Video: USA asepresidendikandidaadid pidasid terava teledebati ({{commentsTotal}})

{{1475635629000 | amCalendar}}

USA vabariiklasest asepresidendikandidaat Mike Pence ja tema demokraadist rivaal Tim Kaine pidasid teisipäeval teledebati, kus mindi kohe algul üsnagi teravaks.

Virginia senaator Kaine kirjeldas debati käigus demokraatide kandidaati Hillary Clintonit kui usaldusväärset ja kindlameelset inimest, kes sobib hästi muu hulgas ka ülemjuhataja rolli, vahendasid BNS ja ERR-i teleuudised.

"Mõte Donald Trumpist ülemjuhatajana hirmutab meid aga ausalt öeldes surnuks," märkis Kaine. Senaatori sõnul seab Trump enda heaolu alati teiste omast ettepoole.

Debatis puudutati muu hulgas erakondade kava kohendada USA majandusolukorda. Mõlema partei kava on teravalt kritiseeritud, sest mõlemad vaid suurendaksid võlga. Pence tõi ootuspäraselt välja maksukärped. Kaine seevastu rõhutas et töökohtade loomine parandab riigi majandust kõige paremini.

Majandusteemasid käsitledes tõi Pence taas kord näiteks Obama sõlmitud kehvad kaubanduslepingud, mille tõttu kaotatakse töökohti Mehhikole ja Hiinale.

Pence pidi vastama ka küsimusele Trumpi maksude kohta ja märkis, et pole midagi paha selles, kui maksude tasumisel kasutatakse seadustes ette nähtud võimalusi ja maksusüsteemi hästi tuntakse. Kaine nõudis taas kord ka Trumpi maksuandmete avaldamist, et tõestada, kas ta üldse sobib presidendiks.

Tankler: Pence suutis Trumpi väljaütlemisi puudutavaid rünnakuid tõrjuda

USA vabariiklaste erakonna asepresidendikandidaadil Pence'il oli ehk eilse teledebati kõige keerulisem ülesanne: kaitsta ja õigustada presidendikandidaat Donald Trumpi väljaütlemisi, kommenteeris ERR-i USA korrespondent Lauri Tankler.

Demokraatide erakonna kandidaadi Hillary Clintoni kõrval kandideeriv senaator Tim Kaine ei lasknud korduvalt Pence'il oma lauseidki lõpetada, segades vahele nii Trumpi tsitaatidega kui nõudmisega, et Pence nende kohta aru annaks.

Mike Pence suutis aga rünnakud suuresti tagasi tõrjuda, kuigi mitmel korral ütles ta üsna selgelt valetades, et neid tsitaate pole olnud, kuigi need tsitaadid on jätkuvalt avalikkusele kättesaadavad.

Teledebatis pöörati ootamatult palju tähelepanu välispoliitikale ja USA rollile maailmas, erilise tähelepanuga Venemaale. Ka siin ütles Pence, et Donald Trump ei ole Venemaa presidenti nimetanud paremaks juhiks USA praegusest presidendist Barack Obamast - seda ta muidugi on öelnud. Samas olid Pence'i seisukohad Venemaa suhtes väga jõulised kuni selleni, et ta soovitas Venemaa tegutsemisele Süürias vastata Ameerika Ühendriikide sõjalise jõuga.

Asepresidendikandidaatide debatt on tavapäraselt oluliselt väiksema vaadatavusega kui presidendikandidaatide oma. Kuid sellest hoolimata on see võimalus oma nime ikkagi kümnetele miljonitele vaatajatele tuttavamaks teha.

Trumpi asepresidendikandidaat kaaluks Süüria režiimi ründamist

Pence'i hinnangul peaks USA ründama Süüria valitsusvägesid juhul, kui Venemaa jätkab Süüria presidendi toetamist.

"Kui Venemaa tahab olla seotud ning jätkata ... barbaarset rünnakut Aleppole, siis peaksid Ühendriigid kasutama sõjalist jõudu Assadi režiimi vastu," lausus Pence, viidates Süüria presidendile Bashar al-Assadile.

Süüria sõjavägi teatas pea kahe nädala eest pealetungist Aleppo linna idaosa hõivamiseks. Pealetungi toetab ka Venemaa.

Mõlemad kandidaadid toetasid Põhja-Süürias inimestele turvalise humanitaarala loomist.

Pence ja Kaine kritiseerisid Venemaa toetust Süüria režiimile ning Moskva vastasseisu lääneriikidega, kuid Kaine sarjas USA vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi ja asepresidendikandidaadi Pence'i varasemaid avaldusi, milles mõlemad kiitsid Vene presidenti Vladimir Putinit.

"Ta on olnud juht. Oluliselt rohkem kui meie president," lausus Trump Putinist septembris.

"Donald Trump on korduvalt kiitnud Vladimir Putinit ning on selge, et ta on teinud äri Putiniga seotud Vene oligarhidega," ütles Kaine. "Kuberner Pence väitis kummaliselt, et Vladimir Putin on president (Barack) Obamast parem liider."

Pence nimetas süüdistust "täiesti ebatäpseks".

Seejärel suunas Pence debati demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni ametiajale välisministrina.

Clinton ja Obama tahtsid hoida Venemaaga häid suhteid ning käivitasid vastavasisulise poliitika, mis põhjustas Venemaa anneksiooni Krimmi poolsaarel ja Moskva sekkumise Ida-Ukrainas, arvas Pence.

Washington teatas esmaspäeval, et peatab Venemaaga läbirääkimised Süüria relvarahu taastamisest. Lisaks süüdistas USA valitsus Moskvat Assadi abistamises konfliktis, mis on 2011. aasta märtsist nõudnud sadu tuhandeid inimelusid.

Endiselt on luubi all küsimus Trumpi maksudest kõrvale hoidumine

Trump kampaania on viimasel ajal takerdunud üritades vastata küsimusele, kas miljardär on maksudest kõrvale hoidnud.

Debatt kestis poolteist tundi ja seda juhtis telekanali CBSN pühapäevaõhtuse uudistesaate ajakirjanik Elaine Quijano. Clinton ja Trump pidasid esimese televäitluse 26. septembril.

Telekanali CNN küsitluse põhjal leidis 521 valijast 62 protsenti, et debati võitis Clinton, 27 protsendi arvates oli võitjaks Trump. Suurem osa peavoolupolitolooge oli ühel nõul, et Clinton näitas end tugevama esinejana.

Suurele osale ameeriklastest ei meeldi kummagi suurerakonna kandidaat. Fox Newsi küsitlusest selgus, et Clintonisse suhtub antipaatiaga 53 ning Trumpi 55 protsenti valijaist. Trumpi peab usaldusväärseks 31 protsenti valijaist ehk kaheksa protsenti vähem kui septembri keskpaigas. Clintonit peab usaldusväärseks 35 protsenti valijaist, septembri keskpaigas oli see 34 protsenti. 

 

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.