ERR Riias: Läti otsib sobivat tervishoiu rahastamise mudelit ({{commentsTotal}})

Läti valitsus otsib riigile sobivat tervishoiu rahastamise mudelit ning kaalub, kas ja millisel kujul suureneb patsientide omaosalus ja mil määral riigieelarve osa.

Ka Läti suurima ja mainekaima haigla, Riia Stradinši kliiniku erakorralise meditsiini osakonnas ootejärjekord üha kasvab, sest riiklike kvootide alusel ei jõua inimesed oma tõbedega arsti juurde ja uuringuile pääsemist ära oodata. Meditsiinitöötajad korraldavad meeleavaldusi ja peaminister on lubanud, et tervishoid muutub esmatähtsaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ka Lätis peaks olema ülejärgmisest aastast kohustuslik tervisekindlustus. Iseasi, millise mudeli kasuks lätlased otsustavad, sest näiteks Eesti haigekassa süsteem lätlaste meelest väga hea ei ole.

Läti arstide liidu juht Peteris Apinis kinnitas, et tohtrite keskmine palk on 1500 eurot ehk oluliselt madalam kui Eestis.

"Maksuamet töötab meil väga halvasti. Nad imiteerivad töötamist. Kõik räägivad, et midagi oleks vaja muuta. Võin teile kinnitada, et midagi ei muutu. Teema on päevakorral vaid praegu, enne eelarve vastuvõtmist," ütles Apinis.

Läti valitsus on kiirkorras eraldanud lisaraha järjekordade lühendamiseks, onkoloogiahaigete raviks ja ravimite ostmiseks.

"Erinevalt Eestist suunatakse Läti riigieelarvest tervishoidu oluliselt vähem raha. Praegu on see vaid 9,8 protsenti. Püüame selle poole, et tervishoid moodustaks 12 protsenti kogu eelarvest," rääkis Läti tervishoiuminister Anda Ćakša.

Nüüd püütakse midagi põhimõttelisemat muuta. Väideldakse mitme erineva mudeli üle - kas suurendada kuni protsendi võrra mõnd senist maksu, kehtestada sissetulekust lähtuv tervishoiumaks või 25-70 euro suurune riskifondi kuumaks või täiendav tasu kohustusliku tervisekindlustuse eest.

"Patsiendid peavad haigestumise korral olema rahaliselt kindlustatud. See tähendab riiklikku kindlustust ja seda, et riik on teenuse ostja. Riiklik agentuur määrab, kui palju teenus maksab ja kuhu seda suunata," ütles Ćakša.

Ametiühingud rahvalt lisaraha küsimist ei toeta. "Loomulikult soovime, et tervishoiuteenuse tagaks riik. Erafirmad ei suuda meditsiinivalkonna probleeme lahendada, sest seal on peamine kasum," ütles Läti ametiühingute liidu esimees Peteris Krigers.

Kuni poliitikud väitlevad, leiavad paljud noored lahenduse enda, mitte riigi jaoks. "Igal aastal katkematult suundub 300 kõrgkooli lõpetanud arstist 100 kohe tööle välismaale," tõdes Apinis.

Stradinši kliinikus valmib aga peagi uus korpus ja hiljuti ise südameoperatsioonil käinud president Raimonds Vejonis lubas, et Läti leiab rahva jaoks hea lahenduse. Arstide liit sellesse ei usu.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema