Teadlased pahandavad: Kiviõli koolis pidas lastele loengu kristalliterapeut ({{commentsTotal}})

Kristallid.
Kristallid. Autor/allikas: Tartu ülikooli füüsika instituut

Möödunud nädalal toimus üle Eesti teadlaste öö festival, mille raames kutsus Kiviõli I keskkool külla kristalliteraapia õpetaja, kes rääkis lastele mitmesuguste kristallide omadustest ja nende väidetavatest energiatest.

Eesti geoloogid rõhutasid seepeale ühisavalduses, et tegemist ei ole loodusteadusega, ja taunisid kooli käitumist, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Meie seisukoht on, et igalühel on õigus uskuda, mida ta soovib, kuid palun jätame lapsed sellest välja. Sellega taunime Kiviõli I keskkooli käitumist ning pakume võimalust kutsuda kristallidest ja mineraalidest rääkima päris geoloogi," märkisid teadlased.

"Kristalliteraapia on energeetilise teraapia vorm, kus kasutatakse kristallide energiaid selleks, et keha energiavälja tervendada," teatas kool oma Facebooki lehel.

Geoloog Juho Kirsi sõnul on kristallide energia tervendavast jõust koolis sobimatu rääkida, sest tegu on pseudoteadusega. "See on täielikult teadusväline valdkond. See on sama nagu Otepää energiasambad. Mina olen geoloog ja mineraloog ning niisugune lähenemine on täiesti mütoloogiline, müstiline," rõhutas ta.

Kirsi sõnul on põhjalikult uuritud seda, et kristallstruktuure moodustavad osakesed on omavahel seotud keemilise sideme energiaga. "Aga, et sellel süsteemil oleks veel mingisugune müstiline energia peale keemilise sideme energia, ei ole praegu küll teada,” rõhutas ta.

Kooli direktriss Heidi Uustalu selgitas, et tänavuse teadlaste öö festivali teema oli teadus ja ulme, mistõttu oli festivali neljas päev tervitus iidsetele filosoofiatele ja tunnetuslikule maailmale.

"Lastele selgitasime, et oluline on uurida ja tunda huvi, aga samal ajal mõelda, kas teema sobib kokku meie teaduspõhise mõttelaadiga,” kinnitas ta ja lisas, et peale kristalliteraapia kuulati ka inimesi, kes rääkisid feng shui’st, bioväljade puhastamisest, taimedest eesti rahvapärimuses ja fütodisainist.

"Kuna koolielus tavaliselt nende teemadega kokku ei puututa, siis meie soov oli festivali raames rääkida õpilastele teemadel, mille eiramine ei tee neid olematuks, kartmata, et külalisõpetajad õpilased oma usku pööravad," sõnas Uustalu.

Teadlased omakorda nentisid, et jäävad festivali eesmärkide ja lastele ebateaduse tutvustamise sobivuses eriarvamusele. Nad lisasid, et on valmis lastele mineraalidest ja kristallidest teaduspõhiselt rääkima.

Toimetaja: Marek KuulVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema