Soome merevägi tahab hankida neli sõjalaeva, koostööd on tehtud USA-ga ({{commentsTotal}})

Uue sõjalaevade välimus esialgsete kavandite kohaselt.
Uue sõjalaevade välimus esialgsete kavandite kohaselt. Autor/allikas: Soome kaitsevägi/Helsingin Sanomat
{{1475655205000 | amCalendar}}

Soome mereväel on kavas hankida 1,2 miljardi euro eest neli uut sõjalaeva ning selle hankega seoses on tehtud koostööd ja saadud teaduslikku uurimistööd puudutavat abi ka USA-lt.

Ajalehe Helsingin Sanomat andmetel välistati sõjalaevade ehitamisel ka Helsingi laevaehitustehase kasutamine, sest praktikas kuulub see Venemaale, ning seega tuli praktiliselt ainsa kodumaise ehitajana kõne alla Rauma laevaehitustehas.

Rauma laevaehitustehase omanikfirma Rauma Marine Constructions (RMC) sõlmis septembri keskel kaitseväe logistikakeskusega eellepingu nelja sõjalaeva ehitamiseks ning poole aasta jooksul peab ettevõte näitama, et nad on võimelised selle ülesandega toime tulema.

Neli uut sõjalaeva, täpsemalt korvetti, tellitakse hanke Laivue 2020 raames ning kasutusse on need kavas võtta 10 aasta pärast. Soome tingimusi arvestades oleks tegu suurte laevadega - pikkust oleks ühel alusel 90-100 meetrit ja veeväljasurve ületaks 2000 tonni.

Sõjalaevad on senisest suuremad muuhulgas seetõttu, et nende pardale on kavas lisada mitmeid moodsaid relvasüsteeme, mis väiksemasse laeva ei mahuks. Lisaks on igal laeval ka helikopteri maandumisplats.

Soome on teinud tulevaste sõjalaevade asjus USA-ga koostööd juba kuus aastat ning kahe riigi vahel on olemas ka teadustööd puudutav leping. Merevägi omakorda rõhutab, et tehtud on just nimelt teaduslikku koostööd ja mitte arenduskoostööd. Näiteks on vahetatud informatsiooni laevade vastupidavuse kohta lahingutingimustes, viimati aga uuriti koos sõukruvide tehnoloogiat.

"Ameeriklased on käinud Soomes ja osaliselt on olnud ka informatsiooni vahetamist. Me oleme edastanud neile mõõtmistulemusi, mida nad on analüüsinud," selgitas kommodoor (Eesti mõistes mereväekapten - Toim.) Veli-Pekka Heinonen kaitsejõudude logistikaametist.

USA-d huvitab aga koostöö raames näiteks laevaliiklus jäistes oludes ja nende teadmiste rakendamine Loodeväilas.

Reedel saab allkirjad USA ja Soome kaitsekoostööd puudutav dokument

Reedel allkirjastavad Ameerika Ühendriigid ja Soome kaitsekoostööd puudutavate kavatsuste protokolli.

Allkirjastamine leiab aset USA asekaitseministri Robert Worki visiidi ajal ning allkirjastamistseremoonia toimumist kinnitas täna ka Soome kaitseministeerium.

Juulis sõlmis Soome kahepoolse kaitsekoostööleppe Suurbritanniaga ning juba siis teatati, et sarnane samm on kavas teha ka USA-ga.

Toimetaja: Laur ViirandViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema