Trump: Clinton oleks pidanud minu poolt kasutatud maksuseadused ära muutma ({{commentsTotal}})

Donald Trump 4. oktoobril Arizonas. Autor: AFP/Scanpix

Vabariiklaste presidendikandidaat ja tuntud kinnisvaramagnaat Donald Trump üritas end kaitsta maksudest kõrvale hoidumise süüdistuste eest väitega, et olukorras on süüdi hoopis tema vastaskandidaat Hillary Clinton, kes senaatoriks oleku ajal ei muutnud seadusi, milles olevaid sätteid Trump siis enda huvides ära kasutas.

Ajaleht New York Times kirjutas laupäeval, et Trump deklareeris 1995. aastal tulumaksudeklaratsioonis 916 miljoni dollari suuruse kahjumi, mis võimaldas tal aastaid - ligi 20 aastat - legaalselt makse vältida. Kuigi ajaleht iseenesest ei öelnud, et Trump ei maksa tulumaksu, vaid ütles, et Trumpil tekkis 1995. aastal võimalus makse mitte maksta, on nii meedia kui ka Trumpi vastased vabariiklaste kandidaati teravalt kritiseerinud ja juhtinud tähelepanu sellele, et uudis tõestab taas kord, et kinnisvaramagnaadi näol on tegu tavalise ameeriklase elust võõrandunud rikkuriga, kelle saavutused ettevõtlused polevat ka nii suurejoonelised, kui mees ise väidab, vahendas Politico.

Trump on aga oma õiguses kindel ning leiab, et ta pole midagi ebasobivat teinud.

"Ma küsin lihtsa küsimuse: miks ta (Clinton - Toim.) ei üritanud kordagi neid seadusi muuta, et ma neid kasutada ei saaks," rääkis Trump teisipäeval Arizonas toimunud kampaaniaüritusel. "Teate miks? Ta oleks võinud neid seadusi senatis olles muuta, kuid ta ei teinud seda."

Samuti üritas Trump vihjata, et Clinton ei muutnud neid seadusi seetõttu, et tema kampaaniat toetanud ettevõtjad kasutasid samuti neid seadusi ära. Trumpi sõnul olid sellisteks doonoriteks näiteks miljardärid George Soros ja Warren Buffett, kes on varem samuti deklaratsioonides suuri ärikahjumeid näidanud. Buffetti 2014. aasta deklaratsioonis on näiteks kirjas 873 miljoni dollari suurune ärikahjum.

Trump kinnitas, et kui tema presidendiks saab, muudab ta sellised seadused kindlasti ära ning muudab tingimused "õiglasemaks".

Samas väärib praeguse vaidluse valguses äramärkimist see, et Clinton valiti Senatisse 2000. aastal ehk aastaid pärast seda, kui Trump oma tähelepanuväärselt suuri ärikahjumeid deklareeris. Samuti on küsitav, kuidas saaks ainult üks senaator USA maksuseadusi muutma hakata.

Trump on ka varem öelnud, et ta kasutas USA maksuseadusi "hiilgavalt" enda kasuks ära, et piirata maksudeks mineva raha hulka ja suuta sel viisil üle elada keerulist perioodi kinnisvaraturul. "Suutsin selle riigi maksuseadusi ja oma ärivaistu kasutades kinnisvaraturu segadusest välja rabeleda... kui sama suutsid teha vaid mõned üksikud," rääkis Trump näiteks Colorados. "Ma kasutasin neid seadusi hiilgavalt ära," lisas ta.

Sarnaseid avaldusi on teinud ka mitmed teda pooldavad poliitikud nagu New Jersey kuberner Chris Christie ja New Yorgi endine linnapea Rudy Giuliani. Viimane nimetas Trumpi maksuskeemi kasutamise eest "geeniuseks".

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.