ÜRO julgeolekunõukogu esitab peasekretäriks Antonio Guterrese ({{commentsTotal}})

{{1475686136000 | amCalendar}}

ÜRO julgeolekunõukogu teatas kolmapäeval, et nende üksmeelne eelistus maailmaorganisatsiooni järgmise peasekretäri ametikohale on Portugali ekspeaminister Antonio Guterres.

Vene suursaadik Vitali Tšurkin ütles ajakirjanikele, et Guterres on julgeolekunõukogu selge favoriit ning ametlik hääletus järgmise peasekretäri kinnitamiseks korraldatakse neljapäeval.

Guterres oli aastail 1995-2002 Portugali peaminister ning töötas aastatel 2005-2015 ÜRO põgenikeagentuuri (UNHCR) juhina.

Praeguse peasekretäri, lõunakorealase Ban Ki-mooni teine ametiaeg lõpeb 31. detsembril.

ÜRO peasekretäri valib 193-liikmeline Peaassamblee 15-liikmelise julgeolekunõukogu soovitusel. Reaalsuses tähendab see seda, et JN-i viis vetoõigusega alalist liiget - USA, Venemaa, Hiina, Suurbritannia ja Prantsusmaa - peavad olema kandidaadi suhtes üksmeelsed.

Konkurents on olnud tihe

Guterres sai kolmapäevasel hääletusel 13 poolthäält, nende hulgas neli julgeolekunõukogu viiest vetoõigusega liikmest. Kaks saadikut, seal hulgas üks vetoliige, jäid erapooletuks.

67-aastane Portugali ekspeaminister on olnud esikohal eelmises viies julgeolekunõukogu mitteametliku hääletusvoorus.

Kui nõukogu ta ametlikult heaks kiidab, esitatakse Portugali sotsialistist poliitiku kandidatuur ÜRO peaassambleele.

Võistlus ÜRO peasekretäri koha pärast algas 10 kandidaadiga, Euroopa Liidu bulgaarlasest eelarvevolinik Kristalina Georgieva esitati alles eelmisel nädalal. Ta sai kolmapäeval kaheksa negatiivset häält, kaks neist vetoõigusega riikidelt.

Ida-Euroopas loodeti, et järgmine peasekretär tuleb just nende seast, sest idaeurooplane ei ole kunagi varem maailma esidiplomaadina tegutsenud.

Uus peasekretär alustab tööd 1. jaanuaril.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AP/AFP/BNS



Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema