Soome merevägi tahab hankida neli sõjalaeva, koostööd on tehtud USA-ga ({{commentsTotal}})

Uue sõjalaevade välimus esialgsete kavandite kohaselt. Autor: Soome kaitsevägi/Helsingin Sanomat
{{1475655205000 | amCalendar}}

Soome mereväel on kavas hankida 1,2 miljardi euro eest neli uut sõjalaeva ning selle hankega seoses on tehtud koostööd ja saadud teaduslikku uurimistööd puudutavat abi ka USA-lt.

Ajalehe Helsingin Sanomat andmetel välistati sõjalaevade ehitamisel ka Helsingi laevaehitustehase kasutamine, sest praktikas kuulub see Venemaale, ning seega tuli praktiliselt ainsa kodumaise ehitajana kõne alla Rauma laevaehitustehas.

Rauma laevaehitustehase omanikfirma Rauma Marine Constructions (RMC) sõlmis septembri keskel kaitseväe logistikakeskusega eellepingu nelja sõjalaeva ehitamiseks ning poole aasta jooksul peab ettevõte näitama, et nad on võimelised selle ülesandega toime tulema.

Neli uut sõjalaeva, täpsemalt korvetti, tellitakse hanke Laivue 2020 raames ning kasutusse on need kavas võtta 10 aasta pärast. Soome tingimusi arvestades oleks tegu suurte laevadega - pikkust oleks ühel alusel 90-100 meetrit ja veeväljasurve ületaks 2000 tonni.

Sõjalaevad on senisest suuremad muuhulgas seetõttu, et nende pardale on kavas lisada mitmeid moodsaid relvasüsteeme, mis väiksemasse laeva ei mahuks. Lisaks on igal laeval ka helikopteri maandumisplats.

Soome on teinud tulevaste sõjalaevade asjus USA-ga koostööd juba kuus aastat ning kahe riigi vahel on olemas ka teadustööd puudutav leping. Merevägi omakorda rõhutab, et tehtud on just nimelt teaduslikku koostööd ja mitte arenduskoostööd. Näiteks on vahetatud informatsiooni laevade vastupidavuse kohta lahingutingimustes, viimati aga uuriti koos sõukruvide tehnoloogiat.

"Ameeriklased on käinud Soomes ja osaliselt on olnud ka informatsiooni vahetamist. Me oleme edastanud neile mõõtmistulemusi, mida nad on analüüsinud," selgitas kommodoor (Eesti mõistes mereväekapten - Toim.) Veli-Pekka Heinonen kaitsejõudude logistikaametist.

USA-d huvitab aga koostöö raames näiteks laevaliiklus jäistes oludes ja nende teadmiste rakendamine Loodeväilas.

Reedel saab allkirjad USA ja Soome kaitsekoostööd puudutav dokument

Reedel allkirjastavad Ameerika Ühendriigid ja Soome kaitsekoostööd puudutavate kavatsuste protokolli.

Allkirjastamine leiab aset USA asekaitseministri Robert Worki visiidi ajal ning allkirjastamistseremoonia toimumist kinnitas täna ka Soome kaitseministeerium.

Juulis sõlmis Soome kahepoolse kaitsekoostööleppe Suurbritanniaga ning juba siis teatati, et sarnane samm on kavas teha ka USA-ga.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.