioon toetas Kaljulaidu ja oletas, et Keskerakonnas võis olla neid, kes küll Kaljulaiu ülesseadmiseks allkirja andsid, kuid jätsid tema toetuseks hääletamata.

"See on juba isiksuse kahestumine ja need inimesed vajaksid abi," tõdes Ammas.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esimees Priit Sibul ütle "Aktuaalsele kaamerale", et on kurb, kui inimesed ei käitu nagu nad lubanud on ehk seavad kandidaadi üles, kuid jätavad tema poolt hääletamata. Tema sõnul viitavad hääletamata jätnutele mitmed avaldused, mis viimastel päevadel tehtud.

"Eks siin on osade Keskerakonna liikmete seast tulnud vastakaid arvamusi ja ma arvan, ega Reformierakonnale ka see olukord võib-olla kõige rohkem ei meeldinud," kommenteeris Sibul.

EKRE riigikogu liige ja erakonna presidendikandiaat Mart Helme ütles ERR-ile, et nende seitse saadikud jätsid valimissedalid tühjaks ja seda olin nad varem ka avalikult öelnud. "Meie volikogu otsustas nii ja meie oleme demokraatlik erakond," sõnas Helme.

Peaminister ja Reformierakonna esimees Taavi Rõivas ütles pärast presidendivalimiste tulemuste teatavatkssaamist riigikogus ajakirjanikele, et Eesti sai endale hea presidendi ja seda demokraatlikul moel. "Kuhu kadusid üheksa häält, võib ainult oletada."

Simson: Keskerakonnalt tuli 21 häält

Kadri Simson kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et Keskerakonna lubatud 20 toetushäält pidasid ja neid tuli enamgi.

"Peale hommikust fraktsiooni tuli 21, sest tagasi jõudis ka üks riigikogu liige, kes allkirja anda ei saanud. Samas me esitasime enda poolt 23 häälega ja kaks inimest olid lähetuses," rääkis Simson.

Postimehele ütles Simson, et teab ainult Peeter Ernitsat, kes jättis keskfraktsioonist Kaljulaiu poolt hääletamata, kuid allkirja andis.

Postimehe küsimusele vastates ütles Simson, et kahtleb, kas Reformierakonna fraktsiooni 30 saadikut hääletasid kõik Kaljulaiu poolt. "Ma tean, et neil oli palju rahulolematust sellise konsensuskandidaadi suhtes, aga mine tea, kuidas nad hääletasid, mina nendega koos kabiinis ei olnud," lausus ta.

Reformierakonna aseesimees Hanno Pevkur ütles, et Reformierakonna fraktsiooni kõik liikmed andsid Kaljulaiu ülesseadmiseks allkirja ja tal pole täna kahtlustki, et allkirja andnutest mõne hääl oleks jäänud Kaljulaiule minemata. 

Poliitikud avaldasid arvamust, et riigikogu ja president hakkavad tegema sisukat koostööd ning poliitikuil tuleb kuulda Kadriorust ka nii teravaid küsimusi, mida nad ehk isegi kuulda ei tahaks.

Toimetaja: Indrek Kuus, Tiina Jaakson, Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.