Nanseni preemia pälvisid Kreekasse saabunud põgenike abistajad ({{commentsTotal}})

HRT päästjad. Autor: AFP/Scanpix

ÜRO põgenikeagentuur (UNHCR) omistas tänavuse Nanseni põgenikepreemia Kreekasse saabunud põgenike abistamisele pühendunud vabaühendusele ja inimõigusaktivistile, teatas UNHCR oma veebilehel.

Preemia pälvisid vabaühendus Helleeni päästemeeskond (Hellenic Rescue Team - HRT) ja Kreeka Lesbose saarel rajatud "PIKPA küla" üks eestvedajaid Efi Latsoudi.

Preemiaga tunnustatakse laureaatide väsimatuid vabatahtlikke jõupingutusi Kreekasse saabunud põgenike abistamisel 2015. aastal ning see annab tunnistust vabatahtliku tegevuse vaimust Euroopas rändehädaolukorra kõrgpunktis.

2015. aastal korraldas HRT ööpäevaringseid operatsioone merel hätta sattunud põgenike ja migrantide päästmiseks ning Latsoudi näitas oma töös PIKPA küla projekti juures üles kaastunnet ja hoolivust kõige haavatavamate Lesbosele saabunud põgenike suhtes.

Kreekasse on alates 2007. aastast saabunud igal aastal suur arv põgenike ja migrante, 2015. aastal süvenes kriis hädaolukorraks.

Ainuüksi Lesbose saarele jõudis mullu 500 000 inimest. 2015. aasta oktoobris jõudis Kreeka saartele üle 10 000 peamiselt Süüriast, Iraagist ja Afganistanist pärit migrandi päevas.

Paljude põgenike jaoks tähendasid Kreeka vabatahtlike kangelaslikud humanitaarjõupingutused midagi palju enamat ellujääjate merelt päästmisest. Vabatahtlikud aitasid neil astuda esimesed sammud normaalse elu suunas.

UNHCR-i direktor Filippo Grandi avaldas autust ülemaailmse humanitaarauhinna võitjatele. "Nii Helleeni päästemeeskond kui ka Efi Latsoudi keeldusid jäämast pealtvaatajaks, olles tunnistajaks dramaatilisele humanitaarolukorrale oma kallastel, ning väärivad täielikult Nanseni põgenikepreemiat," lausus Grandi.

UNHCR asutas põgenikepreemia 1954. aastal Norra polaaruurija, diplomaadi ja humanitaartegelease Fridtjof Nanseni auks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.