Bagdad: Türgi riskib regionaalse sõja käivitamisega ({{commentsTotal}})

Iraagi peaminister Haider al-Abadi. Autor: Alaa Al-Marjani/Reuters/Scanpix

Iraagi peaminister Haider al-Abadi hoiatas, et Türgi riskib regionaalse sõja puhkemisega, kui hoiab oma sõdureid Iraagi territooriumil. Mõlemad riigid kutsusid üha paisuva diplomaatilise vastasseisu tõttu välja teineteise suursaadikud.

Eelmisel nädalal otsustas Türgi parlament pikendada aasta võrra riigi relvajõududele antud mandaati tegutsemiseks Iraagis ja Süürias. See hääletus on pingestanud veelgi olukorda kahe riigi vahel, mille on kaasa toonud Süüria kodusõda ja äärmusrühmituse ISIS esiletõus, vahendas Reuters.

Iraagi parlament vastas Ankara hääletusele teisipäeva õhtul, mõistes selle hukka ning kutsudes Türgit üles oma 2000 sõdurit riigist välja viima.

"Me palusime korduvalt Türgi poolel mitte sekkuda Iraagi asjadesse ja ma kardan, et Türgi ettevõtmine võib viia regionaalse sõjani," ütles al-Abadi kolmapäeval riiklikus telekanalis.

"Türgi juhtkonna käitumine ei ole vastuvõetav ja me ei taha sattuda Türgiga sõjalisse vastasseisu," lisas ta.

Iraagi ja USA toetatud jõud kavatsevad alustada pealetungi Mosuli linnale, et võtta see ISIS-e käest tagasi. Ankara on aga hoiatanud, et rünnak Mosulile saadaks üle piiri Türgisse ja tõenäoliselt edasi Euroopasse uue põgenikelaine.

Türgi on mures sellepärast, et ka kurdi jõud võivad Bagdadi ja Washingtoni toel osaleda Mosuli rünnakus

Teisipäeva õhtul teatas Türgi, et kutsub välja Iraagi suursaadiku Bagdadi kaebuste pärast parlamendi hääletuse üle, ning välisministeerium väljendas pettumust pressiteate vahendusel.

"Me usume, et see otsus ei peegelda Iraagi rahva enamuse vaateid, kelle kõrval on Türgi aastaid seisnud ja püüdnud kõigi oma vahenditega toetada," seisis pressiteates.

"Meie arvates on märkimisväärne, et Iraagi parlament, mis ei ole aastaid öelnud heaks kiidetud mandaadi kohta midagi, tõstab selle päevakorda, justkui oleks tegemist uue arenguga ajal, mil terror võtab Türgis ja Iraagis nii palju elusid," lisas ministeerium.

Kolmapäeval kutsus Iraak omakorda välja Türgi suursaadiku Bagdadis, et protestida "provokatiivsete kommentaaride" vastu, mille Ankara tegi Türgi sõdurite hoidmise kohta Põhja-Iraagis.

Türgi teatas, et paigutas sõdurid Põhja-Iraagis asuvasse baasi eelmisel aastal osana rahvusvahelisest missioonist, et anda väljaõpet ja varustada Iraagi jõude võitluses ISIS-ega. 

Iraagi valitsus on aga öelnud, et ei ole kunagi kutsunud Türgi sõdureid ja nimetab neid okupeerijateks. 

Asepeaminister: Türgi sõjaväe eesmärk pole olla okupeerija 

Türgi sõjalise kohaloleku eesmärk Iraagis on stabiliseerimine ajal, mil riik on sügavalt lõhestunud, ütles Türgi asepeaminister Numan Kurtulmus kolmapäeval.

Tema sõnul ei ole Türgi eesmärk saada okupeerijaks.

Kurtulmuse sõnul on Türgi jõud Iraagis Bashiqa baasis Iraagi kurdide presidendi Masoud Barzani palvel, et kohalikke jõude treenida.

"Türgi ei luba sellel saada vaidluse teemaks," ütles ta ajakirjanikele.

Toimetaja: Merili NaelKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.