Colombias kardetakse, et "tumedad jõud" võivad riigi taas kodusõtta paisata ({{commentsTotal}})

Colombia president Juan Manuel Santos üritab päästa referendumil tagasi lükatud rahulepet mässuliikumisega Colombia Revolutsioonilised Relvajõud ehk FARC. Selleks peab president kõnelusi rahuleppe vastu olnud poliitiliste jõududega.

Leppe vastased on öelnud, et soovivad samuti aastakümneid kestnud relvakonflikti lõppu, kuid peavad tagasilükatud rahulepet liiga leebeks, vahendasid ERR-i teleuudised.

Peamiselt Nõukogude Liidu ja hiljem Kuuba toel tegutsenud mässuliikumine FARC alustas Colombia valitsuse vastu sõda juba 1964. aastal. Seega tähendanuks rahulepe üle 50 aasta kestnud kodusõja lõppu. Sõda pole küll puudutanud kogu riiki, vaid peamiselt loodepiirkonda, kus mässuliste käes olev territoorim ka pidevalt vähenenud on.

President Santos oli referendumi positiivses tulemuses nii kindel, et rahulepe koguni kirjutati alla enne rahvahääletuse toimumist. Seepärast mõjus rahuleppe tagasilükkamine eriti külma dušina.

Rahuleppe vastaseid juhib ekspresident Alvaro Uribe. Rahuläbirääkijad ja poliitikaanalüütikud aga peavad nende nõudmisi utoopilisteks.

"Mida Uribe ütleb ja enamik leppe vastu hääletanuid väljendavad, on nõudmine, et mässajad läheks vangi ja ei tuleks iialgi poliitikasse. Minu arust on see mitte ainult FARC-ile vastuvõetamatu, vaid võimatu mistahes poliitilise kokkuleppe puhul," kommenteeris endine rahuläbirääkija Daniel Garcia Peña.

Vastaste utoopilistest nõudmistest hoolimata peab valitsus neile nüüd vastu tulema. Poliitikavaatlejad kardavad, et rahulepet püüavad nurjata mitmesugused jõud, näiteks illegaalsed relvakaubitsejad, kellele kodusõda kasulik oli.

"Ma arvan, et leppe ümberkirjutamine referendumi võitjate ehk "Ei"-leeri vaimus on meie tänane katsumus. FARC on väljendanud ja pidevalt korranud, et nemad uuesti sõda pidama ei hakka. Minu suur mure on, et ehk püüavad tumedad jõud ja räpased käes taas sõda süüdata," rääkis konfliktilahendusekspert Pedro Medellin.

Vanemad inimesed olid leppe vastu peamiselt seepärast, et ei suuda taluda palju inimesi tapnud mässuliste karistuseta pääsemist. Noorem põlvkond peab seevastu rahu kõige tähtsamaks eesmärgiks.

"Olen kurb, sest me kõik ootasime rahu. Me ei tea, mida tähendab rahu ajal elada, vähemalt minu põlvkond mitte. Loodetavasti arvestatakse ka uutel läbirääkimistel maal elava kõige vaesema rahva huvidega ja uue põlvkonna lastega," sõnas üliõpilane Katerina Mosquera tänavaküsitluses.

Kaua FARC leppe tagasilükkamisest hoolimata rahu kavatseb pidada, pole mässulised teatanud.

Toimetaja: Laur ViirandINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics