Putin peatas plutooniumikäitlusleppe "ebasõbraliku" USA-ga ({{commentsTotal}})

Venemaa president Vladimir Putin.
Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: TASS/Scanpix
{{1475505156000 | amCalendar}}

Vene president Vladimir Putin andis esmaspäeval korralduse peatada Ühendriikidega sõlmitud relvaplutooniumi käitlemise kokkulepe, viidates Washingtoni "ebasõbralikele sammudele".

2000. aastal sõlmitud lepe lubas mõlemal tuumariigil vabaneda oma kaitseprogrammide tarbeks kasutatud rikastatud plutooniumist, milles nähti olulist sammu desarmeerimisprotsessis.

Mõlemad riigid kinnitasid lepet 2010. aastal.

Putin on väitnud, et USA ei austa lepet, käideldes plutooniumi viisil, mis võimaldab säilitada selle sõjalist otstarvet.

Esmaspäeval avaldatud dekreedi kohaselt taganeb Venemaa leppest "olukorra drastilise muutuse ja ohu tõttu strateegilisele stabiilsusele, mis tuleneb Ühendriikide ebasõbralikest sammudest Venemaa suhtes". Dekreedis märgiti, et Washington "ei suuda lepingu tingimusi täita ning Moskva peab kiiresti rakendama meetmeid Venemaa julgeoleku kaitseks".

Kreml andis mõista, et peab leppest kinni, kui Washington tühistab sanktsioonid ja lõpetab poliitika, mida Moskva peab ebasõbralikuks.

Kremli esindaja Dmitri Peskov ütles, et Washington ei ole lepingust kinni pidanud ning Venemaa "ei pea üldise pinge tõttu kahe riigi suhetes enam võimalikuks täita üksi kokkuleppe tingimusi".

"See on sümboolne žest, mis demonstreerib, et pooled ei tee selles valdkonnas enam koostööd," ütles sõltumatu sõjandusekspert Aleksandr Golts, kelle sõnul ei ole tegemist esimese massihävitusrelvade tõkestamise vallas peatatud leppega.

Venemaa seob plutooniumi käitlemise leppe taastamise mitme tingimusega

Venemaa taastab Vene-USA lepped relvaplutooniumi käitlemise osas, kui USA täidab hulga tingimusi, sh tühistab nn Magnitski seaduse, näeb ette presidendi riigiduumasse saadetud seaduseelnõu.

Otsuse relvaplutooniumi käitlemise lepingu ja selle lisaprotokollide toimimise taastamise kohta langetab Vene president, ütleb leppe peatamise seaduseelnõu. President saatis vastava eesnõu riigiduumasse esmaspäeval ja alamkoja teatel arutavad saadikud seda eelisjärjekorras.

Eelnõu kohaselt jõustub seadus avaldamise hetkest.

Lisaks kehtivuse peatamise normidele on seal mainitud selgeid tingimusi, mis teevad võimalikuks varem sõlmitud kokkulepete taastamise.

"Lepingu ja selle protokollide kehtivuse võib taastada pärast seda, kui USA on kõrvaldanud põhjused, mis tõid kaasa leppe jõustumisel valitsenud olude põhimõttelise muutumise," seisab eelnõus.

Tähtsaim tingimus on USA sõjalise taristu ja kontingendi vähendamine riikides, mis astusid NATO-sse pärast 2002. aasta 1. septembrit, tasemeni, mis oli leppe protokollide jõustumise päeval.

Lisaks tehakse USA-le ettepanek loobuda "Venemaa-vaenulikust poliitikast" ning seletatakse, mida peetakse silmas: 2012. aasta nn Magnitski seaduse ja 2014. aasta Ukraina vabaduse toetamise seaduse tühistamist.

Tingimuseks on ka Venemaa füüsilistele ja juriidilistele isikutele kehtestatud sanktsioonide tühistamine ja Venemaale nende tõttu osaks saanud kahju, sh ka vastusanktsioonide kehtestamisest tuleneva kahju kompenseerimist.

Venemaa nõuab ka, et USA esitaks selge plaani relvaplutooniumi pöördumatu käitlemise kohta, mida lepe eeldas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema