USA suursaadik NATO-s: tihedam kaitsekoostöö EL-is oleks kasulik mõlemale ({{commentsTotal}})

USA suursaadik NATO-s Douglas Lute ütles "Välisilmale", et allianss püsib ühtne ning seda ei saa kuidagi murendada ka praegu Euroopa läheduses püsivad ohud. Saksamaa ja Prantsusmaa ettepanekud tihedamaks kaitsekoostööks Euroopa Liidus ei ohusta tema hinnangul NATO võimekust, vaid sellest tõuseks mõlemale kasu.

"NATO liikmesriigid teavad hästi, mida on vaja. Meil on vaja õhukaitset, strateegilist liigutamisvõimekust, ISR-i ehk luure-, jälgimis- ja vaatlusvõimet mehitamata luurelennukite näol, täpsuslaskemoona - need on puudujäägid, mida NATO otsib iga kord, kui vaatame varustust läbi. Need on samad puudujäägid või võimekused, millesse EL-i liikmed võiksid investeerida. Ja kui EL investeerib neisse, siis on need kasulikud ka NATO-le," rääkis Eestis ABCD julgeolekukonverentsil käinud Douglas Lute "Välisilmale".

Prantsusmaal ja Saksamaal on järgmisel aastal üldvalimised, USA-s on presidendi- ja kongressivalimiste järel samuti üleminekuaeg, kuniks uus administratsioon suudab end käima saada. Suursaadik Lute ei usu, et Venemaal tekiks kiusatust sellist võimalikku vaakumit ära kasutada.

"Ma ei arva, et ühelgi neist valimistest me näeme fundamentaalset poliitikamuutust suhtumises NATO-sse või Venemaasse. Kui liikmesriigid kohtuvad nii nagu Varssavis või kvartaalselt kaitse- või välisministrite tasemel, siis on nad olnud päris kindlad, et hinnata, millal Venemaa käitub tasakaalukalt ja millal mitte," kommenteeris ta.

Vastates küsimusele, kas poliitikute vahetumisel võivad muutuda ka NATO senised otsused, ütles Lute, et tema seda ei usu.

"Ma ei arva, et need riigid otsustasid nii kellegi isikuomaduste põhjal. USA otsused näiteks. Varssavis osalenud president Barack Obamal oli parteideülene toetus ehk mitte üksnes Valge Maja, vaid nii valitsuse kui ka kongressi toetus, mis peab pataljoni saatmist rahastama. Meie läheme Poola," rääkis ta.

Pataljonide paigutamine Eestisse on Lute sõnul otsene vastus Venemaa sammudele.

"NATO vastus on proportsionaalne, vastutustundlik ja ette ennustatav. See järgib rahvusvahelisi liikmesriikide sõlmitud leppeid. Meie jaoks on see vastutustundlik pingutus. Varssavis leppisime kokku, et neli riiki võtavad vastu pataljonid. Suurbritannia pataljon saabub Eestisse. Oleme teinud midagi, mida NATO pole kunagi teinud ajal, mil Eesti on olnud liige - luua baas Eesti territooriumile. See on otsene vastus Putini agressiivsetele sammudele, mitte ainult lääne sõjaväe ringkonnas, vaid ka Krimmis ja Donbassis ja mujal. See on otsene vastus sõjaväedoktriinile, sõjaväe suurendamisele ja vastutustundetule käitumisele Venemaa läänepiiril," selgitas ta.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.