Bagdad: Türgi riskib regionaalse sõja käivitamisega ({{commentsTotal}})

Iraagi peaminister Haider al-Abadi.
Iraagi peaminister Haider al-Abadi. Autor/allikas: Alaa Al-Marjani/Reuters/Scanpix

Iraagi peaminister Haider al-Abadi hoiatas, et Türgi riskib regionaalse sõja puhkemisega, kui hoiab oma sõdureid Iraagi territooriumil. Mõlemad riigid kutsusid üha paisuva diplomaatilise vastasseisu tõttu välja teineteise suursaadikud.

Eelmisel nädalal otsustas Türgi parlament pikendada aasta võrra riigi relvajõududele antud mandaati tegutsemiseks Iraagis ja Süürias. See hääletus on pingestanud veelgi olukorda kahe riigi vahel, mille on kaasa toonud Süüria kodusõda ja äärmusrühmituse ISIS esiletõus, vahendas Reuters.

Iraagi parlament vastas Ankara hääletusele teisipäeva õhtul, mõistes selle hukka ning kutsudes Türgit üles oma 2000 sõdurit riigist välja viima.

"Me palusime korduvalt Türgi poolel mitte sekkuda Iraagi asjadesse ja ma kardan, et Türgi ettevõtmine võib viia regionaalse sõjani," ütles al-Abadi kolmapäeval riiklikus telekanalis.

"Türgi juhtkonna käitumine ei ole vastuvõetav ja me ei taha sattuda Türgiga sõjalisse vastasseisu," lisas ta.

Iraagi ja USA toetatud jõud kavatsevad alustada pealetungi Mosuli linnale, et võtta see ISIS-e käest tagasi. Ankara on aga hoiatanud, et rünnak Mosulile saadaks üle piiri Türgisse ja tõenäoliselt edasi Euroopasse uue põgenikelaine.

Türgi on mures sellepärast, et ka kurdi jõud võivad Bagdadi ja Washingtoni toel osaleda Mosuli rünnakus

Teisipäeva õhtul teatas Türgi, et kutsub välja Iraagi suursaadiku Bagdadi kaebuste pärast parlamendi hääletuse üle, ning välisministeerium väljendas pettumust pressiteate vahendusel.

"Me usume, et see otsus ei peegelda Iraagi rahva enamuse vaateid, kelle kõrval on Türgi aastaid seisnud ja püüdnud kõigi oma vahenditega toetada," seisis pressiteates.

"Meie arvates on märkimisväärne, et Iraagi parlament, mis ei ole aastaid öelnud heaks kiidetud mandaadi kohta midagi, tõstab selle päevakorda, justkui oleks tegemist uue arenguga ajal, mil terror võtab Türgis ja Iraagis nii palju elusid," lisas ministeerium.

Kolmapäeval kutsus Iraak omakorda välja Türgi suursaadiku Bagdadis, et protestida "provokatiivsete kommentaaride" vastu, mille Ankara tegi Türgi sõdurite hoidmise kohta Põhja-Iraagis.

Türgi teatas, et paigutas sõdurid Põhja-Iraagis asuvasse baasi eelmisel aastal osana rahvusvahelisest missioonist, et anda väljaõpet ja varustada Iraagi jõude võitluses ISIS-ega. 

Iraagi valitsus on aga öelnud, et ei ole kunagi kutsunud Türgi sõdureid ja nimetab neid okupeerijateks. 

Asepeaminister: Türgi sõjaväe eesmärk pole olla okupeerija 

Türgi sõjalise kohaloleku eesmärk Iraagis on stabiliseerimine ajal, mil riik on sügavalt lõhestunud, ütles Türgi asepeaminister Numan Kurtulmus kolmapäeval.

Tema sõnul ei ole Türgi eesmärk saada okupeerijaks.

Kurtulmuse sõnul on Türgi jõud Iraagis Bashiqa baasis Iraagi kurdide presidendi Masoud Barzani palvel, et kohalikke jõude treenida.

"Türgi ei luba sellel saada vaidluse teemaks," ütles ta ajakirjanikele.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema