Teadlased pahandavad: Kiviõli koolis pidas lastele loengu kristalliterapeut ({{commentsTotal}})

Kristallid. Autor: Tartu ülikooli füüsika instituut

Möödunud nädalal toimus üle Eesti teadlaste öö festival, mille raames kutsus Kiviõli I keskkool külla kristalliteraapia õpetaja, kes rääkis lastele mitmesuguste kristallide omadustest ja nende väidetavatest energiatest.

Eesti geoloogid rõhutasid seepeale ühisavalduses, et tegemist ei ole loodusteadusega, ja taunisid kooli käitumist, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Meie seisukoht on, et igalühel on õigus uskuda, mida ta soovib, kuid palun jätame lapsed sellest välja. Sellega taunime Kiviõli I keskkooli käitumist ning pakume võimalust kutsuda kristallidest ja mineraalidest rääkima päris geoloogi," märkisid teadlased.

"Kristalliteraapia on energeetilise teraapia vorm, kus kasutatakse kristallide energiaid selleks, et keha energiavälja tervendada," teatas kool oma Facebooki lehel.

Geoloog Juho Kirsi sõnul on kristallide energia tervendavast jõust koolis sobimatu rääkida, sest tegu on pseudoteadusega. "See on täielikult teadusväline valdkond. See on sama nagu Otepää energiasambad. Mina olen geoloog ja mineraloog ning niisugune lähenemine on täiesti mütoloogiline, müstiline," rõhutas ta.

Kirsi sõnul on põhjalikult uuritud seda, et kristallstruktuure moodustavad osakesed on omavahel seotud keemilise sideme energiaga. "Aga, et sellel süsteemil oleks veel mingisugune müstiline energia peale keemilise sideme energia, ei ole praegu küll teada,” rõhutas ta.

Kooli direktriss Heidi Uustalu selgitas, et tänavuse teadlaste öö festivali teema oli teadus ja ulme, mistõttu oli festivali neljas päev tervitus iidsetele filosoofiatele ja tunnetuslikule maailmale.

"Lastele selgitasime, et oluline on uurida ja tunda huvi, aga samal ajal mõelda, kas teema sobib kokku meie teaduspõhise mõttelaadiga,” kinnitas ta ja lisas, et peale kristalliteraapia kuulati ka inimesi, kes rääkisid feng shui’st, bioväljade puhastamisest, taimedest eesti rahvapärimuses ja fütodisainist.

"Kuna koolielus tavaliselt nende teemadega kokku ei puututa, siis meie soov oli festivali raames rääkida õpilastele teemadel, mille eiramine ei tee neid olematuks, kartmata, et külalisõpetajad õpilased oma usku pööravad," sõnas Uustalu.

Teadlased omakorda nentisid, et jäävad festivali eesmärkide ja lastele ebateaduse tutvustamise sobivuses eriarvamusele. Nad lisasid, et on valmis lastele mineraalidest ja kristallidest teaduspõhiselt rääkima.

Toimetaja: Marek KuulFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.