ERR Moskvas: relvaplutooniumi kokkuleppe peatamine USA-Vene tuumatasakaalu ei mõjuta ({{commentsTotal}})

Venemaa presidendi Vladimir Putini otsus peatada USA-ga relvaplutooniumi käitlemise kokkulepe näib analüütikutele kui väljakutse USA lahkuvale administratsioonile. Venemaa eksperdid arvavad aga, et see samm ei mõjuta kahe riigi tuumatasakaalu ja pigem on see vastus USA otsusele peatada koostöö Venemaaga Süüria teemal.

Ameerika Ühendriikides reageeriti Vene presidendi otsusele vaoshoitult, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on kahju, et Venemaa võttis ühepoolselt vastu otsuse peatada see kokkulepe. Me arvame, et see lepe on nii USA kui ka Venemaa huvides. Näeme ka, et Venemaa ei ole siiras, kui püüab esitleda USA-d nagu "ähvardust strateegilisele julgeolekule"," kommenteeris USA välisministeeriumi pressiesindaja Elizabeth Trudeau.

Tuumajõudude tasakaal Moskva ja Washingtoni vahel jääb aga endiseks, sest 16 aastat tagasi sõlmitud kokkulepe puudutab vaid relvaplutooniumi ülejääke.

"Need ülejäägid on nii meil kui ka ameeriklastel. Me käitleme neid vastavalt sellele kokkulepele tuumaelektrijaama kütuseks. Ameeriklased aga ei tee mitte kui midagi. Seetõttu pole mõtet sellega edaspidi tegeleda," rääkis Venemaa sõjaekspert, erukolonel Viktor Litovkin.

Kokkuleppe täitmise taastamiseks esitab Venemaa mitu tingimust - Magnitski seaduse tühistamine, Ameerika sõjalise kohaloleku vähendamine Ida-Euroopas, sanktsioonide tühistamine ja neist tekkinud kahjude kompenseerimine Venemaale.

"Selles ongi mõte, et tehnilise plutooniumi kokkuleppele lisatakse poliitilised nõudmised. See on selle dokumendi sihilik moonutus. See on demonstreerimine, et absoluutselt kõik need paberid ei mängi Kremli jaoks
mingit rolli ehk et need võib igal hetkel prügikasti visata," rääkis telekanali Dožd poliitiline vaatleja Konstantin von Eggert.

Venemaa samm on justkui vastuseks Washingtoni otsusele peatada koostöö Moskvaga Süüria teemal. Litovkini hinnangul võib see aga tekitada probleeme USA-le endale.

"Asi on selles, et kui ameeriklased pommitavad Süüria vägesid ka edaspidi, siis Süürial on väga võimsad õhutõrjesüsteemid. Ja ameeriklased riskivad kaotada Süürias oma lennukeid ja lendureid," ütles Litovkin.

President Vladimir Putin aga otsustas peatada kokkuleppe mitte oma ukaasiga, vaid seadusega, mille poolt peaks hääletama vastvalitud riigiduuma.

"Muidugi ta tahab, et see paistaks mitte nagu ühe inimese otsus, vaid nagu kogu Venemaa poliitilise klassi tahe," arvas von Eggert.

Vene parlament kavatseb presidendi initsiatiivi heaks kiita kahe nädala jooksul.

Toimetaja: Merili NaelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.