USA püüab vältida Duterte vaenulikku retoorikat ({{commentsTotal}})

Filipiinide president Rodrigo Duterte. Autor: Ted Aljibe/AFP/Scanpix

USA ametnikud teevad oma parima, et ignoreerida Filipiinide presidendi Rodrigo Duterte vaenulikku retoorikat.

USA püüab mitte anda Dutertele ettekäänet uuteks vihapurseteks, üritades samal ajal suruda peale sõjalist ja muud koostööd madalamal tasemel, vahendas Reuters kahe USA ametniku sõnu.

Ametnikud ütlesid, et paus suhetes Manilaga tooks kaasa probleeme regioonis, kus Hiina on muutunud järjest agressiivsemaks ja siiani ei ole olnud tõsist arutelu selle üle, kas astuda karistavaid samme, näiteks kärpida humanitaarabi andmist Filipiinidele.

Kolonialismivastasest meelsusest kantuna ja hoolimata hinnanguliselt kolmest miljonist USA-s elavast Filipiinidelt pärit inimesest, ei taha USA ametnikud öelda ega teha midagi, mis võiks julgustada Dutertet oma sõnu ellu viima.

"Ta on nagu Trump. Ta januneb tähelepanu järele ja mida rohkem ta seda saab, seda pöörasemaks ta muutub. Kõige targem on teda ignoreerida," ütles Kagu-Aasia kõrge ametnik, viidates USA vabariiklaste presidendikandidaadile Donald Trumpile.

Septembris nimetas Duterte USA presidenti Barack Obamat "hoorapojaks". Selle tõttu jättis Valge Maja ära temaga kavandatud kohtumise. 

Duterte võrdles end ka Hitleriga ja ütles, et tapab "hea meelega" kolm miljonit riigis tegutsevat narkomaani ja narkokaubitsejat. Hiljem ta aga vabandas juudi kogukonna ees oma viite pärast holokaustile. Duterte ütles ka, et Hitleri mainimisega viitas ta sellele, kuidas kriitikud on teda kujutanud. 

Pühapäeval ütles Duterte, et nii Venemaa peaminister Dmitri Medvedev kui ka üks Hiina ametnik avaldasid talle toetust, kui ta kurtis Washingtoni halva kohtlemise pärast. 

Kuigi Duterte on avalikult öelnud, et ta võib lõpetada ühised sõjalised õppused, ajada USA erioperatsioonide jõud Lõuna-Filipiinidelt minema ja vaadata üle kaks aastat tagasi allkirjastatud kaitsepakti (EDCA), kinnitasid USA kaitseametnikud, et seda ei ole juhtunud.

Oma viimases sõnavalingus seoses USA kriitikaga tema narkovastase kampaania kohta, ütles Duterte president Barack Obamale, et "ta võib põrgusse minna", vahendas politico.com.

Lisaks lajatas ta teisipäeval peetud kõnes Euroopa Liidule, mis on samuti kritiseerinud tema vägivaldset poliitikat, öeldes, et liit "peaks valima puhastustule, kuna põrgu on täis".

Toimetaja: Merili NaelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.