Kauplused: iseteeninduskassad kassiire asendama ei hakka ({{commentsTotal}})

Mitmes kaupluseketis käib iseteenindus kaasaskantava puldi abil.
Mitmes kaupluseketis käib iseteenindus kaasaskantava puldi abil. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR
{{1475586702000 | amCalendar}}

Ehkki kaupluseketid on asunud iseteeninduskassade osakaalu kasvatama ning ka ostude veebist sooritamine muutub üha populaarsemaks, siis kassiiride kadu kauplused ei ennusta.

Tipptunnil suurde toidupoodi minnes tuleb võtta kalkuleeritud risk: kas kiiremini õnnestub ostude eest maksta tavakassa looklevasse sappa suundudes või iseteeninduskassa järjekorras oodates, kus tempot võib alla viia mõne kliendi oskamatus süsteemi kasutada. Nii mõneski poes käib iseteenindus aga kaasaskantava puldi abil, millega jooksvalt oma kaubad "läbi piiksutada".

Kuigi ka kaupade kodulehelt kojutellimine on üha enam levinud, ei kao kassajärjekorrad sugugi.

Olukorras, kus kauplustel on madala palgataseme ja vähese tööpuuduse tõttu üha keerulisem kassiire tööle palgata, laiendatakse iseteeninduskassade osakaalu. Alul eksperimendina ette võetud katse, kuidas klientuur uuenduse vastu võtab, on kujunemas normiks. Ehkki enamik jaekette ei taha avaldada, kui palju oste sooritatakse just iseteeninduskassas, kinnitavad siiski kõik, et see tendents on tõusuteel. Need, kes andmeid avaldavad, viitavad veerandile kõigist ostudest.

"Paraku ei saa me avaldada keskmist iseteeninduskassade kasutatavust. Küll aga saan välja tuua, et meil on mõned kauplused, kus koguni pea pooled ostudest tehakse iseteeninduskassades," möönab Rimi kommunikatsioonijuht Katrin Bats siiski ERR.ee-le.

Rimis on praegu iseteeninduskassad 12 kaupluses, kuid plaan on seda kaupluste ringi laiendada. "Selle aasta lõpuks peaks vähemalt 20 Rimis olema võimalik tasuda iseteeninduskassas," tutvustab Bats plaane.

Masin inimest ei asenda

Siiski ei kinnita ta, et iseteeninduskassad ühel päeval kassiirid poodidest välja sööks. "Oleme seda meelt, et teenindajaga kassa ei kao kuhugi. On väga suur hulk inimesi, kellele selline teenindusviis meeldib," põhjendab ta.

Rimiga samasse ketti kuuluvasse Säästumarketisse iseteeninduskassasid ei plaanita.

Ostupultidega iseteeninduskassad on 24 Selveris ning need koguvad kaupluseketi kommunikatsioonispetsialisti Karl-Villiam Vaseriku sõnul üha enam populaarsust. "Plaanime tulevikus avatavates Selverites suuremat rõhku pöörata iseteeninduskassadele, kuid kindlasti ei plaani Selver praegu kassasid täielikult ära kaotada," kinnitab ka Selveri esindaja.

Prismal on iseteeninduskassad kõigis kauplustes ning neist tehakse umbes 20-25 protsenti ostudest. "Sel aastal ei plaani me neid juurde ehitada, kuid järgmisel aastal ei saa välistada, et võtame ekspresskassad kasutusele ka väljaspool Tallinna," selgitab Prisma kommunikatsioonijuht Silver Säga poeketi plaane.

Teenindajaga kassa kadumist ei näe ka tema ette. "Oleme veendumusel, et sellist päeva, kus on avatud vaid mehitamata kassad ja tavakassasid enam ei ole, ei näe me nii pea. Meie selge nägemus on, et iseteeninduskassad täiendavad tavakassasid, mitte ei asenda neid. On palju kliente, kes soovivad kassas suhelda masina asemel toreda päris inimesega ning seetõttu iseteeninduskassasid ei eelista," ütleb Säga.

Maximates on iseteeninduskassad tegutsenud kaks aastat, neid leiab 21 kauplusest üle Eesti. Vähemalt veerand kõigist ostudest sooritatakse just iseteeninduskassades ning see on kasvamas. "Selle näitaja poolest on täna Eesti tarbijad Balti riikide võrdluses kõige aktiivsemad," kinnitab Maxima kommunikatisoonijuht Katja Ljobobratets.

Positiivne tagasiside julgustab kaupluseketti iseteeninduskassasid laiendama ja edasi arendama. "Iseteeninduskassade paigaldamine on võimaldanud meil suunata rohkem töötajaid müügisaali, näiteks külastajad letis teenindama või kaupa välja panema," ütleb Ljubobratets.

Kuna Maxima jaoks on oluline, et iseteeninduskassade juures viibiks ka abistav konsultant, ei pea nad täielikult inimvabale kassasüsteemile üleminekut võimalikuks.

Ka Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido ei usu, et traditsioonilised kassad kaduda võiksid, küll aga näeb ta arengut, kus viie aasta pärast on iseteeninduskassasid klassikalistega umbes pooleks.

Praegu sooritatakse iseteeninduskassas umbes viiendik Coopis tehtavatest ostudest. "Kuigi kasutatavus on küllaltki suur, siis osa inimesi pelgab veel uudseid lahendusi," kommenteerib Miido. 

Praegu on iseteenindusvõimalus 13 kaupluses, aasta lõpuks peaks nende arv kasvama 18-ni. Sel sügisel kavatseb Coop Lasnamäe Maksimarketis katsetada hübriidlahendust, kus on kasutusel nii skaneerimispultidega lahendus kui ka iseteeninduslett. Niisugust kellelgi teisel veel kasutusel pole.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics