ERR Moskvas: relvaplutooniumi kokkuleppe peatamine USA-Vene tuumatasakaalu ei mõjuta ({{commentsTotal}})

Venemaa presidendi Vladimir Putini otsus peatada USA-ga relvaplutooniumi käitlemise kokkulepe näib analüütikutele kui väljakutse USA lahkuvale administratsioonile. Venemaa eksperdid arvavad aga, et see samm ei mõjuta kahe riigi tuumatasakaalu ja pigem on see vastus USA otsusele peatada koostöö Venemaaga Süüria teemal.

Ameerika Ühendriikides reageeriti Vene presidendi otsusele vaoshoitult, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on kahju, et Venemaa võttis ühepoolselt vastu otsuse peatada see kokkulepe. Me arvame, et see lepe on nii USA kui ka Venemaa huvides. Näeme ka, et Venemaa ei ole siiras, kui püüab esitleda USA-d nagu "ähvardust strateegilisele julgeolekule"," kommenteeris USA välisministeeriumi pressiesindaja Elizabeth Trudeau.

Tuumajõudude tasakaal Moskva ja Washingtoni vahel jääb aga endiseks, sest 16 aastat tagasi sõlmitud kokkulepe puudutab vaid relvaplutooniumi ülejääke.

"Need ülejäägid on nii meil kui ka ameeriklastel. Me käitleme neid vastavalt sellele kokkulepele tuumaelektrijaama kütuseks. Ameeriklased aga ei tee mitte kui midagi. Seetõttu pole mõtet sellega edaspidi tegeleda," rääkis Venemaa sõjaekspert, erukolonel Viktor Litovkin.

Kokkuleppe täitmise taastamiseks esitab Venemaa mitu tingimust - Magnitski seaduse tühistamine, Ameerika sõjalise kohaloleku vähendamine Ida-Euroopas, sanktsioonide tühistamine ja neist tekkinud kahjude kompenseerimine Venemaale.

"Selles ongi mõte, et tehnilise plutooniumi kokkuleppele lisatakse poliitilised nõudmised. See on selle dokumendi sihilik moonutus. See on demonstreerimine, et absoluutselt kõik need paberid ei mängi Kremli jaoks
mingit rolli ehk et need võib igal hetkel prügikasti visata," rääkis telekanali Dožd poliitiline vaatleja Konstantin von Eggert.

Venemaa samm on justkui vastuseks Washingtoni otsusele peatada koostöö Moskvaga Süüria teemal. Litovkini hinnangul võib see aga tekitada probleeme USA-le endale.

"Asi on selles, et kui ameeriklased pommitavad Süüria vägesid ka edaspidi, siis Süürial on väga võimsad õhutõrjesüsteemid. Ja ameeriklased riskivad kaotada Süürias oma lennukeid ja lendureid," ütles Litovkin.

President Vladimir Putin aga otsustas peatada kokkuleppe mitte oma ukaasiga, vaid seadusega, mille poolt peaks hääletama vastvalitud riigiduuma.

"Muidugi ta tahab, et see paistaks mitte nagu ühe inimese otsus, vaid nagu kogu Venemaa poliitilise klassi tahe," arvas von Eggert.

Vene parlament kavatseb presidendi initsiatiivi heaks kiita kahe nädala jooksul.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema