Reformierakond: hääled pidasid, EKRE: jätsime sedelid tühjaks ({{commentsTotal}})

{{1475499234000 | amCalendar}}

30-liikmeline Reformierakonna fraktsioon andis kõik hääled presidendivalimstel Kersti Kaljulaiule, ütles Reformierakonna kauaaegne liige Väino Linde. Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) jättis Mart Helme sõnul sedelid tühjaks nagu nad ka lubasid.

Kaljulaiu seadsid üles 90 riigikogu liiget, poolthääli sai ta 81. Tühje sedeleid oli 17. Kaljulaiu ülesseadnute seast läks kaduma üheksa häält.

"Olime raudselt kokku leppinud, et toetame Kaljulaidu ja nii me ka tegime," ütles esmaspäeval Toompeal olnud endine riigikogu liige Linde ERR-ile. "Me teadsime, et kui hääled peaks ära kukkuma, siis esimesena näidatakse näpuga meie peale."

Varem Marina Kaljuranda toetanud Keit Pentus-Rosimannus avaldas arvamust, et kaduma võisid minna Keskerakonna Edgar Savisaare toetajate tiiva hääled.

"Reformierakonna fraktsioon veel hommikul sel teemal mõtteid vahetas ja ma julgen öelda päris veendunult, et 30 parlamendi liiget Reformierakonnast andsid oma toetushääle Kersti Kaljulaiule," kinnitas Pentus-Rosimannus.

Vabaerakonna saadik Andres Ammas ütles, et tema fraktsioon toetas Kaljulaidu ja oletas, et Keskerakonnas võis olla neid, kes küll Kaljulaiu ülesseadmiseks allkirja andsid, kuid jätsid tema toetuseks hääletamata.

"See on juba isiksuse kahestumine ja need inimesed vajaksid abi," tõdes Ammas.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esimees Priit Sibul ütle "Aktuaalsele kaamerale", et on kurb, kui inimesed ei käitu nagu nad lubanud on ehk seavad kandidaadi üles, kuid jätavad tema poolt hääletamata. Tema sõnul viitavad hääletamata jätnutele mitmed avaldused, mis viimastel päevadel tehtud.

"Eks siin on osade Keskerakonna liikmete seast tulnud vastakaid arvamusi ja ma arvan, ega Reformierakonnale ka see olukord võib-olla kõige rohkem ei meeldinud," kommenteeris Sibul.

EKRE riigikogu liige ja erakonna presidendikandiaat Mart Helme ütles ERR-ile, et nende seitse saadikud jätsid valimissedalid tühjaks ja seda olin nad varem ka avalikult öelnud. "Meie volikogu otsustas nii ja meie oleme demokraatlik erakond," sõnas Helme.

Peaminister ja Reformierakonna esimees Taavi Rõivas ütles pärast presidendivalimiste tulemuste teatavatkssaamist riigikogus ajakirjanikele, et Eesti sai endale hea presidendi ja seda demokraatlikul moel. "Kuhu kadusid üheksa häält, võib ainult oletada."

Simson: Keskerakonnalt tuli 21 häält

Kadri Simson kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et Keskerakonna lubatud 20 toetushäält pidasid ja neid tuli enamgi.

"Peale hommikust fraktsiooni tuli 21, sest tagasi jõudis ka üks riigikogu liige, kes allkirja anda ei saanud. Samas me esitasime enda poolt 23 häälega ja kaks inimest olid lähetuses," rääkis Simson.

Postimehele ütles Simson, et teab ainult Peeter Ernitsat, kes jättis keskfraktsioonist Kaljulaiu poolt hääletamata, kuid allkirja andis.

Postimehe küsimusele vastates ütles Simson, et kahtleb, kas Reformierakonna fraktsiooni 30 saadikut hääletasid kõik Kaljulaiu poolt. "Ma tean, et neil oli palju rahulolematust sellise konsensuskandidaadi suhtes, aga mine tea, kuidas nad hääletasid, mina nendega koos kabiinis ei olnud," lausus ta.

Reformierakonna aseesimees Hanno Pevkur ütles, et Reformierakonna fraktsiooni kõik liikmed andsid Kaljulaiu ülesseadmiseks allkirja ja tal pole täna kahtlustki, et allkirja andnutest mõne hääl oleks jäänud Kaljulaiule minemata. 

Poliitikud avaldasid arvamust, et riigikogu ja president hakkavad tegema sisukat koostööd ning poliitikuil tuleb kuulda Kadriorust ka nii teravaid küsimusi, mida nad ehk isegi kuulda ei tahaks.

Toimetaja: Indrek Kuus, Tiina Jaakson, Merili NaelPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics