Amnesty: 10 riiki on võtnud vastu 56 protsenti maailma põgenikest ({{commentsTotal}})

Kümme riiki, mille panus maailma sisemajanduse kogutoodangusse on ainult 2,5 protsenti, on vastu võtnud rohkem kui pool maailma põgenikest, ütles inimõigusorganisatsioon Amnesty International teisipäeval, kritiseerides rikaste riikide isekust.

Londonis baseeruv organisatsioon märkis, et globaalse põgenikeprobleemi suurimat raskust kannavad kriisitsoonide naaberriigid.

"Väike hulk riike on jäetud tegema liiga palju lihtsalt seetõttu, et nad on kriisi naabrid," ütles Amnesty peasekretär Salil Shetty, esitledes maailma 21 miljoni põgeniku saatust käsitlevat raportit.

"Liidritel on aeg alustada tõsist, konstruktiivset debatti selle üle, kuidas meie ühiskonnad saavad aidata inimesi, kes on sõja ja tagakiusamise tõttu sunnitud lahkuma oma kodudest," ütles ta.

Amnesty andmetel on kõige rohkem põgenikke, üle 2,7 miljoni, võtnud vastu Jordaania. Teisel kohal on Türgi rohkem kui 2,5 miljoniga. Kolmandal positsioonil on Pakistan 1,6 miljoniga ning neljas Liibanon rohkem kui 1,5 miljoniga.

Esikümne ülejäänud kuus riiki on Iraan (979 400 põgenikku), Etioopia (736 100), Keenia (553 900), Uganda (477 200), Kongo Demokraatlik Vabariik (383 100) ja Tšaad (369 500).

Statistika põhineb ÜRO põgenikeagentuuri UNHCR andmetele.

Amnesty märkis, et paljud maailma rikkaimad riigid on vastu võtnud väga vähe põgenikke ning teinud ka vähe nende abistamiseks.

Raportis öeldakse, et mitmed rikkad riigid maksavad toetussummasid, et hoida põgenikke eemal.

Selliste riikide isekus tähendab, et rahvusvaheline põgenikekriis võib süveneda, hoiatas Amnesty.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.