Colombia rahuleppe tagasilükkamine tekitab peavalu ka Nobeli rahupreemia komiteele ({{commentsTotal}})

Alfred Nobeli skulptuur.
Alfred Nobeli skulptuur. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Colombias pühapäeval toimunud referendum, mille tulemusena lükkasid valijad napilt tagasi valitsuse ja FARC-i vahel sõlmitud rahuleppe, pakub väidetavalt palju mõtteainet ka Nobeli rahupreemia komiteele, sest üks tugev kandidaat on paratamatult konkurentsist väljas.

Tegemist oli üllatava tulemusega, sest arvamusküsitlused olid näidanud, et lepe kiidetakse ülekaalukalt heaks. Leppe vastu hääletas aga 50,23 ja poolt oli 49,76 protsenti valijatest, vahendas The Local.

Rahulepe oleks lõpetanud 52 aastat kestnud sõja riigi ja vasakpoolse sissirühmituse Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) vahel ning seega peeti leppega seotud inimesi - president Juan Manuel Santost ja FARC-i juhti Rodrigo Londoñot alias Timoleón Jiménezit üsnagi tugevateks Nobeli rahupreemia kandidaatideks.

"Sellises kontekstis ei saa Clombia rahuleppe ega ükski sellega seotud isik olla kandidaadiks käesoleva aasta Nobeli rahupreemiale," kommenteeris Oslo Rahu-uuringute Instituudi (PRIO) juht Kristian Berg Harpviken. "Ma arvan, et see on lihtsalt tõenäoliste saajate nimekirjast välja arvatud," lisas ta ja selgitas, et rahupreemia andmist Colombiale ja FARC-ile võidaks tõlgendada ka kui Colombia rahva demokraatlikult väljendatud sesukoha eiramist ning seda ei taheta mingil juhul teha.

Seega juhul, kui komitee oli juba otsustanud anda rahupreemia Colombia rahuleppe eest, tuleb nüüd paari päevaga "asenduslaureaat" leida. Samas osa eksperte on veendunud, et arvestades Colombia rahuleppe ebakindlat olukorda, oli komiteel kindlasti ka mingi "plaan B". Milline see aga võiks olla, ei julge aga keegi praegu prognoosida.

Varem on meedias võimalike Nobeli rahupreemia laureaatidena välja käidud näiteks Venemaa inimõiguslane Svetlana Gannuškina, Iraani tuumaleppe läbirääkimisi vedanud Ernest Moniz ja Ali Akbar Salehi ning Süürias tegutsev vabatahlik tsiviilkaitseorganisatsioon Valged Kiivrid.

Kokku on käesolevaks aastaks esitatud rahupreemiale 376 kandidaati.

Nobeli rahupreemia saaja(d) tehakse teatavaks 7. oktoobril ehk käesoleva nädala reedel. Erinevalt teistest Nobeli preemiatest, mis antakse üle Stockholmis, antakse rahupreemia üle Oslos. Preemia saaja otsustab Norra parlamendi valitud komitee.

Põhjus, miks rahupreemia otsus tehakse Norras, on tingitud sellest, et Alfred Nobeli surma ajal olid Rootsi ja Norra personaalunioonis ning Norra parlament tegeles üksnes sisepoliitikaga. Sellise sammuga tahtis Nobel omal ajal tagada, et rahupreemia andmine poleks sõltuvuses riikide välispoliitikast.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics