Vaatlejad: May kidakeelsus on tingitud erimeelsustest tooride seas ({{commentsTotal}})

Kui seni oli juunikuise referendumi järel Briti poliitikutel üksnes vihjed Euroopa Liidust lahkumise alguse kohta, siis nüüd teavitas Suurbritannia peaminister Theresa May, et järgmise aasta esimeses kvartalis alustab tema valitsus lahutusega. Lisaks Euroopa Liidule tuleb peaministril olla edasise protsessi ajal ettevaatlik ka Konservatiivse Partei sisemiste lõhede tõttu.

Birminghamis tooride üldkogul kõnelenud May ütles, et ilmaaegu lahkumisprotsessiga ei venitata ja Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust hiljemalt tuleva aasta märtsis, vahendas ETV saade "Välisilm".

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk ütles, et May sõnad tõid tervitatavat selgust, samas peitus Tuski avalduses siiski ka varjatud ähvardus, kui ta rääkis, et Euroopa Liidu ülejäänud 27 liikmesriiki peavad nüüd oma huve kindlustama hakkama.

May nentis, et Ühendkuningriigi jaoks tähendab Brexit nii võtmist kui andmist, aga britid lepivad ainult lepinguga, mis neile selgelt kasulik on. May sõnul ei hakka Ühendkuningriik järgima ei Šveitsi ega Norra mudelit, vaid ainsana on võimalik leping iseseisva ja sõltuma Ühendkuningriigi ning Euroopa Liidu vahel.

Päeval, mil britid Euroopa Liidust lahkuvad, saab Euroopa Liidu seadustest ja määrustest osa Ühendkuningriigi seadustest. Edasi hakkab parlament neid seadusi ja määrusi ükshaaval läbi hääletama, nii selgubki, mida võtta, mida jätta.

May lubas, et äritegelastele ja ka töötajaile jäävad kehtima needsamad reeglid, mille järgi neil praegugi, veel Euroopa Liitu kuuludes, tegutseda tuleb.

"Ma tean, et palju spekuleeritakse teemal, mida see hakkab tähendama meie Euroopa suhete iseloomule tulevikus ja mis tingimustel hakkavad Briti ning Euroopa firmad edaspidi teineteisega äri ajama. Ma saan sellest aru ning me klaarime selle asja, nagu ka põllumajandustoetuste ja ülikoolihariduse rahastamise asja, nii kähku kui võimalik.

May sõnas ka, et ei hakka kõneluste käigu kohta pidevat infot andma, sest selline infoküllus pigem segab lahkumiskõnelusi, tekitab kõikvõimalikke spekulatsioone, mis võivad läbirääkimiste tulemust Ühendkuningriigi jaoks halvemas suunas mõjutada.

"Nüüd, kui meie lahkumise aeg on teada, mitte kuupäevaliselt, aga et see juhtub järgmise aasta esimeses kvartalis, siis see tähendab, et me saame teha natuke eeltööd ja kui asi lõpuks käima läheb, on meil pehmem läbirääkimisprotsess," selgitas ta.

Poliitikavaatlejad arvavad, et May kidakeelsus protsessi enda osas on tingitud pigem vajadusest hoida vaos konservatiivse partei enda kaht vastanduvat leeri - eurofiile ja käremeelseid brexitiste. Samas tähendab see paraku ka, et mõlemad leerid on juba hakanud peaministrit süüdistama vastaspoole eelistamises ja just nende Brexiti-järgse poliitika visiooni aluseksvõtmist kõnelustel.

Kahtlemata positiivne on aga see, et pärast referendumit Ühendkuningriigis puhkenud rassismi- ja ksenofoobialainet, milles mõnigi välismaise päritoluga inimene oma elu jätma pidi, ei kiida kaudseltki heaks ka kõige radikaalsemad tooride brexitistid.

"Me kaitseme Euroopa kodanike õigusi siin, nagu ka Euroopas koheldakse samamoodi britte - ma olen täiesti kindel, et selles me suudame kokku leppida. Teisalt tahan ma öelda neile, kes lõõtsuvad vihkamist ja lõhestamist inimeste vahele, kelle jaoks Britannia on kodu, olgu neile siinsamas selgelt öeldud - teie ei ole meie ühiskonna osa," rääkis Brexiti-minister David Davis.

Mõned tooridest parlamendisaadikud on aga hoiatanud, et lahkumiskõnelustest ei tule midagi mõistlikku välja, sest kõik kõvemad kaardid on läbirääkimistemängus selgelt Euroopa Liidu käes. Ka Briti naela kurss hakkas May selgete väljaütlemiste peale uuesti langema.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics