Neivelt ja Kattel "Vabariigi kodanikes": Eesti majandusega pole midagi lahti ({{commentsTotal}})

ETV saates "Vabariigi kodanikud" tõdesid ettevõtja Indrek Neivelt ja professor Rainer Kattel, et tagasihoidlikus majanduskasvust ei tasu järeldada, nagu oleks Eestis asjad halvasti.

"Pole õige öelda, et kui majandus ei kasva, siis on ta viletsas seisus," sõnas Neivelt. Ta lisas, et näiteks Soome majandus ka ei kasva, kuid kuidagi ei saa väita nagu oleks riigis midagi korrast ära.

"See olukord, kus me praegu oleme pole sugugi vilets," tähendas Neivelt. "Meie majandus väga stabiilne ja tugevatel jalgadel."

Neivelt meenutas, et enne 2006. aasta kriisi kasvas Eesti majandus välisvõla tõttu, kuid tasub tähele panna, et Eesti elanike arv ei kasva, lapsi jääb vähemaks ning praeguses mudelis ongi raske suurt majanduskasvu nõuda.

"Oleme ehk tasemel, millest võib-olla unistasime 25 aastat tagasi. Majanduskasvust on tehtud asi iseenesest, et see on kõige tähtsam näitaja. See pole õige, põhiseaduses pole ka kirjas, et majandus peab kasvama, põhiseaduse järgi peab riik tagama rahvuse ja kultuuri säilimise. Fundamentaalselt on Eesti majandus palju tugevam, kui kümme aastat tagasi," arutles Neivelt.

Tallinna Tehnikaülikooli innovatsioonipoliitika ja tehnoloogia valitsemise professor Rainer Kattel selgitas, et tavainimese jaoks pole 1,3-protsendine majanduskasv väga tajutav.

"Öelda kehv on ülepingutatud. On keskpärane seis, kus viimased viis-kuus aastat olnud. On inimesi, kel läheb kenasti, on neid kel läheb kehvasti," rääkis Kattel.

Ta märkis, et Eesti on tulnud olukorrast, kud viimase 20 aasta jooksul on palju kiiresti muutunud, sealhulgas majandus. "See on tekitanud tunde, et kas peame midagi muutma või ootame veel. Kogu eurotsoon seisab paigal ja me ei saa imestada, et meil midagi ei muutu."

Kattel ütles, et praegu peaks arutlema, kuidas ja milliseid otsuseid teha, mis tulevikus Eesti elu ja majandust mõjutavad. "Peame vaatama majanduspoliitiliselt pikemalt ette, peame hakkama mõtlema, kas midagi on vaja muuta."

Toimetaja: Indrek KuusVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.