ÜRO julgeolekunõukogu esitab peasekretäriks Antonio Guterrese ({{commentsTotal}})

{{1475686136000 | amCalendar}}

ÜRO julgeolekunõukogu teatas kolmapäeval, et nende üksmeelne eelistus maailmaorganisatsiooni järgmise peasekretäri ametikohale on Portugali ekspeaminister Antonio Guterres.

Vene suursaadik Vitali Tšurkin ütles ajakirjanikele, et Guterres on julgeolekunõukogu selge favoriit ning ametlik hääletus järgmise peasekretäri kinnitamiseks korraldatakse neljapäeval.

Guterres oli aastail 1995-2002 Portugali peaminister ning töötas aastatel 2005-2015 ÜRO põgenikeagentuuri (UNHCR) juhina.

Praeguse peasekretäri, lõunakorealase Ban Ki-mooni teine ametiaeg lõpeb 31. detsembril.

ÜRO peasekretäri valib 193-liikmeline Peaassamblee 15-liikmelise julgeolekunõukogu soovitusel. Reaalsuses tähendab see seda, et JN-i viis vetoõigusega alalist liiget - USA, Venemaa, Hiina, Suurbritannia ja Prantsusmaa - peavad olema kandidaadi suhtes üksmeelsed.

Konkurents on olnud tihe

Guterres sai kolmapäevasel hääletusel 13 poolthäält, nende hulgas neli julgeolekunõukogu viiest vetoõigusega liikmest. Kaks saadikut, seal hulgas üks vetoliige, jäid erapooletuks.

67-aastane Portugali ekspeaminister on olnud esikohal eelmises viies julgeolekunõukogu mitteametliku hääletusvoorus.

Kui nõukogu ta ametlikult heaks kiidab, esitatakse Portugali sotsialistist poliitiku kandidatuur ÜRO peaassambleele.

Võistlus ÜRO peasekretäri koha pärast algas 10 kandidaadiga, Euroopa Liidu bulgaarlasest eelarvevolinik Kristalina Georgieva esitati alles eelmisel nädalal. Ta sai kolmapäeval kaheksa negatiivset häält, kaks neist vetoõigusega riikidelt.

Ida-Euroopas loodeti, et järgmine peasekretär tuleb just nende seast, sest idaeurooplane ei ole kunagi varem maailma esidiplomaadina tegutsenud.

Uus peasekretär alustab tööd 1. jaanuaril.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AP/AFP/BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.