Vaatlejad: May kidakeelsus on tingitud erimeelsustest tooride seas ({{commentsTotal}})

Kui seni oli juunikuise referendumi järel Briti poliitikutel üksnes vihjed Euroopa Liidust lahkumise alguse kohta, siis nüüd teavitas Suurbritannia peaminister Theresa May, et järgmise aasta esimeses kvartalis alustab tema valitsus lahutusega. Lisaks Euroopa Liidule tuleb peaministril olla edasise protsessi ajal ettevaatlik ka Konservatiivse Partei sisemiste lõhede tõttu.

Birminghamis tooride üldkogul kõnelenud May ütles, et ilmaaegu lahkumisprotsessiga ei venitata ja Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust hiljemalt tuleva aasta märtsis, vahendas ETV saade "Välisilm".

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk ütles, et May sõnad tõid tervitatavat selgust, samas peitus Tuski avalduses siiski ka varjatud ähvardus, kui ta rääkis, et Euroopa Liidu ülejäänud 27 liikmesriiki peavad nüüd oma huve kindlustama hakkama.

May nentis, et Ühendkuningriigi jaoks tähendab Brexit nii võtmist kui andmist, aga britid lepivad ainult lepinguga, mis neile selgelt kasulik on. May sõnul ei hakka Ühendkuningriik järgima ei Šveitsi ega Norra mudelit, vaid ainsana on võimalik leping iseseisva ja sõltuma Ühendkuningriigi ning Euroopa Liidu vahel.

Päeval, mil britid Euroopa Liidust lahkuvad, saab Euroopa Liidu seadustest ja määrustest osa Ühendkuningriigi seadustest. Edasi hakkab parlament neid seadusi ja määrusi ükshaaval läbi hääletama, nii selgubki, mida võtta, mida jätta.

May lubas, et äritegelastele ja ka töötajaile jäävad kehtima needsamad reeglid, mille järgi neil praegugi, veel Euroopa Liitu kuuludes, tegutseda tuleb.

"Ma tean, et palju spekuleeritakse teemal, mida see hakkab tähendama meie Euroopa suhete iseloomule tulevikus ja mis tingimustel hakkavad Briti ning Euroopa firmad edaspidi teineteisega äri ajama. Ma saan sellest aru ning me klaarime selle asja, nagu ka põllumajandustoetuste ja ülikoolihariduse rahastamise asja, nii kähku kui võimalik.

May sõnas ka, et ei hakka kõneluste käigu kohta pidevat infot andma, sest selline infoküllus pigem segab lahkumiskõnelusi, tekitab kõikvõimalikke spekulatsioone, mis võivad läbirääkimiste tulemust Ühendkuningriigi jaoks halvemas suunas mõjutada.

"Nüüd, kui meie lahkumise aeg on teada, mitte kuupäevaliselt, aga et see juhtub järgmise aasta esimeses kvartalis, siis see tähendab, et me saame teha natuke eeltööd ja kui asi lõpuks käima läheb, on meil pehmem läbirääkimisprotsess," selgitas ta.

Poliitikavaatlejad arvavad, et May kidakeelsus protsessi enda osas on tingitud pigem vajadusest hoida vaos konservatiivse partei enda kaht vastanduvat leeri - eurofiile ja käremeelseid brexitiste. Samas tähendab see paraku ka, et mõlemad leerid on juba hakanud peaministrit süüdistama vastaspoole eelistamises ja just nende Brexiti-järgse poliitika visiooni aluseksvõtmist kõnelustel.

Kahtlemata positiivne on aga see, et pärast referendumit Ühendkuningriigis puhkenud rassismi- ja ksenofoobialainet, milles mõnigi välismaise päritoluga inimene oma elu jätma pidi, ei kiida kaudseltki heaks ka kõige radikaalsemad tooride brexitistid.

"Me kaitseme Euroopa kodanike õigusi siin, nagu ka Euroopas koheldakse samamoodi britte - ma olen täiesti kindel, et selles me suudame kokku leppida. Teisalt tahan ma öelda neile, kes lõõtsuvad vihkamist ja lõhestamist inimeste vahele, kelle jaoks Britannia on kodu, olgu neile siinsamas selgelt öeldud - teie ei ole meie ühiskonna osa," rääkis Brexiti-minister David Davis.

Mõned tooridest parlamendisaadikud on aga hoiatanud, et lahkumiskõnelustest ei tule midagi mõistlikku välja, sest kõik kõvemad kaardid on läbirääkimistemängus selgelt Euroopa Liidu käes. Ka Briti naela kurss hakkas May selgete väljaütlemiste peale uuesti langema.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.