Kuninganna Margrethe II sõnul ei saa Taanit pidada multikultuurseks maaks ({{commentsTotal}})

Taani kuninganna Margrethe II 2. oktoobril Wittenbergis.
Taani kuninganna Margrethe II 2. oktoobril Wittenbergis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Taanis arutatakse taas selle üle, keda saab pidada taanlaseks, ning teemal võttis sõna ka kuninganna Margrethe II.

Kuninganna ütles Saksa nädalalehele Der Spiegel antud intervjuus, et tema esindab kõiki inimesi, kes on Taani kodanikud, samas oma kodumaad ta multikultuurseks riigiks nimetada ei soovinud, vahendas the Local.

Margrethe II rääkis Saksa väljaandega eelkõige seoses sellega, et ta osales Wittenbergi linnusekiriku remondijärgsel taasavamisel. Tegemist on kirikuga, mille uksele naelutas Martin Luther 1517. aasta 31. oktoobril oma 95 teesi. Ajaloolased on seda sündmust nimetanud ka reformatsiooni alguse kuupäevaks.

Intervjuu käigus küsiti Margrethelt ka Norra kuninga Harald V septembri alguses peetud kõne kohta ja kas tal on sarnased seisukohad ka Taani puhul. Norra kuninga tolerantsusele kutsuv kõne pälvis nii kohalikus kui ka rahvusvahelises meedias palju vastukaja.

"Norrakad tulevad riigi põhjaosast, keskelt, lõunaosast ja kõigist muudest regioonidest. Norrakad on immigrandid Afganistanist, Pakistanist, Poolast, Rootsist, Somaaliast ja Süüriast," selgitas kuningas Harald. "Norrakad usuvad Jumalasse, Allahisse, nad usuvad kõike ja mitte midagi."

Saksa väljaanne soovis teada, kas kuninganna Margrethe omab sarnaseid seisukohta ka Taani puhul.

"Ma ei ütleks, et me oleme multikultuurne maa, kuid inimesi, kellel on erinevad juured, taust ja usutunnistus, elab siin praegu rohkem kui 30 aastat tagasi," vastas kuninganna.

"See käib ka religioonide kohta. Põhiseaduse kohaselt olen ma Taani kuningannana seotud luterlusega, kuid see ei välista teise usutunnistusega inimesi. Vastupidi, ma usun, et asjaolu, et ma olen religioosne inimene, toob mind lähemale igaühele, kellel on erinev usutunnistus. Pealegi, ma esindan kõiki inimesi, kes on Taani riigi kodanikud," selgitas ta.

Järjekordne diskussioon taanlase definitsiooni teemal sai hoo sisse, kui immigratsioonikriitilise Taani Rahvapartei poliitik Martin Henriksen keeldus ütlemast, kas üks telesaates osalenud 18-aastane noormees, kes on sündinud Taanis, käinud riiklikus koolis ning räägib taani keelt, on taanlane või mitte.

Henriksen sõnas, et ta ei saa öelda, kas Jens Philip Yazsani, kelle ema on taanlanna ja isa iraanlane, on taanlane, sest "ta ei tunne teda".

Toimetaja: Laur ViirandRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema