USA suursaadik NATO-s: tihedam kaitsekoostöö EL-is oleks kasulik mõlemale ({{commentsTotal}})

USA suursaadik NATO-s Douglas Lute ütles "Välisilmale", et allianss püsib ühtne ning seda ei saa kuidagi murendada ka praegu Euroopa läheduses püsivad ohud. Saksamaa ja Prantsusmaa ettepanekud tihedamaks kaitsekoostööks Euroopa Liidus ei ohusta tema hinnangul NATO võimekust, vaid sellest tõuseks mõlemale kasu.

"NATO liikmesriigid teavad hästi, mida on vaja. Meil on vaja õhukaitset, strateegilist liigutamisvõimekust, ISR-i ehk luure-, jälgimis- ja vaatlusvõimet mehitamata luurelennukite näol, täpsuslaskemoona - need on puudujäägid, mida NATO otsib iga kord, kui vaatame varustust läbi. Need on samad puudujäägid või võimekused, millesse EL-i liikmed võiksid investeerida. Ja kui EL investeerib neisse, siis on need kasulikud ka NATO-le," rääkis Eestis ABCD julgeolekukonverentsil käinud Douglas Lute "Välisilmale".

Prantsusmaal ja Saksamaal on järgmisel aastal üldvalimised, USA-s on presidendi- ja kongressivalimiste järel samuti üleminekuaeg, kuniks uus administratsioon suudab end käima saada. Suursaadik Lute ei usu, et Venemaal tekiks kiusatust sellist võimalikku vaakumit ära kasutada.

"Ma ei arva, et ühelgi neist valimistest me näeme fundamentaalset poliitikamuutust suhtumises NATO-sse või Venemaasse. Kui liikmesriigid kohtuvad nii nagu Varssavis või kvartaalselt kaitse- või välisministrite tasemel, siis on nad olnud päris kindlad, et hinnata, millal Venemaa käitub tasakaalukalt ja millal mitte," kommenteeris ta.

Vastates küsimusele, kas poliitikute vahetumisel võivad muutuda ka NATO senised otsused, ütles Lute, et tema seda ei usu.

"Ma ei arva, et need riigid otsustasid nii kellegi isikuomaduste põhjal. USA otsused näiteks. Varssavis osalenud president Barack Obamal oli parteideülene toetus ehk mitte üksnes Valge Maja, vaid nii valitsuse kui ka kongressi toetus, mis peab pataljoni saatmist rahastama. Meie läheme Poola," rääkis ta.

Pataljonide paigutamine Eestisse on Lute sõnul otsene vastus Venemaa sammudele.

"NATO vastus on proportsionaalne, vastutustundlik ja ette ennustatav. See järgib rahvusvahelisi liikmesriikide sõlmitud leppeid. Meie jaoks on see vastutustundlik pingutus. Varssavis leppisime kokku, et neli riiki võtavad vastu pataljonid. Suurbritannia pataljon saabub Eestisse. Oleme teinud midagi, mida NATO pole kunagi teinud ajal, mil Eesti on olnud liige - luua baas Eesti territooriumile. See on otsene vastus Putini agressiivsetele sammudele, mitte ainult lääne sõjaväe ringkonnas, vaid ka Krimmis ja Donbassis ja mujal. See on otsene vastus sõjaväedoktriinile, sõjaväe suurendamisele ja vastutustundetule käitumisele Venemaa läänepiiril," selgitas ta.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema